Dívka se sněhem ve vlasech – Ninni Schulman [RECENZE]

6 Pro

divka-se-snehem-ve-vlasechAutor: Ninni Schulman
Název: Dívka se sněhem ve vlasech
Série: Hagfors
Díl: #1
Originální název: Flickan med snö i håret
Nakladatelství: Galatea
Překlad: Lenka Vránová
Rok vydání: 2014
Vazba: vázaná
Počet stran: 344
Žánr: thriller, severská detektivka
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

Novinářka Magdalena Hanssonová se po vysilujícím rozvodu přestěhovala se svým šestiletým adoptivním synem Nilsem do rodného Hagforsu, malého města v malebné oblasti Värmlandu. Hledat náměty pro psaní do místních novin jí připadalo jako docela příjemná změna.

Pro Magdalenu nebylo snadné vrátit se ke starému životu. Mnozí ji vítají ze zvědavosti, jiní na ni reagují odmítavě či závistivě. Časem řeči utichají a Magdalena si konečně začíná vychutnávat maloměstskou idylu. Ovšem jen do okamžiku, kdy během mimořádně chladné silvestrovské noci zmizí šestnáctiletá Hedda. Celé dny není po dívce ani stopy, policie přešlapuje na místě a Heddiny rodiče propadají zoufalství a ztrácejí veškerou naději.

Zatímco dál píše Magdalena články pro městský plátek, cítí účast s rodiči nezvěstné Heddy. A když je později nalezena mladá dívka s průstřelem hlavy, nabízí se otázka: Je to Hedda? Magdalena se rozhodne vyšetřovat na vlastní pěst. Myslela si, že toto odlehlé a klidné místo svého rodného města zná velice dobře, ale ukazuje se, že zde žijí lidé, kteří by udělali cokoliv, aby jejich tajemství zůstalo skryté…

* * *

Už několikrát jsem se zmiňovala o tom, že mám slabost pro severskou literaturu a stejně tak pro detektivní thrillery. Kombinace obou těchto faktorů pro mě nemůže být nikdy špatná volba. Ani v případě Dívky se sněhem ve vlasech tomu nebylo jinak.

Autorka své čtenáře nijak nešetří, hned zkraje začíná kniha dost drsně, pohledem na neveselý osud neznámé dívky. Potom lehce zvolní tempo a seznamuje nás s jednou z hlavních postav knihy – novinářkou Magdalenou Hanssonovou. Ta se po stresujícím rozvodu rozhodla (i přes protesty svého bývalého manžela Ludviga) se svým malým synkem přestěhovat ze Stockholmu zpátky do svého rodného městečka Hagfors. Malý Nils sice bude muset trávit každý druhý víkend dlouhé hodiny v autobuse, aby mohl navštívit svého otce, ale alespoň bude vyrůstat v klidném a bezpečném prostředí. Nebo tak si to alespoň Magdalena, která dostala místo v lokálním deníku Värmlandsbladet, představuje. V malém městečku, kde se všichni dobře znají, se přece nemůže dít nic nekalého či nebezpečného.

Realita je nakonec bohužel trošku jiná. Po silvestrovské oslavě se manželům Losjövým neozývá jejich šestnáctiletá dcera Hedda. Místní policie v čele s detektivy Christerem Berglundem, Petrou Wilanderovou, Svenem Muntherem, Urbanem Brattem a Folke Natt och Dagem se vrhají do pátrání po pohřešované dívce. Zdá se, že rodiče o své vlastní dceři mají (jak už to tak bývá) velmi zkreslené představy, které se tak úplně neslučují se zápisky v jejím deníčku a na blogu. Policii se nedaří dívku vypátrat, jako by zmizela beze stopy. Pak je ale ve sklepě jedné chaty nalezena mrtvola zastřelené mladé ženy. Mohla by to být Hedda? A proč ji někdo zastřelil a pohodil ve sklepě letní chaty? Kdo mohl tak odporný zločin spáchat v tak poklidném městečku?

Vyvstává spousta podobných otázek a policie bude muset na všechny nalézt odpověď. Ani Madgalena ovšem nezůstává pozadu a pouští se do vlastního pátrání aniž by tušila, do jak nebezpečných záležitostí to vlastně strká nos. Podaří se jim společnými silami případ vyřešit dříve než přijde k úhoně někdo další?

Co se severských detektivek (i krimi thrillerů obecně) týče, tak už mám načteno, myslím si, vcelku hodně. Vždycky mi ale udělá ohromnou radost, když se mi do ruky dostane knížka od (pro mě) neznámého autora a ten mě dokáže totálně nadchnout svým stylem psaní i samotným příběhem. Ninni Schulman se to bezpochyby podařilo. Knihu jsem hltala od první stránky až po tu úplně poslední, jakékoliv přerušení nebo vyrušení jsem snášela jen velmi nelibě, protože jsem chtěla zůstat naprosto pohlcená tímto výborným příběhem.

Vždycky mě fascinovaly příběhy z malých idylických městeček a malebných vesniček obklopených nádhernou přírodou, kde se všichni lidé zdraví jménem a vědí o sobě první poslední, nebo jsou o tom alespoň přesvědčeni, dokud je nějaká událost násilně nevyvede z omylu. Ve městě, kde jsou si lidé většinou dosti cizí, a neznají oběť ani pachatele, je nějaké násilí zas až tolik nepřekvapí. Ovšem když jde o jejich sousedy, přátele, známé, to je potom jiná!

Navíc se kniha, jejíž děj se také odehrává v zimě, dokonale hodí k tomuto mrazivému počasí. Není nic lepšího, než si udělat nějaký teplý lahodný nápoj (ať už je to káva, čaj či třeba kakao, záleží na vaší chuti), zavrtat se do teplých peřin a ponořit se do tohoto čtivého a dechberoucího vyprávění o ztracených, zavražděných a v zajetí násilně držených dívkách, spletitých životních cestách jedné novinářky a mnohdy překvapivých momentech ze života vyšetřovatelů. Rozhodně nebudete litovat času stráveného nad těmito stránkami.

Někdo by možná mohl mít menší problém se střídáním různých postav v rychlém sledu za sebou, což může být zpočátku opravdu mírně matoucí, ale jakmile si na to zvyknete a věnujete pozornost jménům (která naštěstí oproti jiným severským detektivkám nejsou až tak složitá na zapamatování), tak už vám nic nestojí v cestě si dokonale vychutnat toto brilantní dílko.

Dívku se sněhem ve vlasech doporučuji už klasicky všem milovníkům Severu a severských detektivek i všem fanouškům thrillerů a krimi příběhů. Zajímat by také mohla všechny bojovníky proti násilí páchaného na ženách nebo všechny, kteří si rádi přečtou zajímavý, dokonale promyšlený a až reálně působící děj.

Velice děkuji nakladatelství Galatea za poskytnutí této skvělé knihy na recenzi.

komentáře 2 na “Dívka se sněhem ve vlasech – Ninni Schulman [RECENZE]”

  1. Crowley 23.12.2014 v 09:02 #

    To vypadá jako skvělá severská detektivka! To si musím sehnat!

    • Wolf Draven 25.12.2014 v 16:25 #

      Je skvělá :)

Zanechat komentář