Co po ní zůstalo – T. R. Richmond [RECENZE]

6 Zář

Co-po-ni-zustaloAutor: T. R. Richmond
Název: Co po ní zůstalo
Originální název: What She Left
Nakladatelství: Jota
Překlad: Jaroslava Novotná
Rok vydání: 2015
Vazba: vázaná
Počet stran: 400
Žánr: psychologický thriller
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

Podivná, zbytečná, nesmyslná. Tak se jeví smrt pětadvacetileté Alice všem, kdo si ji pamatují jako veselou a vitální dívku s chutí do života. Byla to nešťastná náhoda, sebevražda, nebo jí někdo pomohl? Všichni, kdo ji měli rádi, truchlí nad její ztrátou a leckdo si klade otázku – jaká vlastně byla Alice ve skutečnosti?

Její bývalý profesor Jeremy Cooke je touto myšlenkou tak zaujat, že se rozhodne znovu poskládat Alicin život z toho, co po ní zůstalo – spolu s ním se postupně probíráme deníkovými záznamy, dopisy i internetovými texty, jejichž prostřednictvím autor rafinovaně odhaluje kousek po kousku znepokojivé skutečnosti.

Pravda, která vyplouvá na povrch, nemusí být každému příjemná. Odhaluje bolestná zákoutí duše, tajemství, se kterými se nikomu nesvěřujeme, skutečnosti, na které bychom nejraději zapomněli.

Pravda bolí chvíli, ale lež bolí napořád.

* * * 

Knihu Co po ní zůstalo jsem si původně plánovala koupit v angličtině, ale když jsem zahlédla v nabídce recenzních výtisků internetového knihkupectví KNIHCENTRUM.CZ českou verzi, tak jsem raději šáhla po ní. Přece jen se mi tento druh literatury čte lépe (a hlavně rychleji) v češtině.

Hlavním tématem knihy je smrt mladé ženy jménem Alice Salmonová. Jednoho únorového rána se její bezvládné tělo najde v řece. Co se asi stalo? Spáchala Alice sebevraždu nebo to byla nehoda? Nebo snad má její smrt někdo na svědomí? A kdo vlastně byla Alice Salmonová? Jaký byl její životní příběh, jaké měla sny a tužby, co plánovala do budoucna, co ji trápilo? Na všechny tyto otázky se rozhodne odpovědět její bývalý učitel – stárnoucí profesor antropologie Jeremy F. H. Cooke.

Jeremy začne shánět a schraňovat vše, co se o jejím životě a smrti dá sehnat. Cokoliv se kdy objevilo v novinách nebo na internetu, vše co o ní vypověděli její přátelé a známí. Také kontaktuje Alicinu matku Liz, s kterou ho pojí jistá společná minulost. On ani ten zájem o Alici není jen tak pro nic za nic. Rozhodl se totiž sepsat své bádání a vydat jej v knižní podobě.

Postupně, kterak začne dávat střípky života Alice dohromady, dostáváme pomalu obrázek o tom, jaká Alice vlastně byla, čím se zabývala, s kým se stýkala, jaké byly její klady i zápory a to nejen pouze v posledních chvilkách svého života, ale dostáváme se i hlouběji do minulosti.

Děj vlastně ani není souvislým textem, knihu tvoří různé eseje a zápisky v deníku Alice Salmonové, její posty a statusy na sociálních sítích, emaily mezi Jeremym a Liz (matkou Alice), dopisy, jež Jeremy píše svému dávnému kamarádovi, v kterých se mu svěřuje se svým postupem v pátrání i s dalšími (někdy velice intimními) věcmi, příspěvky na blogu Aliciny nejlepší kamarádky Megan, internetové diskuze a různé další záznamy.

Pro lepší přehlednost je naštěstí každý takový záznam zřetelně odlišen stylem a velikostí písma, takže se čtenář při čtení snadno zorientuje a neztrácí se v záplavě dlouhého textu.
A i přes to, že má kniha čtyřista stran, tak mi i díky těmto odděleným a odlišným textům, které se různě střídají, nepřipadala nijak zdlouhavá a nudná. Naopak jsem hltala každý další střípek z Alicina života, který přesně zapadne na to správné místo v celkovém puzzle zvaném život, a kniha ubíhala příjemným tempem.

Přiznám se, že jsem měla několik teorií, co se Alici doopravdy vlastně stalo, ale to, co jsem se dozvěděla téměř u konce knihy, mě přistihlo naprosto nepřipravenou. Takovou možnost jsem opravdu neočekávala a dost mě šokovala. Což je ovšem kladná stránka příběhu, protože při čtení miluju nečekané zvraty a odhalení.

Jediná věc, která by možná trošku mohla dělat některým čtenářům problém, je to, že záznamy nejsou seskládány v chronologickém pořadí, ale náhodně, jak je profesor Cooke různě získával a třídil.

Ačkoliv je kniha zaměřená hlavně na Alici a dozvíme se o ní opravdu hodně, tak ani ostatní postavy nestojí pouze v pozadí. Taktéž si o nich postupně děláme ucelený obrázek.
Líbilo se mi, jak všechny postavy autor vykreslil reálně. Každý má své špatné i dobré vlastnosti, které se projevují více či méně za určitých okolností. Nikdo zde není pouze „klaďas“ či „záporák“.

Co po ní zůstalo bych doporučila převážně čtenářům, kteří si oblíbili psychologické romány, které zkoumají lidské životy, osobnost a charakter postav a také důvody, motivy či pohnutky pro jejich činy.

Velmi mě překvapilo, že jde o prvotinu a pevně doufám, že nezůstane jen u ní, ale že se brzo dočkáme nějaké dalšího autorova knižního počinu.

Za poskytnutí knihy na recenzi velice děkuji internetovému knihkupectví KNIHCENTRUM.cz.

komentáře 4 na “Co po ní zůstalo – T. R. Richmond [RECENZE]”

 1. Crowley 7.9.2015 v 13:28 #

  To vypadá hodně zajímavě, to si seženu!

  • Wolf Draven 13.9.2015 v 16:32 #

   No určitě neprohloupíš ;)

 2. Anna Elizabeth Potter 11.9.2015 v 19:17 #

  Nad knihou už jsem v knihkupectví jednou stála a rozmýšlela se. Nevzala jsem si ji, ale po tvé recenzi si ji určitě vyhledám v knihovně :)

  • Wolf Draven 13.9.2015 v 16:38 #

   Jako určitě stojí za přečtení. Dokonce když mi to přišlo poštou, tak mi to mamka zabavila a přečetla dřív než já a pak mě pořád popoháněla se čtením, abysme mohly diskutovat :D

Zanechat komentář