Děsivé splynutí: Nepřítel v mé mysli – Jill Hathaway [RECENZE]

14 Pro

desive splynuti-nepritel v me mysliAutor: Jill Hathaway
Název: Nepřítel v mé mysli
Série: Děsivé splynutí
Díl: #2
Originální název: Slide 2 – Impostor
Nakladatelství: Fragment
Překlad: Michaela Škultéty
Rok vydání: 2013
Vazba: paperback
Počet stran: 256
Žánr: YA, paranormál
Mé hodnocení: 4,5/5

Anotace

Středoškolačka Vee má mimořádnou schopnost – během stavů bezvědomí se ocitá v těle jiných lidí. Svoje nadání se učí postupně ovládat. Najednou se ale probudí za volantem auta, které se řítí do neznáma. Zdá se, že se někdo „naboural“ do jejího vědomí a snaží se ji ovládnout. Kdo je tento vetřelec? Proč se pokouší Vee sledovat a kontrolovat její mysl?

* * *

Již podruhé se setkáváme se středoškolačkou Sylvií přezdívanou Vee ze série Děsivé splynutí (recenze na první díl –Vidím to, co vrah zde), která má od svých 11 let  jistý dar (či prokletí?) dostávat se do myslí jiných lidí, když se dotkne nějaké emočně nabité věci té dotyčné osoby. Ve škole je považována za „tu divnou holku s narkolepsií“, často totiž (hlavně dříve) upadala nekontrolovatelně do spánku a narkolepsie bylo jediné oficiální vysvětlení. Nyní se svoji schopnost naučila již lépe ovládat.

Poslední dobou se jí neustále dokola zdává ten stejný sen. Noční můra o tom, jak se matka jejího bývalého kluka schválně zabila v autě, ve kterém ale právě seděl i její syn Zane. Chtěla moc ublížit Sylviině rodině, ale nakonec nejvíce ublížila té své vlastní. Vee se z toho nepříjemného tragického zážitku pomalu vzpamatovává.

Setkáváme se opět i s Veeinou mladší sestrou Mattie a nejlepším kamarádem (a možná i něco víc než to) Rollinsem, který dostal stipendium na KRNK – univerzitním rádiu a v úterky a čtvrtky od 10 večer do 2 do rána bude mít svůj vlastní pořad.

Opět se blíží období školního plesu, na které nemá Vee moc dobré vzpomínky. Loni ji pozval Scott Becker zvaný Whisky a málem ji znásilnil, když ona se náhle do někoho vtělila. Naštěstí včas zasáhl Rollins.

Vee začíná mít neodbytný pocit, že se tentokrát někdo vtěluje do ní. Když se probere v noci za volantem auta svého otce a má nehodu, tak už si je stoprocentně jistá. Aby nebylo těch problémů málo, tak se jim ještě u prahu nečekaně objeví teta – sestra a věrná kopie jejich zesnulé maminky, která před 20 lety od rodiny odešla. Co ji k nim tak najednou přivedlo? Mohla by ona být tím vetřelcem v mysli Vee?

Také Whisky znovu udeří a zdá se, že tentokrát si vzal na paškál Veeinu bývalou nejlepší kamarádku Sam. Vee se snaží se Sam promluvit, vzájemně si odpustí a nakonec se dají zase dohromady a společně plánují pomstít se Whiskeymu, za to, co provedl. Jejich dokonalý plán se ale zvrtne v momentě, kdy se někdo vtělí do Vee. Celá záležitost nedopadne dobře a Vee se snaží přijít na to, kdo a proč ji chce ovládnout. Přijde na to dřív, než se stane něco ještě horšího?

Co se postav týče, tak u mě opět na celé čáře vítězí hlavní hrdinka Vee, která mi byla velmi sympatická. A nemůžu opomenout ani Rollinse, který by mohl být vysněným idolem nejedné dívky.
Whisky opět nezklamal a dostal se na žebříčku popularity až na úplné dno.

Teta Lydie má zde svou podstatnou, tajemstvími obestřenou, roli. Upřímně nevím a nedovedu si představit, jak bych zvládla fakt, že by se mi z ničeho nic nastěhoval do domu a míchal se mi do života někdo, koho jsem v životě nepotkala, ale kdo je na vlas podobný mé milované zesnulé mamince. Asi bych se více ztotožnila s Veeinou reakcí než s chováním Mattie.

Postava Anny vnesla do příběhu trošku zmatek. Tak nějak celou dobu jsem nevěděla, co si o ní myslet.
A znovunalezená stará kamarádka Samantha? Byla jsem velmi ráda, že se zase daly s Vee dohromady.

Příběh je opět velmi čtivý, napínavý a plný nečekaných zvratů. A stejně jako u prvního dílu vás okamžitě vtáhne do děje, nedá vám to a musíte jej dočíst na jedno posezení, aby jste se dopátrali spolu s Vee rozluštění všech záhad. A vězte, že vás nakonec opět čeká velké překvapení. Mě tato série zatím baví hodně a doufám, že se brzo dočkáme nějakých dalších dílů.

Série si prozatím zachovala i stejnou obálku jen s rozdílem podkladové barvy názvu série i dílu. Osobně se mi obálka vcelku líbí, i když jednu verzi těch originálních obálek mám o něco radši.

Knihu bych doporučila všem milovníkům žánru Young Adult s lehce mysteriózním nádechem nadpřirozena, ale je lepší mít načtený i první díl, aby vám zbytečně neunikaly nějaké souvislosti.

Velice děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí knihy na recenzi.

komentáře 2 na “Děsivé splynutí: Nepřítel v mé mysli – Jill Hathaway [RECENZE]”

  1. Spooky 13.1.2014 v 14:19 #

    Super recenze, skvělá série.

    • Wolf Draven 23.1.2014 v 18:18 #

      Taky mě baví :)

Zanechat komentář