Don’t You Dare Read This, Mrs. Dunphrey – Margaret Peterson Haddix [mini-recenze]

17 Srp

Don't You Dare Read This, Mrs. DunphreyAutor: Margaret Peterson Haddix
Název: Don’t You Dare Read This, Mrs. Dunphrey
Nakladatelství: Simon Pulse
Rok vydání: 2004
Vazba: brožovaná
Počet stran: 128
Žánr: YA, současná literatura
Mé hodnocení: 4/5

Anotace

Things are so bad, I feel like I’m going to explode if I don’t do something…
Everyone has to keep a journal in Mrs. Dunphrey’s English class, but the teacher has promised she won’t read any entry marked „Do not read this.“ It’s the kind of assignment Tish Bonner, one of the girls with big hair who sit in the back row, usually wouldn’t take very seriously. But right now, Tish desperately needs someone to talk to, even if it’s only a notebook she doesn’t dare let anyone read.
As Tish’s life spins out of control, the entries in her journal become more and more private…and dangerous. Is she risking everything that matters to her by putting the truth on paper? And is she risking more by keeping silent?

* * *

Tahle nenápadná malá knížečka mě upoutala už před nějakou dobou na goodreads svou anotací a doporučeními dalších čtenářů, kteří mají podobný vkus jako já, takže jsem si říkala, že by se mi příběh mohl líbit. A tak, když byla tato knížka na Bookdepository za necelou „stovku“, jsem se rozhodla si ji zakoupit. A rozhodně nelituji.

Hlavní postavou knihy je šestnáctiletá Tish Bonner. Kniha je vlastně takový její deník, který má za úkol psát do školy do hodin angličtiny. Učitelka – paní Dunphreyová celé třídě zadá, aby ve svém deníku zdokonovali své psaní a vyjadřování myšlenek. Pokud budou psát o něčem, o čem nechtějí, aby jejich učitelka věděla, mají příspěvek nadepsat „Don’t read this, Mrs. Hunprey“ (= nečtěte to paní Dunphreyová).

Tish se to celé ze začátku zdá jako hloupý nápad, ale bohužel se ocitne v těžké životní situaci, zůstane víceméně bez kamarádek, protože jim nemůže říct, co se doma děje a tak se tento deník stává jediným místem, kde se Tish může svěřovat. Má ale pořád strach, že by si to někdo mohl přečíst. Kdoví, co by se s ní a s jejím mladším bratrem Mattem stalo.

Ač je to knížečka opravdu maličká, píše se v ní o docela velkých věcech. Byla jsem překvapena, jak realistický příběh se v ní nachází. Po světě jistě běhá spousta takových podobných dívek (i chlapců) jako je Tish Bonner a musí čelit podobným (ne-li stejným) problémům. Nechci prozrazovat více, abyste v případě, že se ke knize někdy dostanete, nepřišli o celou její pointu.

Tish mi byla velmi sympatická a měla jsem tendence a chuť jí poradit a pomoci. Moc se mi líbil její vztah k mladšímu bratříčkovi, i když někdy toho na ni bylo moc a bylo to pak znát.

Knihu doporučuji všem, kteří mají rádi tzv. „contemporary“ literaturu a nemyslí si, že život je jen jedna velká pohádka.

Zatím bez komentářů

Zanechat komentář