Horror School: Podezřelý šprt – Charles Gilman [RECENZE]

4 Pro

podezrely-sprtAutor: Charles Gilman
Název: Podezřelý šprt
Série: Horror School
Díl: #3
Originální název: Teacher’s Pest
Nakladatelství: Fragment
Překlad: Drahomíra Michnová
Rok vydání: 2015
Vazba: vázaná
Počet stran: 128
Žánr: horor, nadpřirozeno, dětská literatura
Mé hodnocení: 4/5

Anotace

Nenechte se ošálit jeho přátelským úsměvem a vybraným chováním. Howard Mergler je ve skutečnosti šagaj – hmyzí monstrum z druhé strany, skrývající se v lidské podobě. Školu začnou zamořovat mouchy, švábi, vši a další odporný hmyz. Deratizátoři, kteří mají havěť ničit, ji naopak krmí – po chodbách vyznačují cestičky a vedou je ke vstupu do větracího potrubí. Glenovi a jeho kamarádům je jasné, že se zase dějí divné věci. Dvouhlavou krysu Pípa a Kvika proto vybaví webkamerou a pošlou po stopách hmyzu. Spojení je ale přerušeno. Kamarádům nezbývá nic jiného, než se do suterénu vypravit také a šagajovi se postavit.

* * *

Již potřetí se setkáváme s žáky sedmé třídy Lovecraftovy základní školy Robertem Arthurem, Glennem Torkellsem, dívkou Karinou Ortizovou (která je už třicet let duchem) a dvouhlavou krysou PípemaKvikem. Jako jedni z mála vědí, co se doopravdy v jejich škole děje, že to není obyčejná základka, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Jak jsme se dozvěděli v předešlých dílech Šílený profesor a Podivné sestry, novotou ještě vonící Lovecraftova základní škola byla totiž téměř celá postavená z použitého materiálu, který pocházel ze starého opuštěného zámečku, kde před třiceti lety bydlel fyzik jménem Crawford Tillinghast.

S týmem dalších vědců se tajně zabýval vyvoláváním prastarých démonů a příšer. Obecně se věřilo, že Tillinghast i se svými zaměstnanci zemřel při výbuchu ve sklepě, ale pravda je mnohem zlověstnější. Tillinghast i se svým zámečkem se dostal do jiné dimenze. Ve škole existuje několik portálů, díky kterým se dá přecházet ze zámečku do budovy školy a naopak. A právě tudy Tillinghast posílá různá pekelná stvoření, aby mohl ovládnout školu a využívat těla žáků pro (h)různé účely.

Tentokrát se zdá, že se škola potýká s problémem přemnožení hmyzu. Začne to podivně vypadající, do červena zbarvenou vosou, která při hodině tělocviku bodne Glenna do krku. Robert odvede Glenna na ošetřovnu, kde zažije další zvláštní zážitek s několika mouchami, které se zuřivě dobývají oknem dovnitř. Následuje nepříjemné zjištění, že po škole se rozšířily vši a díky této epidemii přijde mnoho žáků o své vlasy. Mezi nimi je i Glenn s Robertem.

Podivné chování hmyzu pokračuje celou armádou mravenců, kteří si to namířili přímo do praskliny ve zdi školy a v žádném případě se nenechají ničím a nikým zastavit. Ale tím podivnosti ani zdaleka nekončí. Glenn se necítí po bodnutí vosou ve své kůži a je poslán z vyučování domů dříve. Když jej Robert po vyučování navštíví, vůbec kamaráda nepoznává. Glenn se chová odtažitě a odmítá své oblíbené pochutiny. Robert má obavu, aby to nemělo nějakou spojitost s vosím bodnutím. Co když se Glenn přemění v něco nechutného?

Druhý den se ve škole objeví plno much a jiného otravného hmyzu. Kam se podíváte, tak je plno masařek, octomilek, komárů a nechybí ani moucha domácí. Veškerý hmyz má pod palcem Howard Mergler, předseda žákovské rady. Tedy ne ten pravý, skutečného Howarda drží v Tillinghastově zámečku jako rukojmí. Jeho podoba nyní slouží jako maskování pro obrovskou hmyzí příšeru – šagaje. Ten veškerý hmyz svolává do školní ošetřovny a větrací šachtou dále do nitra budovy. Co má asi za lubem?

Tomu se právě Robert spolu s Karinou za pomoci paní Laviniové, sestry Crawforda Tillingasta, a jejího manžela Warrena (Ti dva patří mezi hrstku dospělých, kteří vědí, o co tu vlastně jde a snaží se tomu podobně jako Robert zabránit.) rozhodnou přijít na kloub. Bohužel ani jeden z nich se do šachty nevleze a proto vyšlou PípaKvika oděné do speciálního oblečku vybaveného kamerou a baterkou. Jenže něco se šíleně pokazí a Robertovy krysí kamarádi se ocitnou ve smrtelném nebezpečí. Podaří se Robertovi PípaKvika zachránit? A jak to dopadne s Glennem? To už si musíte přečíst sami.

Na setkání s Robertem, Glennem, Karinou a PípaKvikem jsem se nesmírně těšila. Jejich dobrodružství je vždy příjemnou a oddechově hororovou jednohubkou. Jediné, co mě trošku mrzí, je fakt, že tyto knihy nevycházely v době, kdy jsem k hlavním hrdinům měla věkově přece jenom trošku blíž. Určitě bych si tehdy jejich dobrodružství užila ještě více a z nádherných obalů bych dlouhé hodiny nedokázala odtrhnout oči. Tím ovšem nechci tvrdit, že bych si příběh náležitě neužila i „na stará kolena“! ;)

Kromě již známých postav se tentokrát objeví i nějaká ta nová, nechybí nebezpečné přecházení mezi dimenzemi a napínavý boj o holý život.

Obálka je opět stejně jako u prvního a druhého dílu mistrovsky vyvedená s měnícím se 3D obrázkem. Když knihu držíte v rukou a sledujete, jak se speciálním efektem při mírném otočení knihy podezrelysprt2změní na první pohled nevinně vypadající studentík v odpornou hmyzí potvoru, naskočí vám husí kůže a nedokážete se od toho pohledu odvrátit. (viz tento gif obrázek. Doporučuji rozkliknout.)
Opět nebyly opomenuty ani ilustrace uvnitř, které jsou také velmi povedené.

Doporučuji všem (převážně tedy mladším) čtenářům, kteří mají rádi dobrodružné, napínavé, nadpřirozené nebo hororové příběhy a všem, jenž si užívali předchozí díly stejně jako já. A jestli nemáte rádi hmyz, o to více se budete bát! ;)

Pokud byste se chtěli o knize, záhadné  Lovecraftově základní škole nebo o celé strašidelné sérii Horror School dozvědět něco více, můžete navštívit stránky www.horrorschool.cz
Popřípadě také oficiální anglické lovecraftmiddleschool.com

Děkuji nakladatelství Fragment, že mi poskytlo tuto knihu k recenzi.

Nevím jak vy, ale já se jdu vrhnout na další díl!

Jedna odpověď na “Horror School: Podezřelý šprt – Charles Gilman [RECENZE]”

  1. Spooky 8.3.2016 v 12:50 #

    Fuuuuj, hmyz!

Zanechat komentář