Knižní rádce #3

17 Kvě

V dnešním Knižním rádci bych se ráda zaměřila na knihy, které jsou určené pro velmi kreativní a zručné jedince. Ale nebojte, užijí si s němi plno srandy i ti méně zruční a méně kreativní (jako jsem třeba já)!

kr3-03

Vždycky jsem toužila umět krásně malovat a kreslit a záviděla jsem všem, kteří to dokázali. No u mě se nezadařilo, su na to levá. To mi ale nikdy nezabránilo v tom počmárat stovky, možná i tisíce papírů a neustále to alespoň zkoušet.
A co, že mé výtvory za moc nestály? Aspoň jsem potom měla o to větší radost, když se mi nějaký obrázek náhodou povedl. Dodnes jsem pyšná na jeden, který dokonce skončil na třídní nástěnce. (Byl na něm pohled do mikroskopu.)

Někdy se ale opravdu nevedlo a to jsem potom sáhla po omalovánkách. Tam ty obrázky už pěkné byly, jen potřebovaly doplnit barvy. A na to já jsem byla expert. Jako dítě jsem měla obrovskej stoh omalovánek.
Jenže pak se dostanete do věku, kdy už se na vás každý dívá divně, když si vybarvujete omalovánky pro děti, takže to musíte dělat buď tajně a nebo se toho vzdát. (To není můj případ :D)

Moje nadšení tudíž neznalo mezí, když jsem objevila tzv. omalovánky pro dospělé.
Určitě jste zaznamenali nedávný „boom“ kolem knihy 101 mandal pro krásný den (vydalo nakladatelství CooBoo), možná si ji mnozí z vás i pořídili domů, stejně jako já.

mandal101 mandal pro krásný den

Mandala znamená kruh, nebo dokonce magický kruh. A právě v téhle knížce najdete 101 takových magických obrazců, které čekají na vaši fantazii a hromadu barevných pastelek či fixů. Vybarvěte si každý den jednu a vtiskněte jí docela jinou tvář! Doveďte je k dokonalosti a svou duši vstříc harmonii. Jakými obrázky se tato kniha bude nakonec hemžit, je jen a jen na vás. Taková mandala se pak může stát mapou celého vašeho duševního světa… A pokud se vám některá mandala obzvlášť zalíbí, můžete si ji díky perforovaným stránkám pohodlně vytrhnout! Přejeme hodně trpělivosti a pečlivě ořezané pastelky :)

Já jsem si ještě pořídila i „anglické“ omalovánky pro dospěláky, které se nesou ve velmi podobném duchu jako mandaly.

georgeousThe Gorgeous Colouring Book for Grown-Ups: Discover Your Inner Creative

Doodling and colouring have long been known to enhance one’s thought processes and provide a relaxing yet highly creative way to free the mind. Explore your artistic side with this colouring book for adults – because colouring-in is not just a hobby for kids! The Gorgeous Colouring Book for Grown-ups is full of intricate and gorgeous patterns to colour in and make your own, giving you the chance to unwind, relax and explore your inner creative. In this original and unique book you’ll find a host of detailed patterns to colour, providing endless entertainment and building into a piece of work that you can truly call your own. This new small format is perfect for travelling, so you can channel your inner artist wherever you are!

beautifulCreative Colouring for Grown-ups: Beautiful Patterns

Explore your natural creativity with some of the most beautiful patterns imaginable, however and whenever you feel inspired. Doodling and colouring have long been known to enhance one’s thought processes and provide a relaxing yet highly creative way to free the mind. In this uniquely gorgeous book you’ll find over 100 detailed patterns to colour, providing endless entertainment and inspiration for craft projects.

 

Tyhle „omalovánky pro dospělé“ jsou opravdu úžasné, skvěle se u nich odreagujete a nemusíte se skrývat a tajit před všemi, že si vymalováváte ;)
I když i tak se najde pár jedinců, kteří na vás budou divně koukat. Ale co, nenechejte se tím nijak rozházet a v klidu si malujte! :)

kr3-01

Další „knihou“ je dnes již fenomén s názvem Wreck This Journal nebo chcete-li Destrukční deník. Základem všeho je plnit úkoly a „ničit“ tak tento deník.

journalKeri Smith – Wreck This Journal / Destrukční deník

For anyone who’s ever wished to, but had trouble starting, keeping, or finishing a journal or sketchbook comes Wreck This Journal, an illustrated book that features a subversive collection of prompts, asking readers to muster up their best mistake- and mess-making abilities to fill the pages of the book (and destroy them). Acclaimed illustrator Keri Smith encourages journalers to engage in „destructive“ acts-poking holes through pages, adding photos and defacing them, painting with coffee, and more-in order to experience the true creative process. Readers discover a new way of art and journal making-and new ways to escape the fear of the blank page and fully engage in the creative process.

Konečně deník, s kterým se nikdy nudit nebudete! Světový bestseller nyní i pro české tvořitele a kreativce! Destrukční deník je pro všechny, kteří si vždycky přáli vést si deník nebo skicář, ale měli potíž s tím začít, pokračovat, nebo ho dokonce dokončit. V téhle knížečce najdete nesmírnou sbírku nápadů, jak ji zničit (pardon, kreativně vyzdobit!). Nebojte se trhání, polévání kávou či jiných destrukčních metod, tahle kniha je k tomu určená! Destrukce je hra!

everywhereKeri Smith – Wreck This Journal Everywhere

The nifty-sized follow-up to the international bestseller Wreck This Journal—perfect for die-hard wreckers wherever they are in the world!

Featuring dozens of new activities as well as some of the most popular prompts from the original, Wreck This Journal Everywhere will have you travelling the city streets and country byways, filling the pages with man-made and natural objects, recording what you see, drawing, doodling — and destroying pages as you go. Perfect for sliding in your pocket or stuffing in your bag, Wreck This Journal Everywhere is the ideal creative companion!

Tohle je vlastně taková mini, kapesní verze klasického destrukčního deníku. Je v něm hodně stejných ničících metod, ale můžete si zde vymyslet i spoustu metod vlastních. Je super, že je právě tak malý, aby se vám vešel do kapsy nebo do tašky a opravdu jste si ho mohli vzít všude s sebou.

kr3-02

not a bookKeri Smith – This is Not a Book / Tohle není kniha

A curious, engaging, and creative rethinking of what a book can be, from the creator of Wreck this Journal.
In this uniquely skewed look at the purpose and function of “a book,” Keri Smith offers an illustrated guide that asks readers to creatively examine all the different ways This Is Not a Book can be used. With intriguing prompts, readers will discover that the book can be:
A secret message—tear out a page, write a note on it for a stranger, and leave it in a public place.
A recording device—have everyone you contact today write their name in the book.
An instrument—create as many sounds as you can using the book, like flipping the pages fast or slapping the cover.
This Is Not a Book will engage readers by having them define everything a book can be by asking, “If it’s not a book, what is it then?”—with a kaleidoscope of possible answers.

Tento předmět neexistuje bez vás. Vy určíte jeho obsah a to, jak bude nakonec vypadat. Celý ho utvoříte na základě svojí představivosti. Musíte vyrazit ven, oživit ho a splnit všechny úkoly. Pokud tohle není kniha, tak co to vlastně je? Odpověď je jen a jen na vás!

this-is-not-a-book

This is not a Book/Tohle není kniha je lehce podobná Destrukčnímu deníku. Také zde plníte různé úkoly a zadání. Jestli vás baví Destrukční deník, tohle budete také milovat. Stejně jako i další knihu.

messKeri Smith – Mess: The Manual of Accidents and Mistakes

Your whole life you’ve been taught to avoid making a mess: Try to keep everything under control, color inside the lines, make it perfect, and at all costs, avoid contact with things that stain.

This book asks you to do the opposite of what you have been taught. Think of it as your own personal rumpus room. A place to let loose, to trash, to spew, to do the things you are not allowed to do in the „real world.“ It’s time to make a mess.

The only three rules you’ll find in this book:
1. Do not try to make something beautiful.
2. Do not think too much. (There is no „wrong.“)
3. Continue under all circumstances.

Tahle kniha se bude líbit hlavně těm, kteří rádi dělají nepořádek. Tady se to po vás totiž přímo vyžaduje! :)

scavengerKeri Smith – The Pocket Scavenger

Within the pages of The Pocket Scavenger, you’ll be instructed to go on an unusual scavenger hunt, collecting a spectrum of random items: something that is miniature, a stain that is green, something from the year you were born, a used envelope, and more. Once your quarry is in hand, you’ll apply an alteration dictated solely by chance: create a funny character, make it into a building, conceal it, add polkadots, remove a section, add stripes, scribble on top, fold, turn into an article of clothing, make it “pretty,” and so on.

The results: you’ll be forced out of habitual ways of thinking or acting, discover new connections, and try things you might not have done on your own, creating a version of The Pocket Scavenger that is unique, dependent on time, place, experience, and you.

Další kniha z dílny Keri Smith, ve které máte za úkol sbírat různé věci a nalepovat je do této knihy spolu s nějakým popisem nebo příhodou s předmětem/předměty spojenou.

scav

finishKeri Smith – Finish This Book

Dear Reader,One dark and stormy night, author Keri Smith found some strange scattered pages abandoned in a park. She collected and assembled them, trying to solve the mystery of this unexpected discovery, and now she’s passing the task on to you, her readers.
Your mission is to become the new author of this work. You will continue the research and provide the content. In order to complete the task, you will have to undergo some secret intelligence training, which is included in this volume. Since no one knows what lies ahead, please proceed with caution, but know…this book does not exist without you.

Yours truly, Keri Smith

Tohle je další z Keriiných knih a řekla bych asi nejsložitějších. Opět se řeší zadané úkoly, ale v tomto případě musíte postupovat striktně podle daného pořadí.

finish_this_book

 

U všech knih (kromě Wreck This Journal a 101 mandal, které mám již téměř dokončené) jsem teprve hodně v začátcích, ale baví mě každá svým vlastním způsobem a doufám, že s nimi strávím ještě spoustu zábavných chvil. Jen kdyby toho času bylo více.

Dělám si teď ještě zálusk na další zajímavou knihu, která by měla teď někdy vyjít i v češtině.

pointlessAlfie Deyes – The Pointless Book #úplněmimoknížka

Brought to you by YouTube Vlogger Alfie Deyes, The Pointless Book, accompanied by the free downloadable app, is the ultimate addition to his YouTube channel a weird & funny video-diary of fun, challenges and nothingness: bake a cake in a mug; take part in a people-watching challenge; create a time capsule; diarise a week of your life and learn to make origami. Fully illustrated and packed with a host of games, activities and pranks, Alfie invites you to join his online following as he challenges you to complete your journal of pointlessness and do virtually nothing with pride.

Tahle úplně mimo knížka z pera youtubového vlogera Alfieho Deyese – The Pointless Book – je dokonalým doplňkem k jeho kanálu na Youtube – ujetého a srandovního video-deníčku plného humoru, výzev a nicotností: upeč si dort v hrnečku, zúčastni se výzvy ke sledování lidí, udělej si časovou schránku, vytvoř deník jednoho týdne svého života, nauč se skládat origami. S knížkou plnou her, aktivit a různých srandiček nezbývá, než se přidat k Alfieho on-line publiku, vytvořit si úplně mimoidní památníček a s patřičnou hrdostí dělat samé neužitečné věci.

Mohlo by to být také zajímavé úkolové dobrodružství ;)

Pokud vás zatím tyhle tvořivé knihy míjely, ale přitom vás zaujaly a hodláte si některou z nich, popřípadě všechny, pořídit, tak se nezapomeňte vybavit alespoň základními potřebami z papírnictví. Budete je potřebovat! :)

kr3-04

 

A pokud už některou z knih máte, tak se podělte o vaše pocity z tvoření ;) Líbí se vám vymalovávat nebo jste spíše destrukční typ? ;)

komentářů 8 na “Knižní rádce #3”

 1. Tvíďátko 17.5.2015 v 23:54 #

  Na tyhle knížky moc nejsem, ale musím napsat komentář, protože jsem taky maniak na stabila <3

  • Wolf Draven 31.5.2015 v 15:35 #

   Jsou naprosto boží, že jo?! :))

 2. Lucy Lillianne 18.5.2015 v 09:11 #

  Taky o něčem takovém uvažuji. Ale Destrukční deník a tomu podobné mě moc
  neláká. To už spíš ty mandaly.

  • Wolf Draven 31.5.2015 v 15:35 #

   Tak jestli ráda vymalováváš, tak mandaly jsou skvělá volba ;)

 3. Katka Milovník knih 18.5.2015 v 20:48 #

  Zatím vlastním jen Destrukční deník, na který jsem poměrně pyšná a jeho „ničení“ si velmi užívám.
  Do budoucna bych si ráda pořídila 101 mandal pro krásný den, jelikož už jako malinká jsem milovalo omalovány :)

  • Wolf Draven 31.5.2015 v 15:42 #

   Pokud tě baví Destrukční deník, tak by se ti mohly líbit i ty ostatní knihy, které má na svědomí Keri Smith, protože jsou ve velmi podobném duchu.
   Mně baví hodně, ale nejsem moc tvořivě nadaná. :D Takže to podle toho taky vypadá (no spíš nevypadá) :D Ale baví mě to a o to jde.
   Mandaly taky moc doporučuju, je to hodně uklidňující :)

 4. Crowley 22.5.2015 v 13:55 #

  Mandaly vypadají skvěle, a hlavně ty tvoje už vymalovaný! Bude víc fotek?
  Ostatní knihy taky vypadají skvěle!

  • Wolf Draven 31.5.2015 v 15:44 #

   Díky :) Červenám se :D
   Fotky ještě promyslím ;)

Zanechat komentář