Alone: Chasers – James Phelan [RECENZE]

29 Kvě

Chasers AloneAutor: James Phelan
Název: Chasers
Série: Alone
Díl: #1
Nakladatelství: Atom
Rok vydání: 2011
Vazba: brožovaná
Počet stran: 257
Mé hodnocení: 4/5

Anotace

Four Teenagers.
One Destroyed City.
Thousands of
Infected Predators.

Jesse is on a UN Youth Ambassadors camp in New York when his subway carriage is rocked by an explosion. Jesse and his three friends, Dave, Mini and Anna, crawl out from the wreckage to discover a city in chaos.

Streets are deserted. Buildings are in ruins. Worse, the only other survivors seem to be infected with a virus that turns them into horrifying predators…

Outnumbered. No sign of life. Just them. And you… ALONE.

* * *

Na tuto knihu, a vlastně i celou sérii, jsem narazila úplnou náhodou, když Bookdepository pořádalo jednu ze svých slevových akcí. Tato kniha byla za necelé € 3 a jelikož mě anotace (i většina recenzí) zaujala, rozhodla jsem se zariskovat a knihu přihodit do „košíku“. V tomto případě se to vyplatilo a čtení jsem si dokonale užila.

Děj se odehrává v zimním New Yorku. Šestnáctiletý Australan Jesse je zde na jakémsi pobytě Un Youth Ambassadors campu spolu s dalšími stejně starými účastníky z různých koutů světa. Našel si už i kamarády – Angličanku Annu, Američana Davida a Vietnamku Min Pei, které se říká Mini, protože se v hotelu opila z mini baru. Zrovna teď jedou společně metrem k památníku 11.září, když tu najednou souprava poposkočí a jakoby do něčeho narazila. Všichni popadali, jsou zmatení a vzájemně si pomáhají vstát, když tu si všimnou, že se na ně žene ohnivá koule. Jesse a spol. rychle zalehnou na podlahu.

Po nějakém čase se Jesse probere. Všude je tma a kouř. Zdá se, že kromě něj a jeho přátel jsou všichni ostatní mrtví. Přeživší čtveřice se snaží dostat ven, protože má strach, že by mohlo jít o teroristický útok a mohly by následovat další exploze. Jdou tunelem ke slabému světlu, které zahlédli v dálce, až narazí na cestu vedoucí na povrch. Tam to ale nevypadá o moc lépe. Všude vidí jen zkázu, rozbořené budovy a vraky aut. A jinak je tu tíživé ticho a nikde ani živáčka. Ale poté si všimnou skupinky lidí, kteří se shromáždili u rozbitého požárního hydrantu a pijí vodu, která z něj crčí do všech stran. Někteří neváhají sehnout se a pít přímo z kaluží.

Jesse a spol. netuší, co se to děje, když tu uvidí pana Lawsona, jejich vedoucího, který se vydá směrem k nim. Ale jak se přibližuje, zdá se, že je vůbec neregistruje a jeho zakalený pohled je upřený na kaluž nedaleko od nich. Jakmile k ní dorazí, začne hltavě pít a vůbec nevnímá, že na něj jedno z děvčat mluví. Tu si Mini všimne hromady mrtvých lidských těl nedaleko. Všichni zůstanou šokovaně zírat, protože i z těchto mrtvých těl někteří „žízniví lidé“ vysávají tekutinu – krev. Když si ale všimnou Jesseho a ostatních, vydají se směrem k nim. Jesse a spol. se dají na útěk. Míjejí množství rozpadlých budov, vraků aut a dalších mrtvých těl. Podivně žízniví lidé jsou jim neustále v patách, proto se rozhodnou ukrýt v jedné ze stále stojících budov – „Rock 30“ (30 Rockefeller Plaza), protože nahoře je vyhlídková restaurace a oni potřebují vědět, jak to vypadá s celým městem.

Nakonec se v této restauraci na nějaký čas utáboří, seženou si generátor a dokonce si dělají i jídlo z obrovských restauračních zásob, procházejí různá patra budovy a pátrají po užitečných předmětech v bytech, jež se zde nacházejí. Možná ale nebude od věci zpustošené město opustit. Jak se jim to ale podaří s „žíznivci“ na každém rohu?

Z počátku se zdá, že jde o klasickou zombie postapo, infikovaní lidé mají neutuchající žízeň po čemkoliv, co se dá pít. To zahrnuje i krev. Ale nejsou to ani omylem upíři a nejde ani o klasické zombie požírající vaše mozky.

Po celou knihu nevíme, co způsobilo smrt tolika obyvatel či infikování některých lidí (Jesse a spol. je nazvou Chasers – což by se dalo přeložit i jako Pronásledovatelé i přeneseně jako Žíznivci) a totální chaos v celém NY, který se z ničeho nic ocitl v troskách a ruinách, bez elektřiny a komunikačních kanálů, ani zda se to rozšířilo i mimo město New York. Víc se snad dozvíme v dalších dílech této série.

Hlavní postavou a vypravěčem knihy je Jesse. Postupně a pomalu nás seznamuje s událostmi, které se udály od incidentu v metru. Děj plyne velmi pozvolna, někdy by se dalo říct, že až skoro nudně, že zapomenete, že jde o apokalypsu. Někdy se objeví něco, co vás naopak dostane do momentu, kdy čtete bez dechu se strachem v očích. A pak přijde KONEC! A všechno, co jste si do té doby přečetli, se od základu změní novým pohledem na věc. To si zasloužilo hvězdičku navíc a také mou chuť přečíst si další díl.

Jediná věc, která mi trošku při čtení vadila, byla ta, že autor neustále popisoval každou budovu, každou ulici, po které zrovna Jesse a spol. jdou. Jelikož jsem v NY nikdy nebyla, tak mi to moc neřeklo a působilo to na mě jakýmsi rušivým dojmem, protože mi to stejně neřeklo nic o jejich pohybu, jestli ulice byla dlouhá či krátká atd.

Doporučuju všem, kteří si rádi přečtou knihy o konci světa a těm, kteří mají rádi nebo jim nevadí jakékoliv zombie.

We are all storytellers.
We write our stories
where and when we can.
This is mine.
I have nothing.
I have everything.
I am alone.

komentáře 2 na “Alone: Chasers – James Phelan [RECENZE]”

  1. Spooky 26.6.2013 v 09:12 #

    ZOMBIEEEEEEEE!!! Ty já můžu :-)

    • Wolf Draven 29.6.2013 v 21:22 #

      No jo, jsou tam :)

Zanechat komentář