Chladné ostří – Franziska Gehm [RECENZE]

6 Říj

chladné ostříAutor: Franziska Gehm
Název: Chladné ostří
Originální název: Tränenengel
Nakladatelství: Fragment
Překlad: Michaela Škultéty
Rok vydání: 2013
Vazba: paperback
Počet stran: 192
Žánr: thriller, young adult
Mé hodnocení: 4/5

Anotace

Existuje pouze den. Uplynulá noc není a nikdy nebyla…

Na dřevěném ostrůvku uprostřed jezera je nalezena pobodaná dívka. Nikdo netuší, kdo mohl šestnáctileté Floře tak ublížit. Policie objeví spoustu stop, přesto se jí nedaří pachatele dopadnout. Opravdu si Flora z noci, kdy byla napadena, nic nepamatuje? Nebo snad mlčí úmyslně?

* * *

Opět další napínavá kniha z edice Krimi Thriller nakladatelství Fragment. Stejně jako další thriller „Někdo se dívá“ mě i tenhle mile překvapil.

Mladá dívka Flora Duveová je nalezena v noci venku s několika bodnými ranami a nahá na plaveckém ostrůvku uprostřed jezera v malém městečku Telpenu. Objevil ji jeden šokovaný důchodce, který nemohl spát a šel si zaplavat.

Flora se ocitá v nemocnici, kde ji ošetří a jelikož není už v přímém ohrožení života, tak ji hned vyslíchá policie. Výslech bohužel nikam nevede, protože Flora si na nic z té noci nevzpomíná. Nebo to alespoň tvrdí. Opravdu šokem vše vytěsnila z mysli, nebo chce jen někoho chránit či si to s pachatelem vyřídit sama? Nebo je v tom snad ještě něco jiného? Souvisí nějak útok na Floru s trestancem uprchlým té noci z nedaleké věznice?

Co se vlastně tu noc stalo? To se právě snaží zjistit policejní důstojník Leif Sälzer a jeho pomocník (s pro nás zajímavým jménem) – praktikant Matej Masaryk. V městečku jsou všichni od začátku přesvědčeni, že za útokem stojí onen uprchlý trestanec, ale Sälzerovi se nechce zdát, že by řešení bylo tak snadné. Navíc Flora přece nebyla znásilněna a tak nesedí do jeho profilu.

Během vyšetřování začínají na povrch vyplouvat další skutečnosti. Objevují se další svědkové, kteří v okolí zahlédli nějakého lehocypedistu, podezřelých je stále více a policie si jen velmi pomalu skládá ucelený obrázek o průběhu celého večera a noci, kdy byla Flora napadena. Podaří se jim přijít všemu na kloub?

Příběh je čtenářům přiblížen z několika různých pohledů – ať už z pohledu Flory, její kamarádky Trixi či z pohledu vyšetřovatelů. Klasický děj se střídá se zápisy z výslechů, které knihu zajímavě zpestřují.

Nejsympatičtější postavou knihy se pro mě stala Trixi, která si dělala o Floru velké starosti a chtěla porozumět tomu, proč už jí Flora některé informace nesvěřuje.

Oblíbila jsem si i oba členy policejního týmu, převážně Leifa Sälzera s jeho posedlostí slanými tyčinkami. Vtipná mi také přišla jeho sběratelská vášeň. Sbírá totiž kšiltovky všech možných barev s nejrůznějšími motivy, které také hrdě nosí.

Kniha se čte velmi dobře, děj ubíhá svižným tempem a napětí vás nutí obracet stránku za stránkou, abyste se společně s vyšetřovateli dopátrali pachatele. Konec vás zřejmě bude šokovat nebo vás alespoň velmi překvapí, jak tomu bylo v mém případě. Pořád je to ale spíš odpočinkové čtení.

Musím také zmínit povedenou obálku, která se mi velmi líbí právě tím, jak je jednoduchá. Děsivě vypadající krev stékající přes obě i ve slovech Krimi a Thriller, která jsou pod sebou je působivá.

Knihu opět doporučuji všem milovníkům detektivek a napětí, těm mladším i těm starším, které neodradí zařazení knihy mezi young adult.

Velice děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí tohoto napínavého recenzního výtisku.

komentáře 2 na “Chladné ostří – Franziska Gehm [RECENZE]”

  1. Spooky 8.10.2013 v 11:39 #

    To by taky nemuselo být špatné :-)

Zanechat komentář