Divadlo krutosti – Terry Pratchett [mini-recenze]

11 Bře

divadlo krutostiAutor: Terry Pratchett
Název: Divadlo Krutosti
Nakladatelství: Talpress
Překlad: Jan Kantůrek
Rok vydání: 2004
Vazba: paperback
Počet stran: 274
Mé hodnocení: 4/5

Anotace

Unikátní sbírka všech povídek Terryho Pratchetta do roku 2004. Vyšla pouze v České republice.

* * *

Tato kniha je tak trošku raritka. Nevyšla totiž nikde jinde než v České republice. Obsahuje téměř kompletní sbírku povídek Terry Pratchetta, který je u nás znám převážně díky své Zeměplošské sérii.

Autor sám nemá prý formu povídky rád, protože nemá dost prostoru pro rozvedení svých myšlenek, ale i přesto jsou mnohé z jeho povídek velmi povedené.
Toto dílko spatřilo světlo světa jen díky více než přátelským vztahům českého nakladatele, překladatele a pana Pratchetta. Buďme za to vděční.

Některé povídky patří spíše mezi fantasy, což je u Pratchetta typické, některé bych zařadila spíše mezi sci-fi či horor.

Seznam povídek:

 • Moře a malé rybky (The Sea and Little Fishes) – nejdelší povídka sbírky je o čarodějkách ze Zeměplochy které jsou fanouškům Pratchetta a Zeměplochy dobře známé.
 • Dvacet centů s obálkou a vánočním přáním (Twenty Pence with Envelope and Seasonal Greetins) – lehčí horor. Vánoční pohledy už vám nebudou připadat tak obyčejné…
 • Hollywoodská kuřata (Hollywood Chickens) – o havárii kamiónu na dálnici, který vezl kuřata. Celkem vtipná povídka o evoluci kuřat, která se snaží dostat na druhou stranu dálnice. Inspirací byla krátká zpráva o zmíněné havárii.
 • #ifdefDEBUG + „world/enough“ + „time“ (#ifdefDEBUG + „world/enough“ + „time“) – kyberpunk. Programátor virtuální reality je nalezen mrtev ve svém bytě. S ním tam jsou i pozůstatky jeho krásné ženy i s dítětem, kteří zemřeli již před mnoha lety – přesto je všichni mohli vídat při různých příležitostech ještě před několika dny.
 • Trollí most (Troll Bridge) – Barbar Cohen a jeho mluvící kůň se setkají s trolem. Opět vtipná povídka ze Zeměplochy.
 • Kšeft v Hádesu (Hades Business) – povídka z roku 1963. Jak by to dopadlo, kdyby Ďábel využil k propagaci pekla marketingového odborníka? Tuto povídku Terry Pratchett napsal, když mu bylo třináct let a je jeho první publikovaná.
 • Bylo nebylo… a bude? (Once and Future) – trošku jiný pohled na artušovskou legendu.
 • Vložte medvídka (Fluffy Teddy Bear) Santa Claus se setká s počítačem, který by rád nějaký dárek pod stromeček. A na Nový rok zjistí obsluha, že počítač nefunguje, když z jeho skříně sundají plyšového medvídka.
 • Gramofony noci (Turntables of the Night) – lehce překvapivé setkání se Smrtěm, známým ze Zeměplochy.
 • Poslední odměna (Final Reward) – o spisovateli, který se tváří tvář setká se svým hrdinou-Barbarem Erdanem, kterého v posledním románu nechal zemřít.
 • Divadlo krutosti (Theatre of Cruelty) – povídka, podle které je pojmenována celá sbírka. Noční hlídka vyšetřuje vraždu, která vraždou není, a nakonec desátník Karotka najde souvislost mezi mrtvolou a novým druhem divadla, které mu ale vůbec není po chuti.
 • Inkubác (Incubust) – povídka o sto slovech. Klaním se před překladatelem panem Kantůrkem, kterému se podařilo zachovat tuto délku i v češtině.

Mně osobně se nejvíce líbila povídka Moře a malé rybky, protože čarodějky ze Zeměplochy jsou jedny z mých nejoblíbenějších postav Pratchettových knih, ale i ostatní povídky stály za přečtení. Některé se mi líbily více, některé méně, ale jsem ráda, že mám tuto knihu ve své sbírce Pratchettovských děl.

Pro Pratchetta celkem typickou obálku má opět na svědomí Josh Kirby. Obrázek byl původně v jednom časopise součástí povídky Divadlo krutosti, po které je pojmenovaná i celá kniha.

Doporučila bych tuto knížku nejen Pratchettovým fanouškům, ale i všem ostatním, které třeba občas odradí délka či žánr Pratchettových knih. Tady by každý mohl najít to svoje.

komentářů 6 na “Divadlo krutosti – Terry Pratchett [mini-recenze]”

 1. Martin 11.3.2013 v 08:15 #

  To vypadá dost zajímavě. Rád si někdy přečtu, zvlášť když je to taková rarita. Zajímavě zní třeba Trollí most nebo Gramofony noci.

  • Wolf Draven 2.4.2013 v 21:10 #

   Trollí most už jsem četla i v jiné sbírce povídek (různých autorů), ale ráda jsem si čtení zopakovala, stojí to za to :)

 2. Jeff Rivera 12.3.2013 v 00:07 #

  This looks really good, I’m glad you included what stories are in it. I look forward to more posts from you, thank you!

  • Wolf Draven 2.4.2013 v 21:26 #

   :) Shame it’s only in Czech.

 3. Roxanne 20.3.2013 v 20:58 #

  U tebe vždycky narazím na spoustu knih, které vůbec neznám, ale vždycky vypadají zajímavě. Snad budu mít čas abych to jednou všechno přečetla :)

  • Wolf Draven 2.4.2013 v 21:26 #

   Díky a to jich mám ještě spoustu v záloze ;) Ale taky nějak nestíhám číst všechno, co mě zaujme :D

Zanechat komentář