Kouzelník z Pekingu – Markéta Hejkalová [RECENZE]

6 Dub

Markéta Hejkalová-Kouzelník z PekinguAutor: Markéta Hejkalová
Název: Kouzelník z Pekingu
Nakladatelství: Hejkal
Rok vydání: 2008
Vazba: vázaná
Počet stran: 220
Mé hodnocení: 4,5/5

Anotace

Byly jednou tři kamarádky, ale na konci čtyřicátých let dvacátého století se jejich cesty rozdělily: jedna se vdala za nepřítele lidu, druhá za jeho ochránce a třetí za Fina Henryho a odešla s ním do Šanghaje. Román Kouzelník z Pekingu se odehrává v Číně, Česku a ve Finsku a protnou se v něm příběhy několika lidí současného světa. Pro Češku Hanu je několikaměsíční kontrakt v Pekingu útěkem před manželskou krizí i pokušením v podobě mladého milence. Číňanka Jasmine, stará a ošklivá asistentka kouzelníka z pekingské programové čajovny číslo jedna, musí za každou cenu sehnat obrovskou sumu peněz, aby mohla zaplatit za maminčinu operaci. Stará paní Vlasta Kryštůfková, jedna z oněch tří dávných kamarádek, je přes celoživotní čekání snad jediná, kdo neztrácí odvahu a naději. A kouzelník? Ten odjel s mladou a krásnou Daj-lin do Hongkongu, kde možná začne nový život. Nebo taky ne. Kouzelník z Pekingu je čtivá, poutavá i dojemná kniha o překvapivých zvratech lidských osudů.

* * *

Nad touto recenzí jsem strávila doslova několik týdnů. Hodiny a dny dumání a sepisování myšlenek. Pořád jsem přemýšlela, jak ji napsat aniž bych se stále dokola neopakovala. Bohužel jsem na nic nepřišla, takže opět musím pět jen samou chválu, která je rozhodně zasloužená!

Do knihy Kouzelník z Pekingu spisovatelky Markéty Hejkalové jsem se pustila s velkým očekáváním zajímavého a propleteného příběhu několika lidí a různých zemí a opět jsem nebyla v žádném případě zklamána. Ba právě naopak! Tentokrát se mi příběh zdál snad ještě zamotanější než obvykle.

Jak už anotace napovídá, podíváme se opět nejen k nám do Česka (hlavně do Prahy a Havlíčkova Brodu; zmiňuje se zde i Brno), ale i do již čtenářům dobře známého Finska (nejsem si jistá, zda vyšel paní Hejkalové vůbec nějaký román, kde by se oblíbené Finsko nevyskytovalo), nahlédneme až do Laponska – do Rovaniemi, kde se nachází severní pól a zavítáme i do velmi vzdáleného a pro mě značně exotického a ne moc známého kraje – do Číny.

Ve Finsku už jsem byla dvakrát, ale ráda bych se tam znovu někdy podívala a zvláště ráda bych si zajela až do Laponska prozkoumat místní přírodu.  Láká mě to více než Čína, ale věřím, že i to je zajímavá a nádherná země, kterou stojí za to navštívit.

V knize nacházíme několik postav, jejichž životní cesty se v některých momentech (někdy i několikrát) protnuly podivuhodným dílem náhody.

Sledujeme například životní příběh Hany Maršíkové a jejího manžela Radka, kteří bydlí v Praze. Je tu jistý propletenec s jejich přáteli Ivanou Benešovou, jejím manželem a dcerami Monikou a Klárkou.

Ve Finsku zase sledujeme Tarju Saarinenovou, manžela Rista a tchýni Annu, čtyřiaosmdesátiletou stařenku, která původem pochází z Československa. Kdysi si vzala Fina s anglickým jménem Henryho a odstěhovala se s ním do Šanghaje. Později utekli před komunisty do Finska.

V Číně se setkáváme s postarší a „ošklivou“ asistentkou kouzelníka Jasmine, na jejíž vystoupení se přijde podívat i Hana Maršíková s kolegy z práce, když ji osud zavane do těchto neznámých končin. Její manžel skončil ve vězení a provalil se jeho vztah s mladičkou Klárkou Benešovou. Hana si na to konto začala něco s mladým „ajťákem“ Tomášem, jehož babička Vlasta Kryštůfková se v mládí kamarádila s Annou Saarinenovou.

S jejich společnou kamarádkou Zdenou se přestaly bavit, když se Zdena s manželem nastěhovala do Vlastina domečku, který musela ona přenechat soudruhu prokurátorovi, když byl její manžel v kriminále. Zdena se vůbec nezachovala k Vlastě hezky. Po revoluci se konal soud a Zdena s rodinou musela domek Vlastě vrátit.

A to je jen pro představu. Vše se ještě více zamotává, ale nechci vás připravit o jedinečný zážitek při odhalování všech propletenců. Autorka nám odkrývá ženskou duši téměř každé postavy se všemi jejími sny, strachy a očekáváním, která se občas nevyplní úplně dle jejich představ a tužeb. Ale takový už je někdy život.

Nemohla jsem přestat číst, stále jsem byla zvědavá, jak se budou životy hrdinů nadále vyvíjet a kam až je osud zavede.

Při čtení autorčiných románů mám někdy pocit, že jsem o několik let starší a že se to všechno děje mně osobně. Je to velmi zvláštní pocit, a také značně intenzívní. Ovšem některé starosti a problémy bych si opravdu ráda v budoucnu ve svém životě odpustila. Ale kdoví, kam mě osud zavane a co mi přichystá.

Knihu bych asi nejvíce doporučila již trošku vyspělejším a náročnějším čtenářům, kteří se nebojí se nad knihou více zamýšlet.

Chtěla bych moc poděkovat Markétě Hejkalové a nakladatelství Hejkal za poskytnutí této báječné knihy k recenzi. Krásně se vyjímá v mé knihovničce.

Jedna odpověď na “Kouzelník z Pekingu – Markéta Hejkalová [RECENZE]”

  1. Spooky 9.4.2013 v 14:41 #

    Čína Česko Finsko? Hm, to zní zajímavě

Zanechat komentář