Jezerní hřbitov – Paul Cleave [RECENZE]

28 Úno

jezerni-hrbitovAutor: Paul Cleave
Název: Jezerní hřbitov
Série: Theodore Tate
Díl: #1
Originální název: Cemetery Lake
Nakladatelství: Galatea
Překlad: Jitka Lipková
Rok vydání: 2015
Vazba: vázaná
Počet stran: 368
Žánr: thriller, krimi
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

Před dvěma lety se Tateovi zhroutil svět a od té doby se protlouká jako soukromý detektiv bez ambicí a bez víry v budoucnost. Svá tajemství nadobro pohřbil a odmítá se k nim vracet. Ve chvíli, kdy stojí na ponurém hřbitově a pozoruje polorozpadlou rakev, přilehlé jezero se rozhodne vydat svá tajemství. Následné potvrzení pochybností ohledně totožnosti exhumovaného těla spouští lavinu nepředvídatelných událostí. Tate ví, že by měl vyšetřování přenechat svým bývalým kolegům, ale smysl pro povinnost spolu s pocitem vlastní viny mu nedá spát a nutí jej vzít spravedlnost do svých rukou.

Temná minulost Tatea se dere na povrch a nutí ho ke zběsilému tempu. Ví, že šílený vrah ještě neskončil a ví, že neustále si musí udržovat náskok před policií. Může se totiž stát, že tajemství, o kterých si myslel, že jsou tak hluboko pohřbená, mohou vyplavat na povrch…

* * *

Poslední dobou se mi do ruky dostávají téměř samé pětihvězdičkové thrillery a ne všechny pochází pouze ze „Severu“, jenž je pro mě většinou zárukou kvality. I Jezerní hřbitov se zařadil mezi ty pětihvězdičkově hodnocené knihy.
Příběh se odehrává na Novém Zélandě, který patří po Finsku a Skandinávii k mým dalším oblíbeným zemím/místům. Moc ráda bych se tam někdy podívala a to už od dob, kdy běžel v televizi seriál Hercules: The Legendary Journeys. (Moje přání se umocnilo po natočení Pána Prstenů a znovu jsem si na něj vzpomněla po dokoukání Hobita.:))

Děj se točí kolem bývalého policejního detektiva, nyní „soukromého očka“ Theodora „Theo“ Tatea, který byl okolnostmi přinucen znovuotevřít jeden starý případ. Při exhumaci těla, po vytažení rakve z hrobu, na povrch něco vyplave. A to doslova.
V blízkém jezírku se na hladině objeví hned tři další mrtvoly. Co jsou zač a proč byly zrovna v jezírku? Vysvětlení by mohl podat správce hřbitova, který zmizel hned, jak se začalo vynořovat první tělo.

Vše začne být ještě zamotanější, když se zjistí, že exhumované tělo z rakve nepatří Henrymu Martinsovi, muži středních let, ale neznámé mladé dívce. Brzy se začnou objevovat další mrtvoly v cizích hrobech a Thea nejednou napadne, že kdyby před dvěma lety věnoval svému starému případu více pozornosti a souhlasil s exhumací už tehdy, možná by zachránil několik nevinných životů. Jenže tehdy toho prožíval sám dost a nezdálo se mu, že by k znovuotevření rakve byl dostatečný důvod.

Asi i kvůli tomuto pocitu viny se vrhá do vyšetřování s takovou vervou. Za použití ne vždy úplně čistých praktik je vždy krok před policií.
Řádí v okolí sériový vrah? Nebo jde o nějaké podivné praktiky pohřebního ústavu?

Sám Theo Tate se ale stane pro policii podezřelým číslo jedna a bude mít co dělat, aby vystopoval vraha dřív, než ten znovu zaútočí a další nevinný život bude zmařen. Podaří se mu vše vyřešit včas a zabránit tak další tragédii?

Atmosféra příběhu je velmi depresivní, tak jako ji očekáváte spíše u starých britských detektivních románů. Ale o to víc sedla k prostředí hřbitova a otevřených hrobů obestřených nejedním tajemstvím.

Bylo to moje první setkání s autorem, ale myslím si, že rozhodně nebude poslední. Styl, jakým je kniha napsána, se mi velice zalíbil a udělal na mě dojem. Paul Cleave se s ničím nes…nepáře a předkládá tak čtenářům hodně drsné, morbidní a místy až (pro někoho) nechutné detaily a popisy nejen mrtvých těl, ale mnohdy i velmi znepokojujících a šokujících událostí či skutečností. Hodně si s příběhem pohrál a dokonale ho zamotal, takže čtenář má co dělat, aby se mu ho postupně s hlavní postavou podařilo rozplést.

Hlavní postava knihy Theo je velmi svérázný vyšetřovatel, jde si za každou cenu za svým, občas jako buldozér, i přes mrtvoly. (Zde taktéž myšleno doslova.)
Mnohdy neváhá ani porušovat zákony a semtam si strčit nějaký ten důkazní materiál do své vlastní kapsy.
Před dvěma lety se stala tragická událost, která mu převrátila život vzhůru nohama a velmi poznamenala jeho rodinu, ale především jeho samotného. Přišel téměř o všechno a díky tomu udělal ve svém životě spoustu ne zrovna správných rozhodnutí. Občas musíte váhat, jestli Theo patří k těm hodným a nebo k těm zlým. Někdy to nebude úplně jasné, protože ani v životě není vše pouze černé nebo bílé. Někdy stačí málo, aby člověk objevil svou temnou stránku.
V některých momentech mi Theo trošku připomínal Dextera.

Tento trošku morbidnější thriller možná nebude úplně pro každého, ale rozhodně doporučuji alespoň otestovat vaše nervy a hranice, protože rozhodně stojí za to.
Pro fanoušky napínavých thrillerů a detektivek je to naprosto dokonalé čtení k pošmourným večerům, které ještě podtrhnou celkovou atmosféru.

Velice děkuji nakladatelství Galatea za poskytnutí této napínavé knihy na recenzi.

Jedna odpověď na “Jezerní hřbitov – Paul Cleave [RECENZE]”

  1. Spooky 8.3.2016 v 12:48 #

    Tohle zní taky suprově!

Zanechat komentář