Absent – Katie Williams [RECENZE]

29 Čvn

absentAutor: Katie Williams
Název: Absent
Nakladatelství: Chronicle Books
Rok vydání: 2013
Vazba: vázaná
Počet stran: 180
Žánr: YA, paranormal, duchové
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

When seventeen-year-old Paige dies in a freak fall from the roof during Physics class, her spirit is bound to the grounds of her high school. At least she has company: her fellow ghosts Evan and Brooke, who also died there. But when Paige hears the rumor that her death wasn’t an accident–that she supposedly jumped on purpose–she can’t bear it. Then Paige discovers something amazing. She can possess living people when they think of her, and she can make them do almost anything. Maybe, just maybe, she can get to the most popular girl in school and stop the rumors once and for all.

* * *

Přiznám se bez mučení, tuhle knihu jsem si koupila hlavně kvůli obálce. Nevím přesně proč, ale naprosto mi učarovala. Ani mi nevadilo, že kniha (zatím) není v paperbackovém provedení.

A teď něco k ději. Na střední škole Paula Revereho se toho roku mluvilo o smrti docela hodně. Bylo to dáno hlavně tím, že Brooke Lee zemřela po předávkování kokainem na dámských záchodcích, které byly přes chodbu naproti tělocvičně. Paige Wheelerová tyto řeči nikdy moc neposlouchala. To se ale změnilo dnem její vlastní smrti, když se začalo mluvit i o ní. To už poslouchat začala.

Připojila se k ostatním mrtvým dětem na škole – k již zmíněné Brooke a Evanovi, citlivému mladíkovi, který se stal duchem již před nějakým tím pátkem a jehož osobní příběh je opředen tajemstvím.
A také k obrovské spoustě duchů žab pitvaných v hodinách biologie. Paige je nyní svázaná s místem svého úmrtí a nemůže opustit pozemek školy.

Trojice duchů společně pozoruje smuteční setkání spolužáků Brooke i Paige. Paigiinu smrt způsobil pád ze střechy při hodině fyziky. Oficiální verze zní „nehoda“. Ale spousta jejích spolužáků si myslí, že možná skočila sama. Paige má strach, aby si to nezačala myslet i její rodina. To by jim totiž nikdy neudělala. Její nejlepší kamarádka Usha je ale přesvědčená, že to opravdu byla sebevražda a je proto na Paige velmi naštvaná.

Paige zcela náhodou zjistí, že když na ni někdo myslí, dokáže se do té osoby vtělit a donutit ji mluvit a jednat, jak chce ona. A „posedlá“ osoba poté má za to, že to byly její myšlenky a činy. Snaží se tak očistit své jméno a zabránit dalším pomluvám. Také se snaží, aby bylo spravedlnosti učiněno zadost a při svých výletech do jiných lidí se dozví spoustu zajímavých a překvapivých věcí nejen o sobě, ale i o svých spolužácích.

Svou atmosférou mi kniha připomínala další duchařskou knihu, kterou jsem četla nedávno – Setkání s duchem ze série Mezi nebem a zemí. Ta byla ale o něco odlehčenější s vtipným nadhledem, kdežto Absent má zase spíše vážnější a i tak trochu detektivní podtext. Není to jen obyčejný duchařský příběh, tato vcelku tenká knížka toho má hodně co nabídnout. Představí nám hned několik závažných témat jako je smrt a vyrovnávání se s ní, smutek, sebevražda, drogy, šikana, homosexualita, přátelství a jaký to všechno má dopad na mladé lidi.

Hlavní postavu Paige Wheelerovou jsem si velmi oblíbila a bylo mi  jí také velice líto. Dalším mým oblíbencem se stal Evan, který sice neměl v knize tolik prostoru jako Paige, ale stejně si mě získal svou milou povahou.

Kniha Absent mě velice překvapila a rozhodně ji doporučuji všem (nejen) mladým lidem. Angličtina mi přišla srozumitelná pro mírně pokročilé angličtináře. Možná by ji zvládl i začátečník.

komentáře 3 na “Absent – Katie Williams [RECENZE]”

  1. Spooky 11.7.2013 v 12:41 #

    Ten obal je zvláštní, to je mol nebo motýl? Duchy ty já můžu, takže rozhodně si chci přečíst.

  2. Carla 18.7.2013 v 11:48 #

    To chci!

Zanechat komentář