Dívka, která se třpytila – Lauren Beukesová [RECENZE]

4 Čvc

natisk_Divka ktera se trpytila.inddAutor: Lauren Beukesová
Název: Dívka, která se třpytila
Originální název: The Shining Girls
Nakladatelství: Jota
Překlad: Petra Navrátilová
Rok vydání: 2015
Forma: e-kniha
Počet stran: 368
Žánr: thriller, scifi, cestování v čase
Mé hodnocení: 4,5/5

Anotace

Harper získá v roce 1931 klíč od domu, který mu umožní cestovat časem. Nachází zde pokoj plný trofejí z vražd, které jednou spáchá – protože už je vlastně spáchal. Putuje časem od světové hospodářské krize třicátých let minulého století až po léta devadesátá a pronásleduje „zářící dívky“, mladé inteligentní a nadějné ženy „s potenciálem“. Pod dohledem je má od jejich dětství a zabíjí je až jako dospělé ženy. Vyprávění klouže dekádami tam a zpět. Vrah vedle těl zanechává obyčejné, ale přece zvláštní předměty a jiné trofeje si zase odnáší.

Kirby měla to štěstí, že Harperovo napadení přežila. Ví, že kromě toho, že se jedná o násilníka a psychopata, je na útočníkovi ještě něco zvláštního. Začne hledat další dívky, které však tolik štěstí neměly a podobná napadení nepřežily. S pomocí novinových výstřižků a rodin obětí pátrá po spojitostech s útočníkem a po jeho totožnosti. Jediného spojence nachází v novináři Danu Velasquezovi, který se jejím případem před léty zabýval. Kirby k němu přichází do redakce na stáž a jejich původně pracovní vztah se postupně začíná měnit v cosi osobnějšího.

Důkaz – Dům a jeho tajemství –, který Kirby nachází, se zdá neuvěřitelný. Ale pro dívku, která přežila vlastní smrt, není nic nemožné. Situace se mění v neprospěch Harpera, protože teď začne ona pronásledovat jeho. Tak dlouho dokud celou věc nedovede až do konce.

* * *

Přestože mě téma této knihy velmi lákalo, musím se přiznat, že jsem ze začátku měla trošku obavy, aby příběh nebyl nějakou fantasmagorickou splácaninou. Autorka ale dokázala vytvořit naprosto strhující a uvěřitelný příběh plný napětí, přestože se v něm vyskytují sci-fi prvky v podobě cestování v čase.

Začátek příběhu nás zavede do léta roku 1974. Seznamujeme se zde s jednou z hlavních postav – Harperem Curtisem, nenápadným chlapíkem, jenž je však nebezpečným sériovým vrahem. Zrovna si obhlíží svoji příští oběť, zatím pouze ani ne sedmiletou dívenku jménem Kirby Mazrachiová. Věnuje jí hračku – koníka a slíbí jí, že se pro ni vrátí, až nastane ten správný čas.

Následně se ocitáme v listopadu roku 1931, kdy sledujeme Harpera při jeho šíleném úprku před spravedlností, v němž za sebou nechává jen smrt a zkázu. Jakousi zvláštní „náhodou“ se k němu dostane klíč od jednoho ne úplně obyčejného domu. Je to Dům s velkým D. Jak Harper zanedlouho zjistí, umožňuje mu cestovat v čase. Harper toho okamžitě využije, protože má tím pádem naprosto neomezený přístup do jakéhokoliv období života svých vyhlídnutých obětí – tzv. zářících či třpytících se dívek.

Navštěvuje tyto dívky v jejich útlém věku, zanechá jim nějaký drobný „dárek“ a vrátí se pro ně, jakmile dosáhnou věku lehce po dvacítce, kdy je brutálně a nemilosrdně zabije. U jejich mrtvoly opět zanechá nějaký „dárek“ – věc, která patřila jiné z zářících dívek. Jeho řádění se odehrává s velkými časovými rozestupy mezi rokem 1931 až 1992 a proto nikoho nikdy nenapadlo hledat mezi vraždami jakékoliv spojitosti.
Ovšem jen do doby než se Kirby Mazrachiová, nyní už pětadvacetiletá a studující žurnalistiku, rozhodne vypátrat toho, kdo ji v roce 1989 brutálně napadl a téměř zabil. Jako jediná totiž, díky souhře náhod, Harperovi jen o vlásek unikla.

Kirby nastupuje jako stážistka do chicagského deníku The Sun Times. Díky svému nadřízenému Danovi, který dříve psával články do krimi rubriky, má snadný přístup do archivu, kde si vyhledává informace o všech zavražděných dívkách a hledá společného jmenovatele těchto hrůzných činů. Brzy ovšem zjišťuje, že stopy vedou i daleko do minulosti. Inspiroval se snad někdo starými vraždami? Přece je nemohl spáchat stejný člověk. Nebo snad ano?

Knihu Dívka, která se třpytila napsala autorka z několika úhlů pohledu a z tohoto důvodu můžeme nahlédnout do mysli nejen zvrácenému Harperovi, ale také jeho obětem a dalším vedlejším postavám. Nejvíce prostoru má samozřejmě Harper sám a taktéž jediná přeživší z jeho obětí – Kirby. V menší míře se zde objevuje i Dan Velasquez, Kirbyin nadřízený a kamarád, nebo bezdomovec Malcolm, který má v příběhu také svou roli.

Kirby coby jednu z hlavních postav jsem si velice oblíbila a byla mi sympatická vlastně hned od začátku. Celou dobu, co jsem knihu četla, jsem jí držela pěsti, aby Harpera odhalila a zastavila jeho vraždění.
I přesto, co si prožila, chce být co nejvíc normální, nehraje si na žádnou chudinku, dokáže být jak tvrdá a sarkastická, tak i citlivá a také jí to hodně zapaluje. A je odhodlaná přijít všemu na kloub.

Naproti tomu Harper mi byl hned zkraje velmi nesympatický až protivný a moje averze vůči němu narůstala každou další stránkou. A po popsaném útoku na Kirby u mě ztratil i poslední náznak jakékoliv empatie. (Kdyby se mi v ten moment dostal do ruk, tak …!)
Velmi výrazně na mě taktéž zapůsobila jedna z Harperových dalších obětí Zora, jejíž příběh byl o to smutnější, že její manžel byl po smrti a ona se sama starala o čtyři děti.

Když opomineme cestování v čase, tak jde o čistý krimi thriller plný napětí, který vás nenechá ani chvíli v klidu. Ovšem to, že má brutální sériový vrah klíč k domu, který mu umožňuje vybírat si a vraždit své oběti v různých časových obdobích, je velmi znepokojivý fakt a dodává knize ještě temnější odstín.

Někomu by možná mohlo dělat trošku problém rychle se orientovat v lineárnosti příběhu. Přece jen se zde skáče do několika časových období v různém přeházeném pořadí. Ale když budete pozorně sledovat název kapitol, bude vám hned jasné, o kom čtete a v jakém roce se to právě nacházíte.

K dobru také musím autorce přičíst, že jsem se dozvěděla i nějaká zajímavá fakta z minulosti.
Vůbec bych se nezlobila, kdybych se ještě někdy mohla spolu s autorkou do onoho záhadného domu, který vás dokáže přenést v čase, vrátit a dozvědět se o něm víc. A možná se i setkat s některými z postav, protože konec knihy je možný vysvětlit si různě.

Tento ojedinělý příběh, do kterého je cestování v čase zapracováno tak brilantním způsobem, že působí velmi věrohodně, a kde detektivní linku skvěle ozvláštňuje scifi prvek, jistě stojí za pozornost a doporučila bych jej všem milovníkům dobré krimi a mysteriozní literatury, kteří se nebojí experimentů s mícháním žánrů a taky všem, kteří mají rádi příběhy s cestováním v čase.

Já osobně jsem knihu přečetla během pár dní, ale kdybych neměla žádné jiné povinnosti, jistě by to bylo v kuse jen za pár hodin.

Děkuji e-shopu Palmknihy.cz za poskytnutí této elektronické knihy na recenzi.

komentářů 6 na “Dívka, která se třpytila – Lauren Beukesová [RECENZE]”

 1. Tvíďátko 5.7.2015 v 17:58 #

  Zrovna dneska jsem v knihkupectví knížkudržela v ruce a začala zvažovat, že ji pořídím mamce, ale jak se dívám, tak to bude spíš vhodnější volba pro mě… no ještě uvidím, díky za recenzi ;)

  • Wolf Draven 29.7.2015 v 12:29 #

   No určitě si to užijete obě ;)

 2. Orvokki 6.7.2015 v 18:46 #

  Som rada, že som na knižnom veľtrhu v Prahe vybrala dobre. O knihu som záujem mala, ale stále som sa bála, že to cestovanie v čase mi do krimi príbehu veľmi nesadne, aj keď som knihu nakoniec kúpila. Ale tvoja recenzia ma presvedčila o opaku, že to bude skvelé čítanie, a tak ju snáď už nebudem dlho odkladať :)

  • Wolf Draven 29.7.2015 v 12:30 #

   Tak snad se bude opravdu líbit :) Pak dej vědět ;)

 3. Crowley 17.7.2015 v 08:05 #

  Tak tohle bude lahůdka! Běžím zakoupit :-)

  • Wolf Draven 29.7.2015 v 12:29 #

   Už čteš? ;)

Zanechat komentář