Hřbitov nadějí – Karin Slaughter [RECENZE]

16 Kvě

hřbitov nadějíAutor: Karin Slaughter
Název: Hřbitov nadějí
Série: Will Trent
Díl: #4
Originální název: Broken
Nakladatelství: Domino
Překlad: Hana Čapková
Rok vydání: 2011
Vazba: vázaná
Počet stran: 376
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

Allison si byla jistá, že kdyby teď zemřela, stala by se pro svět důležitější než zaživa. Nikdy už ale neměla zjistit, jestli byla její domněnka správná…

Když byla v ledových vodách jezera Grant nalezena mrtvola mladé dívky, vše zpočátku ukazovalo na sebevraždu. Brzy však vyšlo najevo, že se dívka stala obětí brutální, chladnokrevně provedené vraždy.

Bývalá soudní lékařka Sára Lintonová přijela do města strávit několik dní volna. Odpočinek však bude muset odložit na jindy, protože o setkání s ní opakovaně žádá hlavní podezřelý v případu zavražděné Allison. Když Sára vstoupí do jeho cely, čeká na ni hrůzyplná podívaná: chlapec je mrtev a na zdi se skví nápis: „Já to nebyl.“

Sářiny pochybnosti o správnosti policejního postupu ji vedou k rozhodnutí povolat k případu agenta FBI Willa Trenta. Ten však v Grant County narazí na hradbu mlčení: obyvatele městečka pojí příliš mnoho vazeb a vzájemných závazků, než aby se svěřovali někomu cizímu. A jediný člověk, který znal celou pravdu, je už mrtev…

* * *

Tento napínavý detektivní thriller je již čtvrtý v pořadí se zvláštním agentem Willem Trentem v hlavní roli a opět stejně kvalitní jako i předcházející knihy.

Hřbitov nadějí začíná příběhem Allison Spoonerové, která sotva vyjde s penězi, tak tak stíhá školu a další povinnosti, začalo ji navíc zlobit auto a má pocit, že její přítel Jason není tak skvělý, jak si původně myslela a teď za něj musí vyřídit špinavou práci sama, protože on na to nemá žaludek.

Neví, jak dlouho to ještě všechno vydrží. Její babička tvrdí, že holky jako Allison na vysokou nepatří. Seženou si práci v továrně na pneumatiky, najdou si chlapa, otěhotní s ním, vezmou si ho, mají několik dalších dětí a pak se rozvedou. Někdy ne přesně v tomhle pořadí a při troše štěstí je jejich chlapi moc nebijí. Tak se dá přesně popsat i život několika generací žen v její rodině. Ale stojí Allison o takový život? Ne, odchod na vysokou bere jako vysvobození. Netouží mít ve třiceti tři děti s třemi různými muži. Netouží se ráno probouzet s nateklýma očima, které se nedají otevřít, protože ji večer muž zbil pěstmi. Nehodlá umřít sama v nemocnici jako její matka.
Možná, že tohle všechno ji dohnalo až sem, do bodu, kdy se zapletla s nevhodnými lidmi. V hlavě jí víří i sebevražedné myšlenky, ale až v momentě, kdy ji někdo tlačí k zemi a do vody, si s hrůzou uvědomí, jak moc chce žít. Ale to už je pozdě…

Když policie s vyšetřovatelkou Lenou Adamsovou v čele najde její tělo na dně jezera, zpočátku si myslí, že jde o sebevraždu. Telefonát i lístek na rozloučenou tomu napovídají. Ale když objeví řez vzadu na jejím krku, najednou vyšetřují vraždu.

V rámci vyšetřování se jedou podívat na místo jejího bydliště, což je vlastně nedokonale předělaná garáž u jednoho z místních domů. Uvnitř najdou zakukleného muže, který se vyděsí a při útěku nechtěně bodne jednoho z policistů nožem do břicha. Posléze je chycen, vsazen do cely a je obviněn z vraždy Allison. Vyklube se z něj místní lehce retardovaný, sice pomalejší, ale hodný chlapec jménem Tommy, který teď neustále brečí. Je bývalým pacientem doktorky Sáry Lintonové, která se vrací na svátky k rodině. Už ale nepovažuje okres Grant County za svůj domov, protože si zde zažila peklo, když ztratila svého manžela – náčelníka místní policie Jeffreyho Tollivera. Když se po několika žádostech Sára jede na Tommyho podívat, přijíždí bohužel pozdě. Tommy se přiznal a spáchal sebevraždu.

Sáře se ale jeho přiznání pod tlakem vůbec nezdá. Tommy neměl dost inteligence na to, aby vymyslel a provedl fingovanou sebevraždu Allison Spoonerové. Navíc nemá Sára vůbec žádnou důvěru ve vyšetřovací schopnosti Leny Adamsové, protože ona je jedním z hlavních důvodů, že je její milovaný manžel Jeffrey po smrti.
Proto Sára zavolá agentce GBI Amandě Wagnerové, aby přijela vše prověřit. Amanda osobně nemůže a tak za sebe pošle náhradu – zvláštního agenta Willa Trenta, který se okamžitě vrhne do vyšetřování, ale ihned naráží na neochotu policie z malého městečka spolupracovat.
Sára s Willem spojí své síly a jsou odhodlaní přijít věci na kloub za každou cenu.

Karin Slaughter nám opět naservírovala skvělé a napínavé čtení plné zvláštních a nečekaných zvratů, které vám nedovolí ani na chvilku knihu odložit. Znalci a fanoušci jejích thrillerů se jistě rádi znovu setkají se známým a oblíbeným, sympatickým Willem Trentem i dalšími postavami. A ti, kteří se s Willem potkávají poprvé, si jej jistě zamilují stejně jako ostatní a nenechají si už ujít žádnou z knih zaslouženě vychvalované a úspěšné autorky.

Na příbězích mé oblíbenkyně Karin Slaughter se mi moc líbí hlavní dokonale promyšlený děj, stejně jako vzpomínky a náhled do minulosti ústředních postav, což jim dodává na realističnosti a lidskosti a čtenáři se tak mohou s postavami lépe ztotožnit.

Tentokrát se můžete mimo napětí a dramatické vyšetřování zločinu těšit také na trochu té romantiky.

Opět nemůžu jinak než tuto knihu doporučovat na každém svém kroku. Mí přátelé už některé mé oblíbení autory z principu nenávidí, protože jim je neustále vnucuju. Každopádně pokud máte rádi dechberoucí thrillery s detektivní zápletkou obestřené tajemstvím, tak i tato kniha, popřípadě autorka, je jako dělaná pro vás.

komentáře 2 na “Hřbitov nadějí – Karin Slaughter [RECENZE]”

 1. Martina 16.5.2013 v 22:25 #

  Opět Domino. V poslední době na toto nakladatelství narážím dost často a pomalu se mi začíná líbit. Budu muset prohlídnout knihovničku, abych zjistila, jaké skovsty od nich mám.

  Tato spisovatelka se mi začíná líbit čím dál víc. A už jsem to i několikrát psala, že si od ní musím něco také přečíst. :-)

  Moc skvělá recenze. Další kniha, po které teď budu prahnout. :-)

  • Wolf Draven 17.5.2013 v 00:25 #

   Díky (*červenající se smajlík*) :)
   Jj, Domino má plno skvělých knih! Asi mají taky dobrý čuch na knihy a autory ;)
   Já mám v knihovně momentálně jednu celou poličku jen s knihami od nich a všechno do jednoho jsou to skvělé detektivky, thrillery a dokonce i horory :)
   Mezi mé oblíbené autory, kterým se Domino věnuje, patří nejen právě Karin Slaughter, ale i Jonathan Kellerman, Lisa Jackson, John Saul, Ruth Newman nebo i některé knihy Jefferyho Deavera mám ráda. A mezi nově objevené a oblíbené se už zařadila jak Mo Hayder, tak i John Katzenbach.

Zanechat komentář