Jak zacvičit s rodiči – Jenny Smithová [RECENZE]

31 Kvě

Jak-zacvicit-s-rodiciAutor: Jenny Smith(ová)
Název: Jak zacvičit s rodiči
Originální název: Diary of a Parent Trainer
Nakladatelství: Jota
Překlad: Dana Vlčková
Rok vydání: 2012
Forma: e-kniha
Počet stran: 264
Žánr: dívčí román, humor
Mé hodnocení: 4/5

Anotace

Prvotřídní tipy jak kontrolovat ty zvláštní druhy – rodiče – od zatím neobjeveného génia Katie Suttonové!

Katie Suttonové je třináct a je odbornicí na to, jak nejlíp zvládnout dospělé. Ví přesně, co udělat, aby z nich dostala maximum. Rozhodne se proto napsat příručku a pomoci tak dalším ubohým puberťákům. Brzy však zjistí, že to až taková legrace není…
S ovdovělou maminkou a dvěma sourozenci žije v malém městě plném svých příbuzných. Naráží na ně na každém kroku. Naučí se je ovládat, ví, jak je přepínat z režimu do režimu, a je si jistá, že má všechno pod kontrolou, dokud se neobjeví Žluťák, maminčin nový nápadník. Ten její sebevědomí pošlape. Najednou je to on, kdo dovede udělat jejich matku šťastnou. Vše se jí začne vymykat z rukou, nehledě na to, jak se tuhle ztrapnila před svojí platonickou láskou, Benem Claydenem. Všechno se zamotá i s jejími nejlepšími kamarádkami na život a na smrt, Hannah a Kudrnkou. Jak z toho ven?

Jenny Smithová napsala knížku, která okouzlí všechny náctileté čtenáře. Její hrdinka Katie je tak živě vykreslena, že si ji musí zamilovat každý, kdo se do téhle milé a vtipné a zároveň moudré knížky začte.

* * * 

Knihu Jak zacvičit s rodiči, která je určená spíše pro mladší –náctileté čtenáře, jsem si vybrala k recenzi z jednoho jediného důvodu – chtěla jsem nějakou oddechovku, u které bych nemusela až tak moc přemýšlet, ale přitom by mě dokázala zaujmout i pobavit.
Jak zacvičit s rodiči se mi zdálo jako ta pravá volba. Dostalo se mi ovšem knihy, která nejenže splňovala všechny tyto body, ale obsahovala ještě i něco navíc. Pod povrchem se totiž skrývá více hlubších myšlenek, než by se na první pohled mohlo zdát.

Hlavní hrdinkou knihy je třináctiletá Katie Suttonová, která se považuje za odborníka na chování dospělých. Aby pomohla mnohým bezradným teenagerům, sepsala zevrubného průvodce. Dělí se v něm se čtenáři o své tajné znalosti dospělých, které získala během let intenzivního studia a experimentování.

Po přečtení získá každý zkušenosti v oblasti chápání nesmyslného chování dospělých, předvídání jejich dalších pohybů a jejich nenápadného řízení, tak aby to vyhovovalo především dětem a mládeži.
Katie taktéž radí, že je užitečné, abyste si tohoto průvodce dali do bílého balicího papíru a nahoru na něj napsali nesmazatelným černým fixem „Složité matematické rovnice“. Tím jakéhokoliv dospělého odradíte, aby vám do průvodce nakukoval, a ještě budete mít bod k dobru, že se intenzivně věnujete škole.

Katie nás provede světem dospělých a poradí, jak se máme dopodrobna seznámit se svým dospělým, s jeho prostředím, ve kterém se pohybuje, s okolnostmi, které jej dostávají do nerudného, podrážděného, zlostného či zabijáckého módu.

Každý dospělý má několik svých módů a režimů. Katie nás seznámí s těmi častými, s těmi méně častými i s některými velmi zřídkavými jako je např. soucitný režim. Jen pro představu mezi další režimy patří nazlobený, ustaraný, stresový, láskyplný, bezstarostný, šťastný, zklamaný, přátelský, společenský, pečovatelský, smutný, moudrý, rozhodný, nakupovací, bláznivý, spací, filozofický. U některých starších modelů dospělých se může vyskytnout i režim krize středního věku.

Musíte také počítat s tím, že někdy se přepínání mezi různými režimy dospělého děje ve velmi krátkém časovém sledu za sebou. Některé modely mají možnost dálkového ovládání a je možná optimalizace výkonu. Někdy ale záleží také na paměťové kapacitě vašeho dospělého. Ovšem „zboží“ nelze vrátit ani vyměnit.

Katie přináší spoustu užitečných nápadů a cenných rad, ale také vás prosí, abyste si uvědomili, že váš dospělý je složité a křehké zařízení, které se často porouchá nebo se u něj objeví chyby. Proto s ním, prosím, zacházejte opatrně.

Katie si stoprocentně zamilujete. Bydlí v Brindletonu,v Anglii spolu se svojí maminkou, starší sestrou Mandy (15), mladším bratříčkem Jackem (8) a malým pejskem. Tatínek bohužel vážně onemocněl a před třemi lety zemřel.
V Brindletonu ale žije i zbytek Katiiny velmi rozšířené rodiny, takže nemůže udělat pomalu ani krok, aby nenarazila do nějakého svého příbuzného. Musí se naučit dobře s nimi vycházet a „ovládat je“, aby se chovali dle jejích představ. Má za to, že se jí to docela daří a má dospělé „přečtené“. Ale jen do doby než si její maminka najde nového přítele Stuarta a začne se chovat neobvykle a v rozporu s informacemi v průvodci. Katie musí spojit svoje síly se svými sourozenci, aby Stuarta zapudili a vše se vrátilo zpět do starých kolejí.

S postavou Katie se dokáže ztotožnit téměř každý teenager, protože bojuje s podobnými pocity a prožívá podobné situace jako její vrstevníci. Starší čtenáři si zase jistě rádi zavzpomínají na dobu, kdy jim bylo čerstvě -náct a objevily se první lásky. V Katiině případě jde o Bena Claydena, který chodí o tři třídy výš a je mu skoro šestnáct let. Podle Katie je to nejpřitažlivější člověk v Brindletownu a možná na celém světě. A navíc skvěle maluje.

Kniha vás rozesměje, možná i rozpláče, budete se pitomně uculovat a místama přitakávat, protože je tak realisticky podaná, že budete mít pocit, jako byste četli o svém životě. Příběh Katie se nese v lehce nadneseném a vtipném duchu, ale zabývá se i vážnějšími záležitostmi jako je vyrovnávání se se smrtí tatínka a s příchodem nového muže do života maminky.

Knihu bych doporučila nejen všem mladším čtenářkám, kterým je převážně určena, ale i všem těm, kteří se chtějí pobavit a zavzpomínat na svoje vlastní léta, kdy s nimi mlátila puberta a také těm, které zajímá pohled na svět očima (ne)obyčejné puberťačky.

Za poskytnutí elektronické verze knihy na recenzi velice děkuji internetovému knihkupectví KNIHCENTRUM.cz.

 

komentáře 2 na “Jak zacvičit s rodiči – Jenny Smithová [RECENZE]”

  1. Spooky 3.6.2015 v 07:51 #

    To pořídím mladší sestře. A pak si to možná půjčím ;-) :-D

    • Wolf Draven 7.6.2015 v 21:14 #

      To se jí bude stopro líbit a třeba i tobě ;)

Zanechat komentář