Girl Online – Zoe Sugg [RECENZE]

24 Srp

prebal_Girl Online.inddAutor: Zoe Sugg
Název: Girl Online
Originální název: Girl Online
Nakladatelství: Jota
Překlad: Vanda Ohnisková
Rok vydání: 2015
Forma: e-kniha
Počet stran: 360
Žánr: dívčí román, Young Adult, romantika
Mé hodnocení: 4/5

Anotace

Penny má tajemství. Pod přezdívkou Girl Online si začne psát blog o svém každodenním životě – o klucích a kamarádkách, o trablech ve škole i doma, ale také o záchvatech paniky a úzkosti, kterými v poslední době trpí.

Když ji ovšem na školním představení potká ten „největší trapas na světě“ a situace začne být na všech frontách na pováženou, rodiče ji vezmou s sebou na pár dnů do New Yorku. A tam Penny potká Noaha: úžasného charismatického muzikanta, kterému se prostě nedá odolat. A vůbec poprvé v životě se doopravdy zamiluje. A jak jinak (je přece blogerka!), o své pocity se upřímně podělí se všemi čtenářkami svého anonymního blogu.

Jenomže Noah má taky svoje tajemství. A kvůli němu její anonymita na webu jednoho dne praskne jako mýdlová bublina – a v ohrožení se neocitne jenom ona, ale i její vztahy k nejbližším přátelům.

Girl Online promlouvá vtipným, neotřelým hlasem nové generace teenagerů.

Jde o svěží román plný romantiky a humoru, který se však zároveň zabývá aktuálními problémy, které mladá generace řeší, tedy zneužíváním internetu, kyberšikanou, falešným světem bulváru a pomíjivostí módních celebrit.

* * *

Když jsem se o knize Girl Online dozvěděla poprvé, tak mě nijak zvlášť nenadchla a říkala jsem si, že ji asi vynechám. Později se kolem této knihy a blogerky, která ji napsala (no nakonec možná ani to ne), strhl obrovský humbuk. Někteří knihu milují a vychvalují do nebes, jiní ji zatracují (někdy dokonce aniž by ji četli). Jakmile jsem Girl Online zahlédla v nabídce recenzních e-knih internetového knihkupectví KNIHCENTRUM.cz, rozhodla jsem se podívat se této knize na zoubek a udělat si vlastní obrázek.

Dle žánrového zařazení a anotace jsem nečekala žádnou hlubokomyslnou knihu, která by mě měla obohatit o nějaké duchaplné myšlenky až do konce mého života. A to se také ani nestalo. Čekala jsem ovšem, že mě kniha zabaví a občas se při ní i zasměju a to zase kniha splnila, takže u mě dobrý! :)

Děj vypráví o téměř šestnáctileté obyčejné, trošku uzavřené, dívce Penny, která se rozhodne psát blog. Její táta jí původně poradil, aby si psala deník, ale to Penny zrovna moc nešlo. Navíc představa, že by si vedla deník jen pro sebe, jí přišla trochu ujetá. Chtěla totiž mít pocit, že si kdekoli na světě někdo bude moci přečíst, co má na srdci.

Z tohoto důvodu se rozhodla zkusit to raději s blogem. Je to místo, kde může říct přesně to, co chce, kdy chce a jak chce – a taky hlavně někomu!
A nemusí si dělat starosti s tím, jestli je to, co řekne, dost cool, nebo zda nepůsobí hloupě či jestli náhodou kvůli tomu nepřijde o kamarády. Také proto je blog anonymní, aby to opravdu mohla být ona.

Jediný, kdo o jejím blogu ví, je její soused a zároveň i nejlepší kamarád Elliot. Dalo by se říct, že o Penny ví úplně vše, protože Elliot je jediný člověk, před kterým se nebojí být sama sebou a nemá strach z toho, že se nějak ztrapní. Trapasy se jí totiž jinak stávají na každém kroku, hlavně v přítomnosti jejího vysněného idolu – spolužáka Ollieho. Po Olliem ovšem „jede“ i její bývalá nejlepší kamarádka Megan, spolu asi s úplně každou holkou ve škole.

A právě o tomhle všem píše na blog – o svých trapasech, jaké má trable s klukama i s kamarádkama, o tom jak ji trápí návaly paniky, o potížích se svou stydlivostí a dalších problémech. Blog má docela úspěch (pro autorku je to nečekané překvapení) a Penny má konečně pocit, že není se svými problémy sama. Ale nic nezůstane „růžové“, jak už to u smolařů typu Penny bývá. Nový trapas obřích rozměrů na sebe nenechá dlouho čekat.

Ještě že má tu možnost odcestovat na Vánoce do New Yorku spolu se svou rodinou a kamarádem Elliotem. Zde na ni čeká nové dobrodružství v podobě mladíka z Brooklynu jménem Noah.
Jak se to všechno bude v Americe vyvíjet? To už si přečtěte sami.

Knihu mě opravdu bavilo číst a i když je místy velmi předvídatelný děj, našlo se i pár nečekaných zvratů. Kdyby mi bylo o pár let méně, věřím, že bych si knihu vychutnala mnohem více a byla z ní nadšená na maximální míru. Takhle jsem se místy jen pousmála nad některými věcmi, z kterých člověk časem vyroste. Ale i tak musím dát dobré hodnocení, protože jsem si zavzpomínala na svá „telecí“ léta. Člověk musí někdy až žasnout, jak si některé holky prožívají podobné trapasy ve svém pubertálním věku. A při čtení mi několikrát přišla na mysl Bridget Jonesová. Pokud vás někdy zajímalo, co dělala Bridget v pubertě, tak si přečtěte tuto knihu. ;)

Dalším plusem knihy je poutavý styl psaní, který vás dokáže u příběhu udržet dlouhé hodiny, aniž byste knihu odložili. Také se mi líbilo, že ačkoliv je kniha napsána vtipně, místy naráží i na vážnější témata, která právě v pubertálním věku řeší spousta dívek.

Penny, coby hlavní hrdinka, mi přišla dost sympatická a nebylo těžké se vžít do jejích pocitů, zvlášť, když mi její smůla a trapasy až příliš nápadně připomínaly ty moje vlastní, které se mi děly v pubertě a někdy dokonce i nyní!
Pennyin kamarád Elliot byl prostě číslo a bylo naprosto nemožné okamžitě si ho nezamilovat. Vždycky jsem si přála mít takového skvělého kamaráda gaye, s kterým bych mohla trávit společný čas a který by mě nesoudil a vždy podržel.

Knihu bych doporučila převážně čtenářkám, které mají věkově blízko k hlavní hrdince Penny (13 – 18 let) a těm, kterým nevadí číst si o –náctiletých a jejich obvyklých problémech a starostech. Je to to pravé oddychové čtení na letní či Vánoční prázdniny.

Za poskytnutí elektronické verze knihy na recenzi velice děkuji internetovému knihkupectví KNIHCENTRUM.cz.

 

komentářů 6 na “Girl Online – Zoe Sugg [RECENZE]”

 1. Adris 26.8.2015 v 10:26 #

  Já jsem bohužel z těch, co knihu odsuzují. Bloggerku neznám (ale stejně se nakonec ukázalo, že to ani nepsala) a anotace mě vůbec nenadchla. Chci si ale knihu přečíst, protože nevím, zda jí doporučovat jako kvalitní četbu náctiletým. Myslím tím tedy kvalitu, jak nejvíc to jde, při dívčím čtení:). Je to trochu jak After, rychle vyprodáno za velký prachy ale….proč ?

  • Wolf Draven 22.5.2016 v 16:48 #

   Já bloggerku taky neznám, ale jako příběh (dívčí čtení) se to dalo ;)

 2. Adelereads 27.8.2015 v 15:32 #

  Souhlasím s Adris, knížku si rozhodně nekoupím, protože Zoela ji ani sama nenapsala, každopádně pokud budu mít čas a najdu ji někde na internetu, tak možná na ní kouknu. Co většina lidí nechápe je to, že existuje plno spisovatelů, kteří strávili psaním knih celý svůj život a nikdy se neprosadili, mezitím co Zoela má svůj YouTube channel, který využila právě k prodeji knížky, kterou ani nenapsala. Kdyby ji napsala, pak s tím nemám žádný problém.
  Mimochodem, super recenze. :)

  • Wolf Draven 22.5.2016 v 16:49 #

   Máš určitě pravdu, dneska je ale ten svět nějakej převrácenej…

 3. Crowley 7.9.2015 v 13:29 #

  Nevím, zda by mě to bavilo

  • Wolf Draven 22.5.2016 v 16:50 #

   No zkus si najít někde nějakou ukázku na netu a uvidíš ;)

Zanechat komentář