Kapky moudrosti srdce V. – Sri Chinmoy [RECENZE]

28 Úno

Kapky-moudrosti.srdce-VAutor: Sri Chinmoy
Název: Kapky moudrosti srdce V.
Podnázev: Inspirující aforismy pro každý den
Nakladatelství: Madal Bal
Rok vydání: 2014
Forma: kartičky v papírové krabičce
Počet stran: 55 kartiček
Žánr: aforismy
Mé hodnocení: 4/5

Anotace

Již pátá série oblíbených dárkových karet. 54 karet s inspirací pro vás i vaše přátele.

„Nesnaž se změnit svět. Nepodaří se ti to. Snaž se svět milovat. Vidíš, svět je změněn. Změněn navždy.“

* * *

Už na prvním stupni základní školy, jen co jsem se naučila číst a stal se ze mě nadšený čtenář a knihomol, jsem si zamilovala a začala sbírat všelijaké citáty slavných i těch méně slavných, známé a vtipné slogany, různá rčení, pořekadla, slovní hříčky, bonmoty, úsloví či aforismy. Pokud jsem na něco takového narazila v knize, přepsala jsem si vše pěkně do speciálního sešitu s pevnými deskami. Taktéž jsem si tyto záležitosti vystřihovala z novin či časopisů a vlepovala jsem si je do stejného sešitu. Během všech těch let jsem si nastřádala takových sešitů hned několik. Dodneška je mám schované a čas od času si v nich listuji, sem tam si něco přečtu a vzpomínám na dobu, kdy jsem si daný výstřižek s citátem nalepila či opsala.

Dnes už se tomu tolik nevěnuji, navíc je v dnešní době všude k sehnání tolik knih obsahujících všelijaké citáty, rčení, aforismy apod., že stačí si jen vybrat, zakoupit a začíst se. Ale mám pocit, že už to nemá takové to speciální kouzlo, jaké to pro mě v dětství a dospívání toto sbírání a zapisování mělo.
Jediné, co neustále dodržuji i nyní, je zapisování si úryvků a citací z knih, které mě zaujaly, pobavily nebo se mě nějak přímo dotkly. (Některé z nich můžete najít na mém druhém blogu Dark Woods.)

Tentokráte jsem si k recenzi vybrala velmi zvláštní “knihu” Kapky moudrosti srdce V., která vlastně vůbec žádnou knihou není. Jde o několik kartiček uschovaných v papírové krabičce.
Všude – jak na stránkách nakladatelství Madal Bal, tak i na stránkách internetového knihkupectví KNIHCENTRUM.cz (které mi tyto kartičky poskytlo k recenzi), a taktéž i na samotné krabičce – je uvedeno, že jde o sérii 54 dárkových karet. Ať počítám, jak počítám, já mám v balíčku těch kartiček 55 a navíc ještě jednu reklamní na další aforismy a knihy Sri Chinmoye. (Počítala jsem to několikrát, jestli jsem se nespletla. Zvláštní pozornost jsem věnovala i tomu, zda tam některá kartička není omylem dvakrát, ale ne, není.)

Na každé z těchto kartiček je nějaký inspirující aforismus spolu s velmi zajímavou kresbou. Autorem těchto aforismů, stejně jako i kreseb je Sri Chinmoy (1931 – 2007), indicko-americký duchovní filozof a učitel meditace. Prostřednictvím poezie, hudby a umění vyjadřuje dobro ukryté v srdci každého člověka. Vytvořil velké množství básní, hudebních skladeb, knih a obrazů. Během svého života se setkal s mnoha představiteli různých náboženství a osobnostmi světové politiky, kultury a sportu. Věnoval se vyučování meditačních technik a vedení svých studentů sdružených v meditačních centrech v mnoha zemích světa. Od svých studentů nebral finanční poplatky, ale vyžadoval pravidelnost v meditacích a úplnou abstinenci od drog, alkoholu, kouření a praktikováním celibátu. Počet jeho studentů se odhaduje kolem sedmi tisíc. Několikrát navštívil také Českou republiku.

Všechny aforismy uvedené na kartičkách mají něco do sebe, většinou povzbuzují člověka, aby se k ostatním dobře choval, byl sám sebou, bral vše s nadhledem a humorem, zbytečně se netrápil, byl šťastný a vážil si každého okamžiku.

Vybrala jsem některé aforismy, které se mi líbily nejvíce, na ukázku:

Když dáváš radost druhým, tvá vlastní radost se automaticky násobí.

Dokonce i v nejtemnějších dnech je ukryta nejjasnější záře.

Humor má kouzelnou sílu odlehčit naší mysli a rozveselit naše srdce.

Konec neexistuje. Je to jen nový začátek.

Usmívat se znamená přinášet světu štěstí.

Pokud je láska bezpodmínečná, dokáže překonat všechny překážky.

Každý život je krásný, když se usmívá.

Pravda si vystačí sama o sobě. Není závislá na názoru ostatních.

Abychom ostatním pomohli jít správným směrem, musíme tím směrem jít nejprve my sami.

Stačí, když dokážeme být sami sebou – nic víc není potřeba.

Musíš ovládat své myšlenky, a ne naopak, je-li štěstí to, co hledáš.

Pokud se kdy odvážíš k boji s nenávistí, existuje jediná zbraň: láska.

Všechny naše obavy dokážeme odzbrojit už jen tím, že se jim postavíme s úsměvem.

 

2015-02-22 13.10.34

Tyto inspirující kartičky by mohly být skvělým dárkem a jistě zaujmou všechny ty, jenž mají (stejně jako já) rádi citáty a aforismy. Kartičky se dají připevnit třeba magnetem na ledničku nebo přišpendlit na nástěnku či jen tak někde opřít, popřípadě položit, na poličku nebo na stůl, aby měl člověk oblíbený citát stále na očích.

Za poskytnutí inspirujících kartiček na recenzi velice děkuji internetovému knihkupectví KNIHCENTRUM.cz.

 

Zajímavost

Aforismus je krátký literární útvar zpravidla umělého původu, který existuje na pomezí poezie, prózy a běžné lidové slovesnosti. Obvykle se jedná o krátké rčení, jež je svojí délkou podobné lidovému pořekadlu, někdy se jedná jen o jednu jedinou větu s několika slovy nebo o jednoduché souvětí či zajímavé dvojverší s pěknou metaforou. Na rozdíl od běžného pořekadla však aforismus téměř vždy obsahuje nějakou hlubší myšlenku, závažnější autorův postřeh, neotřelý poetický nápad, osobitý pohled na okolní svět apod. Aforismus je tedy vždy výrazově hlubší a myšlenkově bohatší než tomu bývá u lidových pořekadel, přísloví a obecných frazeologizmů. Aforismus často pracuje s jazykovým humorem, nadsázkou, persifláží, ironií, paradoxem, protimluvem či slovní recesí – může se jednat o půvabnou slovní hříčku apod.

zdroj: wikipedie

komentáře 4 na “Kapky moudrosti srdce V. – Sri Chinmoy [RECENZE]”

 1. Jackelin Mandragor 1.3.2015 v 09:32 #

  Také jsem přemýšlela, že si karty vyberu na recenzi, ale nakonec jsem tak neučinila, protože bych dle mého nevěděla, co do recenze psát. Ty jsi se s tím vypořádala moc dobře :)
  Určitě si je někdy pořídím :)

  • Wolf Draven 26.4.2015 v 17:07 #

   Díky moc za chválu, taky jsem z toho měla trošku strach, ale snad se zadařilo teda ;)
   Každopádně to byly zajímavé kartičky :)

 2. Spooky 2.3.2015 v 11:47 #

  To vypadá opravdu jako skvělý dárek!

  • Wolf Draven 26.4.2015 v 17:08 #

   Jj, já jsem pořídila babičce :)

Zanechat komentář