Bigger Than a Bread Box – Laurel Snyder [RECENZE]

10 Bře

Bigger Than a Bread BoxAutor: Laurel Snyder
Název: Bigger Than a Bread Box
Nakladatelství: Random House Books for Young Readers
Rok vydání: 2011
Vazba: paperback
Počet stran: 223
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

A magical breadbox that delivers whatever you wish for—as long as it fits inside? It’s too good to be true! Twelve-year-old Rebecca is struggling with her parents‘ separation, as well as a sudden move to her Gran’s house in another state. For a while, the magic bread box, discovered in the attic, makes life away from home a little easier. Then suddenly it starts to make things much, much more difficult, and Rebecca is forced to decide not just where, but who she really wants to be. Laurel Snyder’s most thought-provoking book yet.

* * * 

Po této knížce jsem sáhla, když jsem měla chuť na trošičku té magie, ale přitom v reálném světě s obyčejnými postavami. I tak je ale příběh neobyčejný.

Manželství rodičů dvanáctileté Rebeccy prochází krizí. Jednoho dne maminka vezme děti (Rebeccu a jejího dvouletého brášky Lewa) a odveze je k babičce do Atlanty, přestože jejich tatínek ji na kolenou prosí, aby zůstali. Maminka ale tvrdě trvá na svém. Dětem tvrdí, že jde pouze o výlet, ale Rebecca si myslí své, zvlášť když se dozví, že ji maminka už stihla přehlásit do nové školy.

Rebecca je na maminku pěkně naštvaná a vleze si na půdu, kde se schovává. Probírá se různým harampádím, které je zde uskladněné. Narazí i na několik chlebníků/skříněk na pečivo. Zdá se, že je babička nebo někdo jiný z rodiny sbíral. Je jich tu spoustu různých barev i rozdílného stáří. Přeje si, aby zde měla něco na čtení a mohla se tu ukrývat celý den. Když náhodou nakoukne do jednoho chlebníku, který ji zaujal svou barvou, novotou a čistotou, nalezne uvnitř ukrytou knížku.

Začte se, a když se přiblíží večer, najde ji zde babička a promluví si s ní. Rebecca ji požádá, jestli by si nemohla ten jeden chlebník, který ji nevysvětlitelně přitahuje, vzít do svého pokoje. Babička souhlasí. Časem Rebecca přijde na to, že cokoliv si přeje, to se objeví uvnitř onoho záhadného chlebníku. Platí zde pouze jedno pravidlo – ta určitá věc se musí vejít svou velikostí právě do chlebníku. Nic většího ani nic abstraktního se bohužel nevyplní. A přitom si Rebecca přeje jednu takovou věc ze všeho nejvíc. Chtěla by, aby se maminka s tatínkem usmířili a oni se mohli vrátit zpátky domů. Takovou věc ale chlebník splnit nedokáže.

Začne chodit do nové školy, kde ji všichni říkají Becky, ne Rebecca. Ale pro tentokrát jí to nevadí. Stane se na chvíli někým jiným. S novými spolužáky se dělí o věci z chlebníku – čokolády, žvýkačky, lesk na rty, tužky, propisky,…

A pokaždé, když se cítí nešťastně a stýská se jí po domově, tak si přeje najít v chlebníku nějaké jídlo ze své domoviny. Zajídá svůj smutek a čeká na to, až ztloustne. Jednou ji uvidí její malý bratříček Lew a Rebecce dojde, že i jemu se stýská a začnou se cpát jídlem spolu. Mají své tajemství, které je hodně sblíží. Rebecca začne svého bratra brát více jako osobnost, začne s ním trávit čas a mluví s ním více než kdy předtím a on je nadšený a oba jsou o něco šťastnější.

Ale pak se něco pokazí ve škole a Rebecca díky jednomu incidentu s bundou zjistí, kde se vlastně berou všechny ty věci, které si přeje najít v chlebníku. Zjistí, že ani magie a kouzla nejsou lékem na všechno, ale spíš způsobí další problémy. Rozhodne se všechno napravit. Podaří se jí dát všechno do pořádku? A bude úspěšná v pokusu dát rodiče zase dohromady nebo zůstanou v Atlantě už napořád? Odpovědi na tyhle otázky najdete uvnitř knihy.

Tato překvapivě realistická knížka s lehkým nádechem fantastična má v sobě skrytou opravdovou hloubku a čte se velmi dobře. Angličtina byla vcelku lehká a vhodná i pro začátečníky či mírně pokročilé, kteří se čtením v angličtině teprve začínají.

Rebecca Shapiro, hlavní postava příběhu, je typický teenager. Trošku rebel, lehce náladová, zapomětlivá, chvilkama sobecká, ale přitom velmi sympatická a snažící se vše napravit a navrátit svůj poničený svět zpět do původního stavu. Líbil se mi její vztah k mladšímu bratříčkovi. S touto hlavní hrdinkou je velmi lehce se ztotožnit, a obzvlášť pokud jste si v rodině prožili něco obdobného.

Rebeččin mladší bráška je opravdu roztomilý a snad každý si ho musí zamilovat. Měla jsem ráda i postavu babičky, která se nenápadně snažila také pomoci.

Možná doma nenajdete svůj magický chlebník plnící téměř každé vaše přání, ale za to objevíte kouzlo této knihy.

Co byste si přáli vy, kdybyste objevili na půdě takový kouzelný chlebník?

komentáře 2 na “Bigger Than a Bread Box – Laurel Snyder [RECENZE]”

  1. Spooky 12.3.2013 v 14:09 #

    To vypadá hodně zajímavě!!! Myslíš, že bude české vydání?

    • Wolf Draven 2.4.2013 v 21:28 #

      To nevím, ale asi ne :(

Zanechat komentář