Hodnocení knih

29 Říj

Moje myšlenky

Setkala jsem se v poslední době se značným kritizováním blogerů, že knihy nehodnotí objektivně a někdy zbytečně dávají příliš vysoké či naopak příliš nízké hodnocení. Možná si někteří čtenáři dostatečně neuvědomují, že velká většina knižních blogerů píše zcela a pouze ze subjektivního pohledu, což je povětšinou uvedeno i v nějakém úvodním slovu onoho pisatele na jeho/jejím blogu. Jsou to pouze jeho/její myšlenky, pocity a emoce, které u knihy pociťoval/a a ty se také promítnou do jeho/její recenze. Pokud čtenář touží po nějaké „objektivní“ recenzi, která knihu rozpitvává vědecky ze všech různých stran, tak by se nejspíš měl obrátit na nějakého odborníka, který se tímto stylem recenze zabývá a píše do odborných časopisů, novin či na literární stránky.

Bloger přece nebude hodnotit knihu malým počtem hvězdiček/bodů jen proto, že v odborných kruzích je kniha sice považována za brak, ale on/ona se při čtení dobře bavil/a, příběh se mu/jí dostal pod kůži a nechybělo nic z toho, co na čtení miluje.
A naopak zase přece nebude hodnotit knihu vysokým hodnocením jen proto, že to tak udělala většina a nebo, že někde někdo řekl, že ta kniha je dobrá, i když jemu/jí se kniha zrovna netrefila do vkusu a vůbec se u ní nebavil/a.

Neadekvátně vysoké hodnocení také zaznělo převážně ve spojitosti s tzv. „reading copies“. Nevím, jak ostatní blogeři, ale za sebe můžu v klidu říct, že si vybírám recenzní výtisky knih, které mě zaujmou svou anotací, nebo jsem již četla jiná díla toho kterého autora a tak nějak alespoň vzdáleně tuším,že by se mi ta určitá kniha mohla líbit. A většinou se opravdu trefím. A že potom moje recenze zní velmi oslavně? No a proč ne, když mě ta kniha nadchla?!? Nemá to nic společného s tím, že je to recenzní výtisk. Tu knihu bych si dříve nebo později přečetla tak jako tak a recenze by byla naprosto stejná!
Nemyslím si, že bych hodnotila jinak knihy, které si koupím sama a jinak ty recenzní. A pokud se někdy netrefím a vyberu si knihu, která mi nesedne, tak určitě vysoké hodnocení nedostane.

Co si o tom myslíte vy? Máte pocit, že někteří blogeři schválně hodnotí recenzní výtisky vysoko, aby se zalíbili nakladatelství? Nebo myslíte, že jsou ve svém hodnocení vždy upřímní? Je to přece jejich blog, jejich myšlenky a pocity. Myslíte, že mají čtenáři právo „plivat“ na subjektivní pocity,  názory a emoce blogera spojené s hodnocenou knihou?

komentáře 4 na “Hodnocení knih”

 1. E_V_E 30.10.2012 v 07:12 #

  Súhlasím s tebou 8)
  Ja rozhodne hodnotím knihu podľa toho, či sa mi páčila alebo nie a do recenzie dávam ako svoje pocity, tak aj všeobecné náležitosti, čo v knihe bolo, čo chýbalo, aby si čitateľ vedel utvoriť obraz o knihe. Nezvyknem čítať to, čo sama nechcem alebo si myslím, že ma to nebude baviť.
  1. recenzný výtlačok som dostala iba nedávno a knihu som ohodnotila 4.5 hviezdičkami nie preto, že je od nakladateľstva Fragment, ale preto, lebo sa mi skutočne páčila, čítanie som si užila, páčil sa mi príbeh aj postavy atď. Takisto hodnotím aj iné knihy a určite sa neprispôsobujem tomu, ako hodnotia tie knihy ostatní. Síce som bola včera v šoku keď som našla na Démona z Hex Hall hodnotenie 2 hviezdičiek, čo nechápem, lebo mne sa kniha lúbila ešte viac ako 1. diel, ale každý má svoj názor a ja si ho vždy rada prečítam, ale chcem vedieť, že ten názor nie je ovplyvnený nijakým vonkajším prvkom.
  Každý čitateľ si z recenzií prečíta to, čo ho zaujíma, ak mňa nezaujímajú napr. anotácie alebo popis deja alebo už rovno poznám knihu, tak proste preskočím rovno na hodnotenie. Recenzie sú iba pomôcka, lebo je predpoklad, keď sa kniha lúbi viacerým blogerom, bude sa lúbiť aj čitateľovi, ale nie vždy to platí.
  Ja som rada za subjektívne názory blogerov 8)

  • Wolf Draven 13.11.2012 v 22:01 #

   Tak to jsem ráda, že v tomto názoru nejsem sama :)

 2. GiraffeAndy 30.10.2012 v 20:35 #

  Také jsem někde četla názor, že blogeři nejsou v hodnocení knih objektivní. Ale jak nemá být recenze na knihu subjektivní? 100 lidí si přečte stejnou knihu a každý na ni může mít jiný názor! Je to určitý druh „umění“ a těžko se dá říct, jaká kniha je vyložené výborná a jaká špatná. Je to každého názor a i to, co většina lidí označí za brak, se může někomu líbit. A já třeba osobně raději čtu recenze, kde píše bloger svoje pocity z knihy, než ty, o čem ta kniha přesně je – nechci se dozvědět nějaké spoilery. Na druhou stranu když je recenze pouze o tom, že „kniha byla naprosto úžasná“ nebo „kniha byla strašná“, tak se toho čtenář moc nedozví. Když píšu recenzi, snažím se tam zmínit trochu konkrétněji, co se mi na tom líbilo nebo nelíbilo, aby si čtenář mohl udělat vlastní představu. Každému asi vyhovuje trochu jiný typ recenzí…

Zanechat komentář