Knihy mého dětství #2

14 Zář

little-girl-reading-book

Dneska tu mám další várku knih, které na mě jako na začínajícího malého čtenáře zapůsobily. Tentokrát jde o sbírky pohádek.

Gianni Rodari – Pohádky po telefonu

pohádky-po-telefonuMojí snad úplně nejoblíbenější pohádkovou knížkou byla kniha italského autora s názvem Pohádky po telefonu. Každá z těchto krátkých pohádek, jenž vlastně vypráví tatínek své dcerce před spaním po telefonu (od toho ten název), protože má náročné zaměstnání, při kterém musí neustále cestovat, je velmi originální a navíc vtipná.
Mezi moje nejoblíbenější patřila třeba ta o nosu, který utekl svému pánovi, protože už ho nebavilo, že se v něm neustále šťoural, nebo o bonbónovém dešti či o paláci na rozbíjení. I dnes si občas jen tak z nostalgie knihou listuju a tu i onde se začtu do jedné z těchto zvláštních pohádek.

Božena Němcová – Velká kniha pohádek

velká kniha pohádekV této pohádkové knize najdeme velké množství známých i méně známých pohádek Boženy Němcové, doplněné opravdu krásnými ilustracemi. Obsahuje celou řadu pohádek, které nás přesvědčí o tom, že dobro vítězí nad zlem, moudrost nad hloupostí a na prvním místě by měla být pravda a spravedlnost.
Některé se mi líbily více, některé méně a některé mě až děsily svým hororovým nádechem. Když se to ale vezme kolem a kolem, tak na čtení těchto pohádek velmi ráda vzpomínám a navždy zůstanou nedílnou součástí mého dětství.

Amálie Kutinová – Krkonošské pohádky

OLYMPUS DIGITAL CAMERADalší knihu pohádek, kterou jsem si v dětství zamilovala, jsem našla při jedné z mých častých výprav do starých skříní v komoře u mé babičky. V této komoře se skladovala spousta starých a již nepoužívaných věci jak po babičce a dědečkovi, tak stejně tak i dětské věci po mém taťkovi a strýcovi. Já v této komoře dokázala strávit klidně i celý den a pátrat po všech možných i nemožných pokladech, které se v komoře skrývaly.
Procházet skříně se starými knihami patřilo k mým úplně nejoblíbenějším činnostem. I tato kniha je jedním z mých úlovků, které mám ve své staré knihovně dodnes. Ráda si prohlížím ilustrace a vzpomínám na ty neobvyklé pohádky, které po dlouhou dobu okupovaly mou dětskou mysl.

Diamantová sekera – Baltské pohádky

diamantová sekeraDalší knihou, na kterou jsem nemohla přestat myslet, byla sbírka baltských pohádek s názvem Diamantová sekera. Obsahovala třicet jedinečných příběhů, v nichž se svérázností sobě vlastní vystupují jak prostí lidé, tak i nadpřirozené bytosti, chytrá zvířátka a zázračné předměty. Působivé byly opět i ilustrace, z nichž některé působily značně strašidelně a ještě dnes z nich mám lehce husí kůži.

diamantova_sekera_02

Krása NesmírnáPeříčko Finista Jasného sokola

peříčko-finistakrása-nesmírnáDalšími pohádkami, které mi naháněli hrůzu, ale takovým tím zvláštním až téměř příjemným způsobem (zde asi vznikl základ pro mou zálibu v hororech) byly Krása Nesmírná a Peříčko Finista Jasného sokola.
Ruské lidové pohádky s plnokrevnými postavami boháčů a chuďasů, s osobitými čarodějnými bytostmi, s národními zvyky jsou jedním ze základních kamenů slovanských pohádek a patří do světového literárního fondu.
Opět zde nechyběly velmi detailní a barvité ilustrace. Například taková Baba Jaga nebo Kostěj Nesmrtelný mě velmi dlouho strašili v nočních můrách.

baba03

A co vy? Taky si vzpomínáte na knížky plné pohádek z vašeho dětství? Které byly vaše nejoblíbenější? A jaké pohádky na vás udělaly největší dojem?

komentářů 5 na “Knihy mého dětství #2”

 1. Jana CM 15.9.2014 v 13:09 #

  Moc pěkné vzpomínky na knihy, o víkendu jsem probírala své dětské, tak taky padlo spoustu vzpomínání :-)

  • Wolf Draven 19.9.2014 v 20:23 #

   Děkuji :) Já si z nostalgie pořídila z bazaru nějaké dětské knihy, které mi kdysi zničil můj hafan a přítel se vyděsil, jestli mu náhodou nezatajuji jisté informace :D

 2. Spooky 17.9.2014 v 09:32 #

  Teď mám chuť najít své dětské knihy a všechny si je přečíst :-)

  • Wolf Draven 19.9.2014 v 20:21 #

   A co ti brání? ;)

 3. Crowley 29.9.2014 v 15:13 #

  Některé z pohádek mi taky naháněly hrůzu

Zanechat komentář