Čísla: Na útěku – Rachel Wardová [RECENZE]

9 Kvě

čísla-na útěkuAutor: Rachel Ward
Název: Na útěku
Série: Čísla
Díl: #1
Originální název: Numbers: Time to Run
Nakladatelství: Egmont
Překlad: Marie Fulková
Rok vydání: 2011
Vazba: paperback
Počet stran: 320
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

Jem už od malička vidí v očích lidí čísla. Co ta čísla vlastně znamenají, pochopí v den matčiny smrti – jsou to data, dny, kdy lidé, kterým se dívá do očí, zemřou.
Život je pro Jem těžký, dokud nepotká kluka, kterému říkají Pavouk. Svět je náhle mnohem krásnější.
Ale cestou do Londýna Jem pozná, že se blíží veliké neštěstí, které navždy otřese jejich životy…
Od chvíle, kdy zemřela její matka, Jem věděla o číslech. Věděla o nich už mnohem dřív, vlastně odmalička. Když se podívala někomu do očí, registrovala v nich číslo. Ale jeho význam zjistila v den, kdy její matka zemřela na předávkování drogami. Číslo znamenalo datum úmrtí.
Jem prožívala těžké dětství. Stěhovala se od jedné pěstounky k druhé a všude si připadala jako cizinec. Nejraději se toulala sama a tak tomu bylo i v okamžiku, kdy potkává kluka, jemuž přezdívají Pavouk. Náhodné setkání jí změní život. Nachází někoho opravdu blízkého a svět se rázem stává snesitelnější. Společně se potulují kolem jednoho z londýnských kanálů, klábosí o všem možném a pomalu se sbližují. Na jednom z výletů do města se stanou svědky tragického neštěstí, které Jem předem předpoví. Oni sami katastrofě uniknou, ale ta je jen začátkem událostí, které navždy otřesou jejich životy.

* * *

Šestnáctiletá Jem patří mezi tzv. problémové děti. Vystřídala už několik pěstounských rodin a místo školy se věčně poflakuje někde po zastrčených uličkách Londýna.
Její matka – narkomanka zemřela, když bylo Jem sedm let. Toho dne jí také došlo, co vlastně znamenají ty čísla, která vidí, když se někomu zadívá do očí. Je to datum jejich smrti.
Od toho dne se Jem snaží lidem i pohledu na ně vyhýbat.

Má svá oblíbená místa kam se uchyluje a ukrývá se před lidmi. Jednoho dne narazí u jednoho z nich na svého spolužáka, kterému se přezdívá Pavouk. Přestože se tomu zprvu brání, jeho společnost ji těší a postupem času se jí dostává více a více „pod kůži“ a tráví spolu hodně času.  Jem ale vidí Pavoukovi na očích, že jeho dny jsou již sečteny. Cítí se s ním ale velice dobře a tak se stávají nerozlučnou dvojicí. Může jeho číslo změnit?

Jednou jdou k Pavoukovi, jehož pravé jméno je Terry, domů, kde se Jem setkává s jeho babičkou Val. Ta má zvláštní dar vidět auru lidí. Řekne Jem, že má nejpodivnější auru, jakou kdy viděla. Je fialové a bílé barvy. A vytuší, že Jem má také dar něco vidět, bohužel ale netuší co a Jem se nehodlá svěřovat.

Při jedné jejich cestě po Londýně si Jem všimne, že spousta lidí, které minou, má v očích úplně stejné datum. A k její hrůze je to datum dnešní. Okamžitě jí dojde, že se dnes stane něco hrozného. Neví ale co má dělat, aby tomu zabránila. Přesvědčí teda alespoň Pavouka, aby se rychle přesunuli někam jinam, když v tom nastane PEKLO. Jenže teď se ti dva stávají podezřelými číslo jedna. Jsou na útěku a čas se krátí.

Podaří se Jem zachránit Pavouka před jeho osudem? A zachrání i sama sebe?

Kniha mě uchvátila hned po přečtení anotace a jakmile jsem se do ní jednou začetla, nebyla jsem schopná ji odložit. Celý příběh mě úplně pohltil a nepustil až do poslední stránky.
V knize se vyskytuje vcelku vulgární jazyk a spousta sprostých slov, s čímž mají někteří čtenáři docela problém. Mně to ale do této knihy pasovalo a postavám to dodávalo na realističnosti. Neznám moc dnešních teenagerů, kteří by mluvili příliš slušně a předpisově jak dle slovníku.
Pokud vám tohle nevadí, tak se kniha čte velmi lehce, je napěchovaná akcí a napětím.

U knihy se budete chvílemi smát, chvílemi bát, možná si i popláčete a po celou dobu budete s napětím očekávat události příští. A konec vás možná zanechá naprosto šokované. Jak je správně uvedeno, je to opravdu thriller, který vám nedá spát. A ještě dlouho ho po jeho dočtení o všem budete přemýšlet.

Hlavní postavy Jem i Pavouka si jistým způsobem dříve či později oblíbíte, možná dokonce zamilujete a budete s napětím sledovat jejich boj a snahu změnit osud.
Za zmínku také stojí postava Pavoukovy babičky a poslední Jemina pěstounka jménem Karen, která je také velmi silná osobnost.

Musím se zmínit i o obálce, která se mi zdála velice vyvedená. Kniha je v paperbackové podobě a na matné obálce je název složený částečně z čísel. Písmena, čísla a i spousta dalších číslic jakoby vystupují z obálky a jsou v lesklém provedení.

A co vy? Chtěli byste znát datum smrti svých blízkých nebo své vlastní? Já jsem nad tím už několikrát přemýšlela. Je to ale strašně těžké říct. Asi kdybych byla velmi těžce nemocná, tak bych to vědět chtěla. Abych věděla kolik času mi ještě zbývá, a abych si mohla rozvrhnout, co chci ještě stihnout a mohla strávit co nejvíce času s lidmi, na kterých mi záleží a nezaobírat se nepodstatnýma nesmyslama. Ale to bychom asi měli dělat každý den, soustředit se jen na podstatné věci a nezatěžovat se těmi, které až tak podstatné nejsou a nepotřebujeme je k přežití. Říká se, že bychom si měli užívat každý den jako by byl náš poslední, protože nikdy nevíme, co nás může potkat v příští sekundě, minutě, hodině, …
Nevím teda jak vy, ale já kdybych věděla, že je to můj poslední den, tak bych rozhodně nevstávala do školy a do práce, takže to se tak asi úplně doslova nedá brát. :)

komentářů 5 na “Čísla: Na útěku – Rachel Wardová [RECENZE]”

 1. Anonym 9.5.2013 v 14:20 #

  knižku som ešte nečítala, ale určite sa chystám, ten námet mi pripomína film In Time 8)

  • E_V_E 9.5.2013 v 14:21 #

   s Justinom Timberlakeom 8P

   • Wolf Draven 9.5.2013 v 22:54 #

    Ten film jsem viděla a je trošku o něčem jiném, ale jistý náznak spojitosti by se našel :)

 2. Martina 9.5.2013 v 22:23 #

  Tak touhle recenzí si knihu píšu do svého deníčku. Zajímavostí je, že první dva díly Čísel jsou v naší městské knihovně v oddělení pro mládež a poslední díl je v oddělení pro dospělé. Nezbyde mi nic jiného, než běhat z jednoho oddělení do druhého. :-)

  • Wolf Draven 9.5.2013 v 22:57 #

   :)) Možná je ten třetí díl už moc drsnej ;) Zatím jsem nečetla, takže nevím. Každopádně tenhle díl mě dostal ukázkově, vůbec jsem to nečekala. Hlavně události ke konci jsou velmi zajímavé ;)

Zanechat komentář