Krakatit + Továrna na Absolutno – Karel Čapek [RECENZE]

1 Říj

krakatitAutor: Karel Čapek
Název: Krakatit + Továrna na Absolutno
Nakladatelství: Omega
Rok vydání: 2013
Vazba: vázaná
Počet stran: 336
Žánr: česká klasika, sci-fi
Mé hodnocení: 4/5

Anotace

Krakatit a Továrna na absolutno patří k vrcholným vědeckofantastickým dílům Karla Čapka. Ačkoliv obě napsal na počátku dvacátých let minulého století i pro dnešního čtenáře je jejich odkaz a jazyk dokonale srozumitelný. V Krakatitu se mnoho let před vynálezem a vyzkoušením atomové bomby autor zamýšlí nad odpovědností vědce za objev schopný zničit svět. V antiutopickém románu Továrna na absolutno, který původně vycházel jako fejetony na pokračování, se Karel Čapek snaží čtenáře varovat před extrémy a fanatismem – což je velmi aktuální téma i v dnešní době.

* * *

Kniha Krakatit a Továrna na Absolutno, kterou v loňském roce vydalo nakladatelství Omega spojuje dvě zásadní díla Karla Čapka a představuje nám je dohromady v tomto novém vydání.

Většině čtenářů není asi ani jedno z nich potřeba nějak široce představovat, ale pro ty ostatní pro jistotu shrnu alespoň zásadní fakta.

Ústřední postavou knihy Krakatit je inženýr Prokop, který vynalezne třaskavinu hrozivé síly a nazve ji (překvapivě) Krakatit. To samozřejmě zaujme mnoho lidí a snaží se různými podvodnými způsoby získat její chemické složení. Jde nejen o jeho starého známého ze studií Tomše, ale také třeba o ředitele vojenské továrny na třaskavinu v Balttinu Carsona.
V Balttinu je Prokop vězněn a donucován k prodeji vynálezu. On však vzdoruje nátlaku a za pomoci princezny, do níž je zamilován, prchá do Itálie. Zde se setkává s diplomatem d’Hemonem neboli Daimonem, jenž hodlá nekompromisně zničit svět. Vizionářskou předpověď atomové bomby v této knize nelze přehlédnout.

V knize Továrna na Absolutno je hlavní postavou inženýr Marek, kterému se po dlouhých letech bádání podaří vynalézt stroj, který pojmenuje Karburátor, jenž dokáže spalováním hmoty vyrobit energii, která je následně využita k pohonu továrny. Karburátorovým vedlejším produktem je ale Absolutno. Toto absolutno dokonalým spalováním hmoty uniká do prostoru a tomu, kdo je jím zasažen, způsobí převraty v citech a myšlení, nejen u samotných jednotlivců, ale i u celých národů. Jakoby se z hmoty uvolňoval Bůh, který je dle výkladu Bible všude a ve všem. Ing. Marek se tohoto velmi obává, a schovává svůj vynález ve sklepě.
Jeho bývalý spolužák Bondy, president závodů Meas, ho navštíví a Marek mu vynález odevzdá. Bondy je vynálezem nadšený a začíná vyrábět karburátory ve velkém a tím se do prostoru dostává stále více absolutna. Příběh se nakonec zvrhne v jakousi náboženskou válku.

V obou dílech se setkáváme s proslulým autorovým brilantním stylem psaní a krásnou češtinou, stejně jako s namixovanou směsicí několika žánrů, jak je pro Čapka typické. Najdeme tu nejen napětí, drama a fantastické prvky, ale nechybí ani nějaká ta romantika a hlavně podstatné filozofické otázky a jisté poselství.

Oba romány mají také velmi podobný námět – vynález, který místo, aby vedl k pokroku lidstva, ve špatných rukou se stává nebezpečnou zbraní a vede lidstvo spíše do záhuby, než aby byl k užitku pro dobrou věc.

Děj obou knih nejen zaujme a pobaví, ale místy také ohromí, překvapí a nejednou i dojme někoho až k slzám. Hlavně čtenáře ale donutí se zamyslet nad nejednou důležitou otázkou či problémem. Každý si přijde na své, ať už upřednostňujete napětí, drama, romantiku či filozofování.
Je až zarážející s jak nadčasovými tématy, která jsou stále aktuální i v dnešní době, Čapek přišel. A ze stránek je také jasně cítit autorův odpor k válce a nesmyslným bojům.

Ačkoliv Čapkova díla nejsou pro každého, někomu nemusí sednout jeho styl, doporučuji dát této knize alespoň šanci, třeba vás příjemně překvapí. Mohla by se zamlouvat především fanouškům klasické  a vědecko-fantastické literatury.
Mně osobně se četla kniha místy trošku těžce a občas jsem byla mírně zmatená, zda se zrovna děj nachází v rovině snu či skutečnosti, ale v celkovém pohledu rozhodně kniha stála za přečtení.

Nesmím opomenout zmínku o nádherné obálce, která se k této knize opět dokonale hodí. Okouzlujícími obálkami už je ale nakladatelství Omega proslulé.

Velice děkuji nakladatelství Omega za poskytnutí této knihy 2v1 na recenzi.

Zajímavost

Název Krakatit vytvořil Karel Čapek podle jména indonéské sopky jménem Krakatoa.

komentáře 2 na “Krakatit + Továrna na Absolutno – Karel Čapek [RECENZE]”

  1. Crowley 16.10.2014 v 10:49 #

    Klasika. Tu zrovna nemusím :-D

    • Wolf Draven 22.10.2014 v 21:13 #

      Něco ale není úplně špatné ;)

Zanechat komentář