Koroner – M. R. Hall [RECENZE]

20 Dub

Koroner-obalka.inddAutor: M. R. Hall
Název: Koroner
Série: Jenny Cooperová
Díl: #1
Originální název: The Coroner
Nakladatelství: Galatea
Překlad: Alexandra Lamichová
Rok vydání: 2014
Vazba: vázaná
Počet stran: 408
Žánr: thriller, krimi
Mé hodnocení: 4/5

Anotace

Když je právnička Jenny Cooperová jmenována koronerkou v okrese Severn Vale, doufá v poklidný život, aby se mohla vzpamatovat z traumatického rozvodu. Ale v Úřadě koronera Jejího Veličenstva, který převzala po nedávno zesnulém Harrym Marshallovi, nachází nevyřešené případy skrývající temná tajemství a stopy důkazů, které jsou již dávno pohřbené.

Mohla by být tragická smrt mladého chlapce v nápravném zařízení spojena s podezřelou smrtí dospívající dívky a osudem samotného Harryho Marshalla? V Jenny se probudila zvědavost. Proč se Marshall choval tak podivně, než zemřel? Čemu byl na stopě? A co způsobilo jeho náhlou zástavu srdce?

Jenny se vydává na osamělou a nebezpečnou cestu v hledání pravdy aniž by tušila, kdo je její protivník. Ohrožuje tak nejen svou kariéru, ale i svůj život…

* * *

Hlavní postavou příběhu je dvaačtyřicetiletá Jenny Cooperová, která nastupuje do nové práce jako koronerka okresu Severn Vale. Přebírá tak štafetu po nedávno zesnulém Harry Marshallovi a od teď odpovídá za šetření všech nepřirozených úmrtí na velké části území severního Bristolu a jižního gloucesterského hrabství.

V osobním životě se vzpamatovává z ne zrovna povedeného manželství, které vyvrcholilo traumatickým rozvodem, díky čemuž se nejednou sesypala a psychicky zhroutila. I nyní ještě občas mívá slabší či silnější záchvaty paniky a dopuje se proto temazepanem proti úzkosti. Tuto skutečnost tak trošku zatajila, protože o práci koronera opravdu stála.

Hned od prvního dne je rozhodnutá svoji novou práci vykonávat poctivě a s veškerou důsledností. Proto si okamžitě posvítí na dva případy, které tu zůstali po panu Marshallovi. Jenny okamžitě přijdou krajně podezřelé všechny okolnosti obou narychlo uzavřených případů, které spolu zdánlivě nesouvisí, ale v nichž figurují ještě téměř děti.

Čtrnáctiletý Danny Wills byl nalezen oběšený na prostěradle uvázaném na okenní mříži cely v Portsheadském nápravném zařízení. Patnáctiletá Katy Taylorová, podezřelá z prostituce, zase údajně zemřela na předávkování heroinem. Jenny se i přes veškerá varování vrhá dravě do vyšetřování, ale zdá se jako by všichni byli proti ní. Co se skrývá v pozadí případů a proč museli tyto děti zemřít?

Příběh Jenny Cooperové mě okamžitě zaujal a vtáhl do děje už po pár prvních stránkách. Kniha je velmi napínavá a ke konci už jsem téměř nedýchala napětím a čekáním na konečné rozuzlení.
Přivítala jsem s nadšením také pohled nejen na Jenny jako koronerku, ale i Jenny jako matku, bývalou manželku, ale hlavně zranitelnou ženskou bytost s jejími touhami, přáními a potřebami.
Musím se přiznat, že jsem se dozvěděla i něco nového o práci koronera, protože jsem měla poněkud zkreslenou představu o tom, co vlastně koroner přesně dělá.

Jenny coby hlavní postavu jsem si docela oblíbila, i když jsem nebyla schopná se s ní v některých momentech naprosto ztotožnit. V jistých situacích bych se nejspíš zachovala velmi rozdílně, ale zase je pravdou, že s mojí povahou bych nikdy nemohla dělat koronera. Líbilo se mi, že se nenechala zastrašit a snažila se dopátrat pravdy ohledně úmrtí obou dětí. Jsem také velmi zvědavá, jaké hluboko zastrčené trauma si to do dospělosti z dětství přináší. Jen velmi pomalu totiž vyplouvá na povrch během celé knihy. Úplně se to ale zatím nedozvíme, to si pan Hall nejspíš ponechal do dalších dílů.

Autorovi se musí nechat, že se dokonale dokázal vcítit do ženské hrdinky se všemi jejími myšlenkami, pocity i fobiemi a vykreslil ji tak skvěle, jak jsem si dříve myslela, že by dovedla jen a pouze jiná žena.

Knihu bych doporučila milovníkům detektivních a kriminálních příběhů, kteří si rádi přečtou zase trošku něco jiného než v poslední době neustále protěžovanou severskou literaturu. Tato kniha je důkazem, že nejen na chladném Severu může vzniknout skvělý příběh.
Osobně se těším na další pokračování s Jenny Cooperovou v hlavní roli.

Velice děkuji nakladatelství Galatea, že mi poskytlo tuto napínavou knihu k recenzi.

komentáře 4 na “Koroner – M. R. Hall [RECENZE]”

 1. Jana 21.4.2014 v 19:39 #

  Hmm, kniha z anglického prostředí, to vždycky potěší. Zrovna jsem si říkala, že bych se pustila do nějaké Agathy, tak možná bude větší výběr :-)

 2. pravaknihomolka 21.4.2014 v 21:28 #

  Doprkýnka, ale ja nemám toľko času, aby som prečítala všetky tie skvelé knihy, ktoré recenzuješ :-D Pozriem sa aj na túto, díky za tip :)

 3. Owlie 29.4.2014 v 16:02 #

  Jako recenzní výtisk jsem ho promeškala, a lituji toho. Ale nejspíš si ji zajdu koupit, láká mě. Díky za super recenzi :)

 4. MooX 11.5.2014 v 13:58 #

  Nějakou takovou knížku hledám už dlouho. Recenze se ti povedla a na knihu si mě úplně navnadila. :)

Zanechat komentář