Galgad – Ergall [RECENZE]

21 Srp

galgadAutor: Ergall
Název: Galgad
Podnázev: Příběh strážce Země
Nakladatelství: vlastní náklad
Rok vydání: 2015
Vazba: brožovaná
Počet stran: 232
Žánr: fantasy
Mé hodnocení: 4/5

Anotace

V dávných dobách, v dolině v prastarém lese obehnanými horami, se probudí nejmocnější strážce Gathary. Není to náhoda. Na svět přišli ti noví, odlišují se od ostatních, narušují snad křehkou rovnováhu?
Navíc se schyluje k válce mezi lidmi, nadvláda zdvojeného kříže rozpíná ruce. Galgad pátrá po pravdě. Nenalézá však vlky ani ostatní.

Nechte se okouzlit poutavým příběhem, nechte se uchvátit prastarými lesy, v nichž tečou čisté řeky. Budete mít pocit, jako byste sami chodili těmi místy, potkávali tvory z prastaré říše. Obdivujte hrdiny i obyčejné lidi, kteří se snaží bojovat s nepřízní osudu. Odhalte kruté pravdy našich činů.

* * * 

Musím se přiznat, že příliš českých knih z žánru fantasy načtených nemám. Na pár vcelku zajímavých jsem sice narazila, ale jinak mi téměř vždy připadlo, že se autoři jen snaží kopírovat (a ne zrovna zdařile) úspěšnější zahraniční kolegy a po pár kapitolách jsem čtení většinou vzdala.

Když se mi ale ozval tajemný autor knihy Galgad, vystupující pod přezdívkou Ergall, zda bych jeho příběh nechtěla zrecenzovat, rozhodla jsem se mu dát šanci. Nejen, že mi jeho přezdívka připomíná umělecké jméno zpěváka z kapely Behemoth – Nergala (což je oblíbenec mé drahé polovičky), ale navíc mi připadalo, že příběh by mohl být značně originální a ukázka se zdála velmi čtivá. Taktéž mi přišlo sympatické, že kniha vyšla vlastním nákladem.

Hned v úvodu se seznamujeme s hlavní postavou knihy – Galgadem. Ten patří ke strážcům Gathary, jenž procitli hned po zrodu planety Země. Galgad je ze strážců nejstarší a nejmocnější. Dokáže promluvit s každým tvorem a vzít na sebe jakoukoliv podobu těch, kteří pobývají na Zemi. Taktéž umí ovládnout živly.
Pokud se snad objevil někdo nový, stačilo k němu na čas přilnout. Pak byl schopen mluvit jeho řečí, vzít na sebe jeho podobu, vstoupit mu do mysli a vidět jeho vzpomínky od zrodu až do konce.

Nyní jsme Galgada zastihli v momentě, kdy je probuzen druhem Algyrem po dlouholetém spánku v dubu. V první chvíli je dosti zmaten, spal opravdu dlouho a tolik se toho mezitím změnilo. Algyr se ve spěchu zmíní o tom, že se objevili „noví“, kteří ovládli oheň, že je jich spousta, že povstalo zlo, a také něco zablábolí o šelmách a na to zmizí v houštinách.

Galgad se po krátkém odpočinku vydává na cestu přeměněn do podoby obrovského orla. Ve dne i v noci pluje po obloze, unášen větrem. Míjí hory, údolí, lesy, řeky, jezera. Pak ucítí pach, jenž nedokáže zařadit. Přistane, zbaví se podoby dravce a vyráží po stopách neznámého pachu, až narazí na tvora podezřele mu podobného. To je Galgadovo první setkání s člověkem. Následně má tu čest zjistit, že lidí je na Zemi opravdu hodně, někteří jsou přátelští, někteří méně a mnozí jsou velmi nebezpeční.

K jeho nelibosti přichází na to, že strážci spali opravdu dlouho a mezitím došlo k narušení harmonie, vyvíjené po milióny let. Neví, co se stalo s šelmami, potkává jen velmi malé množství. Naproti tomu se jiná zvěř bez predátorů přemnožuje, přežívají i nemocní a nedostatečně vyvinutí jedinci, vše spasou a mění tak zem v pustinu. Koloběh života a smrti je narušen. Galgad se musí o těch „nových“ dozvědět co nejvíce a doufat, že snad ještě nebude příliš pozdě na to dát vše do pořádku. Co myslíte vy, je ještě čas?

Když mi kniha dorazila domů, okamžitě mě nadchla tím, že je to paperback (jak neustále dokola opakuji – miluji paperbacky!) a také svou velikostí (je opravdu malá a vejde se pohodlně do jakékoliv tašky, nebo i do kapsy, takže ji můžete neustále nosit s sebou). Obálka se taktéž velmi povedla. Přírodně zelená barva se záhadnou siluetou postavy v pozadí mi k této knize dokonale sedí a jistě ji nikde nepřehlédnete.
Další nadšení následovalo při otevření knihy. Opravdu jde o příběh vcelku originální a čtivý, který vás nutí pokračovat v něm dál, dokud neobrátíte poslední stránku.

Kromě Galgada, ústřední postavy příběhu, mě nejvíce zaujala postava Sargata a jeho fenky Abeiry (křížence vlka a psa), dívky Lairy a vlka jménem Dráp. Ačkoliv se zde nacházelo postav opravdu hodně, ostatní už se mi do paměti tolik nevryli.

Čtenář se chtě nechtě musí u knihy zamyslet, co vše lidé udělali matičce Zemi, její přírodě – flóře i fauně. Jak špatně se chovají, jakoby byli snad nějací bohové, kteří si mohou dělat, co se jim zlíbí a nemyslí při tom na následky. Jakou Zemi to zanecháme našim potomkům?

Z knihy je na každé stránce cítit, že autor má přírodu opravdu rád a že příběh mu vychází přímo ze srdce. Má také velmi bohatou slovní zásobu a nebojí se pohrát si se slovy. Taktéž musím pochválit neokoukaná a s pečlivostí vymýšlená jména a názvy.

Na konci knihy naleznete fotku autora (stále tajemného) s jeho nádherným psem u pomníku, v místech, kde byl zastřelen poslední vlk Vysočiny. Mně, coby velkého milovníka psů i vlků (jak je patrné již z mé přezdívky), to velice zasáhlo. I celý příběh mi bude zřejmě ještě nějakou dobu ležet v hlavě a budu o něm dlouze přemýšlet.

Knihu bych doporučila všem fanouškům fantasy a originálních příběhů, kteří se nebojí dát šanci i domácích autorům. Taktéž milovníci přírody si přijdou na své.
Kniha je prvním dílem série a tak doufám, že se brzy dočkáme i její další „sestřičky“.

Velice děkuji Ergallovi  za poskytnutí recenzního výtisku.

Pokud byste se chtěli o autorovi i jeho knize dozvědět více, neváhejte navštívit jeho stránky, kde naleznete i ukázky z knihy.

Knižní trailer

komentářů 6 na “Galgad – Ergall [RECENZE]”

 1. Jackelin Mandragor 24.8.2015 v 08:22 #

  Povedený recenze :)
  Kniha mě také nadchla :)

  • Wolf Draven 24.8.2015 v 18:58 #

   Díky :)
   Su zvědavá na další díl :)

 2. Adris 26.8.2015 v 10:34 #

  Já přečetla právě včera čeksou fantasy a byl to zajímavý zážitek:). Tento titul mě ale nějak neláká.

  • Wolf Draven 20.9.2015 v 15:40 #

   Tak každého láká něco jiného ;) Mně kniha vcelku mile překvapila :)

 3. Crowley 7.9.2015 v 13:31 #

  Já české knihy moc nemusím, ale tohle vypadá zajímavě

  • Wolf Draven 20.9.2015 v 15:41 #

   Vyzkoušej a uvidíš ;)

Zanechat komentář