Changing My Wardrobe – Deb Hanrahan [RECENZE]

18 Úno

Changing My WardrobeAutor: Deb Hanrahan
Název: Changing My Wardrobe
Nakladatelství: Philyra Publishing
Rok vydání: 2011
Forma: e-book
Počet stran: 246
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

Could you improve your social standing by simply changing your wardrobe? Would new shoes make you more popular? Would a new top get you the guy? Would cleaning out your closet make the mean girls go away? Lindsey certainly hopes so.

Changing My Wardrobe is a tragic high school drama about starting over, fitting in, and discovering the truth about what really matters. It’s a story about friendship, first love, and soul-crushing loss. It’s a story about a person’s choices, good and bad, and the unexpected and far-reaching consequences of those choices.

* * *

Tuto elektronickou knihu v angličtině jsem si koupila na Amazonu, když zrovna byla v akci za $ 0,99. Velice mě totiž zaujala recenze na jednom zahraničním blogu, která knihu docela dost chválila. I když mi to tak zpočátku nepřipadalo, po dočtení musím uznat, že chvála byla zasloužená. Je to velmi zvláštní kniha a konec vás určitě velmi zasáhne. Alespoň v mém případě se tak stalo.

Děj začíná v momentě, kdy se Lindsey – ústřední postava knihy – chystá na první den na střední škole. Její nejlepší kamarádka Teeny jí pomáhá vybrat oblečení, aby Lindsey mohla tak nějak začít s čistým štítem, bez nálepky „šprtka“ od pohledu.

Ráno se zdá, že se jí možná opravdu podaří začít znovu, dokonce si jí všimne i nejroztomilejší kluk na škole nebo možná i na celém světě – Marco Marino. Je to nejen sportovec, ale je i dost chytrý a má dobré známky. Budou se spolu potkávat na hodinách italštiny.

Její nadšení ze setkání s Marcem však vzápětí zmizí jako pára nad hrncem, když zjistí, že Avery, snobská roztleskávačka, která Lindsey trápila po celou dobu už na základní škole, i její věrná nohsledkyně Hanna s ní mají společné hodiny tělocviku. Hned se samozřejmě do Lindsey pustí a dávají jí pěkně zabrat a nezůstane jen u slovních narážek.

A jaký je její šok, když při pauze na oběd zjistí, že Marco je Calův bratranec. A Cal je už nějaký čas přítelem Avery. Je jí jasné, že o ní Avery Marcovi navykládá všelijaké pomluvy.
Zatím se ale zdá, že se s ní Marco i nadále baví. Dokonce si přisedne k ní i jejím přátelům – dvojčatům Teeny a Grouperovi – ke stolu.

Doma si Lindsey povídá se svou mladší sestrou Maggie a úplnou náhodou padne řeč i na to, že Maggie chodila do školky s Ginou Marino, Marcovou sestrou, která tragicky zahynula spolu s jejich maminkou při autonehodě. I Lindseyina maminka zná rodinu Marinovu, Marco pracuje jako dobrovolník s dětmi u ní v práci.

Marco ji požádá o přátelství na Facebooku, ale během celého zbytku týdne spolu sotva prohodí slovo. Na hodiny chodí se zazvoněním a odchází první, u oběda sedí s Avery a Calem.

Na dalším tělocviku si z Lindsey Avery s Hannou opět dělají srandu. Na pomoc jí přijde nová dívka Jocelyn. Lindsey ji z vděčnosti pozve na filmový večer, ale vzápětí toho lituje. Jocelyn se na ni nalepí, všude se vetře a lže před dvojčaty o konfrontaci s Avery.

Lindsey to ale okamžitě přestane řešit, protože ji Marco poprosí, jestli by mu nemohla vzít studijní materiály ze speciální hodiny italštiny, protože má nábor do plavání. Stejně tak i Grouper. Teeny se zase pokouší dostat k roztleskávačkám.

V italštině budou studenti dostávat kredity navíc za speciální úkoly. Marco s Linds se musí domluvit na prvním společném projektu, jehož úkolem je navštívit italskou restauraci. Lindsey se na „rande“ velice těší a společně s Teeny jdou nakupovat nové oblečení. V obchoďáku narazí na Avery a její matku, která svou dceru před děvčaty ponižuje a tvrdí jak Avery ztloustla. Teeny se Avery zastane, ale ta je akorát ještě víc naštvaná, že byly svědky jejího ponížení. Dívky se nediví, že je taková mrcha, když lidé, kteří by ji měli milovat, se k ní chovají takhle.

Teeny začne vyprávět, jak u nich Avery často bývala, protože ji maminka dvojčat hlídala, když byli ještě malé děti. Byly si velmi blízké, skoro jako sestry. Bylo jí Avery líto, protože ať dělala, co dělala, vždycky byla pro svou matku jen velkým zklamáním. Jenže potom, kdykoliv měla Avery problémy s matkou, se mstila Teeny a ničila jí její věci. Jednou k nim domů přinesla cigarety a podpálila garáž. A Averyna matka dala Teenyině mamince padáka. A Teeny se náhodou stala nechtěnou posluchačkou jejího proslovu o Avery jako o loserovi rodiny. Avery potom začla dělat Teeny peklo ve škole, pomlouvala ji a dostávala do problémů s učiteli. Později si jí naštěstí přestala všímat a našla si jinou oběť k útokům. (Stejně jako i Lindsey.) Teď mají ale obě strach, že se její zlost opět obrátí proti nim a s ještě větší razancí. Samozřejmě se nepletou. Kam až to tentokrát dojde ale netušil nikdo z nich.

Celou dobu se příběh tváří víceméně jako takový průměr. Klasický případ tyranů a týraných na střední škole. Později se ale vše začne dramaticky přiostřovat a stupňuje se to až nastane šokující a tragický konec. Ten jsem opravdu musela chvíli rozdýchávat.

Je to ukázka toho, kam až může člověka dohnat špatný přístup rodičů, kteří po svých dětech mnohdy vyžadují nadměrné výkony nebo se naopak o dítě nezajímají. Nejhorší na tom je, že podobné případy nejsou v reálném světě vůbec žádnou výjimkou.

Co se týče postav, tak jsem si oblíbila jak Lindsey, tak i dvojčata Teeny a Groupera, kteří byli oba velkou oporou pro svou kamarádku a byli moc fajn. Marco byl samozřejmě postavou, kterou si nelze nezamilovat, i když taky měl své mouchy. Avery mi bylo chvílemi líto, ale to, že se k ní někdo nechová zrovna podle předpisů, ještě neznamená, že ji to opravňuje k tomu, aby se ona taky chovala ošklivě. Možná, že kdyby poznala trošku víc mateřské lásky mohlo vše být trošku jinak.

Angličtina se mi zdála vcelku jednoduchá, takže je kniha vhodná i pro angličtináře-začátečníky.

Knihu bych doporučila úplně všem, převážně však fanouškům tzv. Young Adult literatury.

komentáře 2 na “Changing My Wardrobe – Deb Hanrahan [RECENZE]”

  1. Spooky 25.2.2013 v 11:46 #

    Možná zkusím přečíst, vypadá to zajímavě. Obzvlášť by mě zajímal ten konec!

    • Wolf Draven 2.4.2013 v 21:29 #

      Ten je hodně zajímavý :)

Zanechat komentář