Chlapec, který přestal plakat – Ninni Schulman [RECENZE]

17 Pro

chlapec-ktery-prestal-plakatAutor: Ninni Schulman
Název: Chlapec, který přestal plakat
Série: Hagfors
Díl: #2
Originální název: Pojken som slutade gråta
Nakladatelství: Galatea
Překlad: Lenka Vránová
Rok vydání: 2014
Vazba: vázaná
Počet stran: 352
Žánr: thriller, severská detektivka
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

V malém městečku Hagfors panuje horký srpen. V místní redakci deníku Värmlandsbladet právě nastala okurková sezóna. Není o čem psát, a tak reportérka Magdalena Hanssonová má spoustu času na přemýšlení. Stýská se jí po synu Nilsovi, který zrovna tráví prázdniny se svým otcem, a také jí chybí přítel Petter, jenž je na dovolené se svými dcerami.

Poklidnou noc malého městečka náhle protnou blesky a následně zvuk sirén hasičských vozů, jedoucích k hořícímu domu. Všechny, včetně Magdaleny, nastalá situace probudí z letargie. Hasiči však svůj zápas s ohněm prohrávají – dům lehne popelem a krátce na to, majitelka domu podlehne těžkým zraněním.

Zpočátku vše nasvědčuje tomu, že dům byl zasažen bleskem, ale podrobnější vyšetřování odhalí krutou pravdu: požár byl založen úmyslně. Hagforský policejní tým zahájí vyšetřování, avšak zanedlouho další dům zachvátí požár. Teď už je jasné, že policisté mají co do činění se žhářem, ovšem nemají žádné vodítko, kterého by se mohli chytit… Je třeba rychle začít jednat, než bude pozdě. Panují totiž obavy, že žhář už má v hledáčku další oběť…

* * *

Ihned po dočtení knihy Dívka se sněhem ve vlasech (recenze), ze které jsem byla opravdu hodně nadšená, jsem se vrhla na další autorčin počin s názvem Chlapec, který přestal plakat.
Opět se vracíme do městečka Hagfors, tentokrát ovšem nečekejte typicky severské mrazivé počasí plné sněhových vánic a zamrzlých jezer, kdepak, ocitáme se přímo uprostřed až nezvykle parných srpnových dní.

Znovu se setkáváme s naší “starou známou” – novinářkou deníku Värmlandsbladet, Magdalenou Hanssonovou, která má i v tomto díle hlavní slovo. Momentálně se cítí trošku opuštěná, protože její staronový přítel Petter odjel se svými dcerami na dovolenou a syn Nils je na prázdninách se svým otcem. Magdalena má o malého Nilse velké obavy, po prázdninách nastupuje do první třídy a bude to pro něj velká změna. Největší starost jí dělá to, jak ostatní děti Nilse přijmou. Přece jen je adoptovaný a jeho asijské rysy jsou patrné na první pohled. A každý ví, jak děti někdy dokáží být kruté.

Ovšem nejen nad Nilsem se stahují mračna, na Hagfors se žene bouřka. Když se později rozezní požární sirény, všichni mají za to, že dům, jež zachvátily plameny, má na svědomí blesk. Na místě je kromě hasičů, kteří neúspěšně zápasí s dravým a nebezpečným živlem, i Jens Sundvall, fotograf, který vše důkladně dokumentuje. Dá vědět i Magdaleně, takže společnými silami se jim podaří získat exkluzivní článek a fotky pro noviny. Zdá se totiž, že požár někdo založil úmyslně. Kdo mohl chtít ublížit ženě, která v tom domě bydlela?

Nesmí nám tu chybět ani Petra Wilanderová, Christer Berglund, Folke Natt och Dag a zbytek místního policejního sboru, taktéž dobře známého již z minulé knihy. Okamžitě se vrhají do vyšetřování, navštěvují sousedy a snaží se zjistit, jestli někdo nezahlédl něco podezřelého.
Popálená žena později v nemocnici umírá. Neměla v podstatě žádnou šanci, protože pachatel použil Molotovův koktejl s benzínem. Ten způsobí, že během několika málo vteřin je celá místnost v plamenech a není tak úniku.

Hagforsem se začne šířit strach, zvláště když stejný osud potká další dům a jeho obyvatele. Podaří se policii dopadnout pachatele dřív než znovu udeří? Jaký je jeho motiv? A co Magdalena, bude se tentokrát držet zpátky a nebo se opět vrhne po hlavě do nebezpečí?

Ninni Schulman to opět dokázala! Podařilo se jí udržovat mě při čtení v napětí od začátku až do konce. Celou dobu jsem si lámala hlavu nad možným pachatelem, děsila jsem se některých možností, zavrhovala jiné, zdánlivě zjevné, ovšem při konečném odhalení pachatelovy totožnosti mi doslova padla brada překvapením. Ve zpětném pohledu nyní vidím jisté skryté náznaky, ale vůbec jsem s touto možností nepočítala. Ovšem lze najít i jakousi zvrácenou logiku všech těch ohavných činů. Nejen s nebezpečným žhářem, ale i s běžnými každodenními starostmi a problémy se musejí postavy knihy nějak poprat, stejně jako to bývá v opravdovém životě, čímž působí celý příběh velmi realisticky.

Čtenář se chtě nechtě zamýšlí nad otázkami, kterými se zabývají i jednotlivé postavy. A nejde jen otázky spojené se žhářstvím a číhajícím nebezpečím rychle se rozšiřujícího ohně, ale i o různorodé existenciální otázky. Je tudíž velmi jednoduché vcítit se do pocitů jednotlivých postav a ztotožnit se s nimi.

Autorka zůstala věrná svému stylu psaní, takže opět se střídavě mění pohledy různých postav, což by mohlo někoho zpočátku lehce mást, ale stačí se chvilku soustředit a pak si na tento styl brzy zvyknete. Pokud jste četli Dívku se sněhem ve vlasech, tak už víte, co očekávat.
Také nám Ninni dovolí nahlédnout ve vzpomínkách do společné minulosti Magdaleny a Pettera a poodhalí roušku tajemství, co že se to tehdy stalo, že jejich vztah nevydržel.

Tentokrát bych volila jiná slova a namísto ‘mrazivý thriller ze Severu’ bych spíše použila ‘velmi žhavý thriller’. Opravdu se u něj zapotíte. A to nejen při přemítání nad tím, kdo je onen pachatel, ale také při autorčině barvitém popisu horkého léta. Pokud máte dostatek představivosti, budete dokonce téměř na vlastní kůži cítit i žár ničivého ohně. I když někdy místo potu vám vlastně bude běhat i ten mráz po zádech.

Čtivého Chlapce, který přestal plakat doporučuji opět klasicky všem milovníkům (v tomto případě vůbec ne chladného) Severu a severských detektivek i všem fanouškům thrillerů a krimi příběhů a také všem těm, které zaujal již první díl.

Velice děkuji nakladatelství Galatea za poskytnutí této napínavé knihy na recenzi.

komentářů 6 na “Chlapec, který přestal plakat – Ninni Schulman [RECENZE]”

 1. Knižné Maniačky 17.12.2014 v 17:39 #

  Už dávnejšie ma upútala obálka a kniha samotná nevyzerá vôbec zle :)

  • Wolf Draven 18.12.2014 v 15:30 #

   Obálka je super. Líbila se mi i ta u předchozí knihy Dívka se sněhem ve vlasech. Jsem zvědavá na další díl. Doufám, že se ho dočkáme :)

 2. Ilona D. 17.12.2014 v 20:19 #

  Ta obálka je celkem děsivá, ale vypadá to moc hezky :) Krásná recenze :)

  • Wolf Draven 18.12.2014 v 15:28 #

   Díky ;) Máš pravdu! Mně nejvíc děsivé přijdou panenky na obálkách knih, hlavně když jsou rozbité nebo vypadají nějak divně. Ale medvídek taky udělá své :) Ještě v kombinaci s ohněm.

 3. Crowley 23.12.2014 v 09:05 #

  Chlapec vypadá taky dobře, ale Dívka mě přece jen láká víc, takže začnu s ní a uvidím, jestli budu pokračovat.

  • Wolf Draven 25.12.2014 v 16:07 #

   Myslím si, že se ti bude líbit Dívka i CHlapec ;)

Zanechat komentář