Anin duch – Vera Brosgolová [mini-recenze]

7 Pro

anin-duchAutor: Vera Brosgol
Název: Anin duch
Originální název: Anya´s Ghost
Nakladatelství: Argo
Překlad: Miloš Urban
Rok vydání: 2012
Vazba: vázaná
Počet stran: 222
Žánr: paranormálno, horor, young adult
Mé hodnocení: 4/5

Anotace

Poučný komiks o tom, že podvádět se nemá a ne všechna strašidla zůstanou u pouhého strašení. Aňa je studentkou střední školy, jednoho dne spadne do opuštěné studny v parku a tam se jí zjeví duch dávno mrtvé dívky. Spřátelí se s ní, Aňa dokáže fantóma ovládat a brát na procházku, což by bez ní nemohl dělat. Pomáhá jí za to s učením, ale čím dál víc ji začne ovládat — jako pravý fantóm. Nakonec Aňa bojuje o holý život, aby si z ní děsivý duch nechtěl udělat kamarádku i na onom světě.
Kniha získala „komiksového Oskara“ Will Eisner Awards 2012. v kategorii nejlepší komiks pro dospívající.

* * *

V poslední době stále více přicházím na chuť všemožným komiksům. Anin duch mi byl doporučován z několika stran, takže jsem nakonec neodolala a komiks zakoupila.

Hlavní postava Aňa je, stejně jako sama autorka, tzv. ruská Američanka. To znamená, že její rodina pochází z Ruska, ale přestěhovali se do Ameriky a stále si udržují svoje ruské zvyky. Za to se Aňa, která chodí na střední, někdy tuze stydí, ke svým ruským „krajanům“ se nehlásí a snaží se co nejlíp zapadnout. A také si najít kluka. Líbí se jí jeden basketbalista, který je ale bohužel momentálně zadaný. Chodí s hubenou a krásnou dívkou. Aňa se i proto cítí tlustá a neatraktivní, zvláště po posledním trapasu při tělocviku.

Možná i díky tomu si v zamyšlení nevšimne otvoru v zemi – bývalé staré studny v parku, do níž se jí podaří spadnout. Ke svému překvapení zjišťuje, že tu není sama. Ve studni se nachází i duch dívky Emily, jenž sem spadla již před dlouhými roky. Aňa je naštěstí zachráněna po pár dnech a s ní se dostane ven i Emily. A mít takového pomocníka třeba při testu ve škole nemusí být přece vůbec na škodu, no ne? Ale co když vám duch nedá ani na chvíli pokoj? Co potom?

Tento lehce hororový či paranormální komiksový příběh, který tolik vychvaluje třeba i samotný Neil Gaiman, se čte jedním dechem a za hoďku za dvě nemáte co dělat. Ale pokud se vám Anin příběh zalíbí tak jako mě, tak se k četbě jistě budete stále vracet.

Autorka v příběhu, ve kterém se dají nalézt autobiografické prvky, nastiňuje nejen problémy, s kterými se potýká každá dospívající obyčejná dívka, jenž se snaží zapadnout mezi své vrstevníky, ale navíc i problémy dětí z přistěhovaleckých rodin, které mají se začleňováním do kolektivu ještě větší problémy kvůli přízvuku či kulturním zvykům a rozdílům, jenž si přinášejí ze svých rodných krajin. Autorka poukazuje na lehce otřepaný, leč pravdivý fakt, že každý by měl zůstat hlavně sám sebou a před nikým se neponižovat, ale ani nepovyšovat.

Přestože je komiks původně určen převážně pro –náctileté dívky, směle ho doporučím i chlapecké základně čtenářů milujících lehce hororový příběh… a třeba tak uvidí trápení teenagerů i z druhé strany ;)

Ukázka

anin-duch1

anin-duch2

anin-duch3

komentářů 5 na “Anin duch – Vera Brosgolová [mini-recenze]”

 1. pampeliskove chmyri 8.12.2014 v 09:21 #

  Jé, to vypadá pěkně. Já ke komiksům až tolik nepřičuchla. Jak jich u nás není tolik, nevytvořila jsem si k nim cestu. Četla jsem asi jen Rychlé šípy v dětství =) a před pár roky Koralinu, která mě nadchla. Určitě bych se měla v komiksovém světě trochu více vzdělávat a na tohle se ráda někdy mrknu.=)

  • Wolf Draven 12.12.2014 v 22:42 #

   Ono se poslední dobou u nás už objevuje hodně komiksů ;) Ale ono jde o to najít si takové, které ti sednou. Já už se setkala i s takovými, které se mi nelíbily, špatně se četly a ani kresba ani příběh mě nezaujal. Ale Anin duch byl fajn :)

 2. Ilona D. 8.12.2014 v 18:54 #

  Já komiksy nečtu, jako malá jsem si prohlížela nanejvýš Witch a podobné vílí komiksy, ale musím přiznat, že teď jsi mě celkem navnadila. Anin duch vypadá velmi zajímavě a nejspíš se po tom i poohlídnu. Moc děkuji za typ :)

  • Wolf Draven 12.12.2014 v 22:43 #

   Zkus to a uvidíš ;) Třeba z tebe nakonec bude komiksový fanda ;)

 3. Crowley 23.12.2014 v 09:05 #

  Duchařiny to já můžu a komiksy jakbysmet

Zanechat komentář