Kruh smrti – Chris Tvedt [RECENZE]

29 Lis

Chris Tvedt - Kruh smrtiAutor: Chris Tvedt
Název: Kruh smrti
Originální název: Dødens Sirkel
Nakladatelství: Jota
Překlad: Marta Lykkenborg
Rok vydání: 2012
Vazba: vázaná
Počet stran: 358
Mé hodnocení: 4,5/5

Anotace

Advokát Mikael Brenne je společníkem v úspěšné advokátní firmě a jedním z nejlepších soudních obhájců v zemi. Hans Mikkelsen alias Řek je profesionální kriminálník, který má prsty skoro ve všem. Mikael Brenne se zpočátku dívá na obhajobu Řeka jako na čistě rutinní práci. To, co začalo jako obyčejný soudní proces, se brzy ale ukáže být noční můrou.

Aby se Mikael dostal pryč od svých vlastních problémů, rozhodne se pomoci muži, který byl před dvaceti pěti lety odsouzen za dvojnásobnou vraždu dvou dívek na ostrově Vestøy. Ten chce dosáhnout obnovení procesu. Mikael Brenne odjíždí na ostrov Vestøy bez víry, že by se mu obnovení procesu mohlo podařit. Brzy se však ukáže, že stará tragédie stále žije v myslích lidí na ostrově, a ne všichni jsou rádi, když se někdo prohrabuje ve starých tajemstvích. A Mikael Brenne, který si myslel, že jeho život už nemůže být horší, brzy zjistí, že se mýlil. Může být ještě horší. Mnohem horší…

* * *

A máme tu další knihu, která spadá do kategorie „severské krimi“. Tentokrát nás příběh zavede do Norska.
Hlavní postavou je advokát Michael Brenne. Setkáváme se s ním v momentě, kdy probíhá soud s jeho klientem Hansem Mikkelsenem zvaným Řek. Je to gangster, pasák, pašerák, největší překupník ve městě a má v podstatě prsty ve většině věcí, na kterých se dají vydělat peníze. Vždy se držel spíše ve stínu a nechal ostatní, aby za něj dělali špinavou práci. Proto bylo velmi těžké ho chytit.
Teď je ale situace jiná, protože jeho bývalý účetní se rozhodl povědět policii o veškerém Řekově nezákonném podnikání. K soudu se ale nedostaví, a když po něm policie začne pátrat, chytí ho při pokusu vycestovat ze země. Někdo totiž brutálně zbil jeho přítelkyni a zároveň snoubenku. Bylo to pro něj jasné varování a chtěl proto raději zmizet.

Policie nedlouho poté, za pomoci svědků, dopadne pachatele. Ten je předveden k soudu, protože jsou všichni přesvědčeni, že si ho najal Hans Mikkelsen. Jaké je jejich překvapení, když známý recidivista Morten Ålekjear označí za svého najímatele Michaela Brenneho – advokáta. Nejvíce v šoku je sám Brenne, který má pocit, že se ocitl ve svém zlém snu. Je okamžitě vzat do vazby, kde ho drží několik měsíců, protože všechny důkazy svědčí proti němu.

Po čase je jeho kauza odložena a on je dočasně propuštěn. Jeho zlý sen ovšem pokračuje. Z firmy, kde byl jedním ze zakladatelů, ho jeho společníci vyhodí a většina jeho klientů s ním už nadále nechce mít nic společného. Pod svá křídla ho vezme jeho bývalá kolegyně Synne, která odešla na soukromo, když ji před časem odmítl udělat společníkem.
Michael se snaží přijít na to, kdo na něj tohle obvinění narafičil a proč. Konfrontuje Mortena, ale nedozví se bohužel nic.

Aby si pročistil hlavu, začne se věnovat klientovi, který mu jako jeden z mála ještě zbyl. Jde o velmi starý případ dvojité vraždy na ostrově Vestøy. Aron Sørvik, který je trošku pomalejší, zřejmě mírně mentálně postižený, se snaží obnovit svůj proces po 25 letech. Odseděl si 18 let za vraždu dvou mladých dívek, teď tvrdí, že je nevinný a rád by očistil své jméno a vrátil se zpátky na ostrov.

Michaelovi je jasné, že tohle nebude lehký případ, 25 let je dlouhá doba a veškeré důkazy i vzpomínky jsou už nedostatečné či „v mlze“. Aby nemyslel na vlastní kauzu, vrhne se do pátrání s o to větší vervou. Odjede na ostrov, kde všichni žijí v takové jakoby uzavřené komunitě.

Když obyvatelé ostrova zjistí, kvůli čemu vlastně přijel, setkává se s nepřátelstvím, neochotou a dokonce je i napaden a zmlácen. Nikdo nechce, aby znovu otvíral staré rány a hrabal se v minulosti, všichni se snaží zapomenout a žít dál.
Během svého pátrání zjistí několik nesouhlasících faktů, narazí na chybějící a předělané údaje v policejních dokumentech. Cítí, že je něčemu na stopě.
Co přesně objeví? Bude ho to stát život nebo bude schopen Aronovi pomoci? A je Aron opravdu nevinný? A jak dopadne jeho vlastní kauza? Odpovědi naleznete v této brilantní detektivce.

Kniha patří k těm trošku delším ( má 358 stran), ale napínavá je od prologu až po úplný konec. Navíc zde dostanete „2 v 1“. Máme tu v podstatě dva příběhy – Michaelovo falešné obvinění a pátrání po pravdě v případě 25 let starých vražd. Oba děje jsou velmi zajímavé a plné nečekaných zvratů s velmi překvapivým rozuzlením. Navíc má autor schopnost opravdu šokovat v okamžiku, kdy to vůbec nečekáte.

Oblíbila jsem si postavu advokáta Michaela, z jehož pohledu vlastně celý příběh sledujeme a také jeho společnice Synne mi byla velmi sympatická. Arona mi bylo velmi líto, stejně jako rodičů obou zavražděných dívek, kteří se ani po tak dlouhé době nedokázali přenést přes smrt svých dětí (což je pochopitelné).
Líbil se mi také popis ostrova. Už od malička, když jsem začla číst knihy Astrid Lindgrenové, jsem chtěla na podobném ostrově žít. Pro severské státy mám slabost a Norsko není výjimkou.

Knihu doporučuji nejen všem milovníkům severské literatury, ale i fanouškům detektivek a napínavých příběhů.
Jakmile se do knihy jednou začtete, tak už ji nebudete chtít odložit. Já jsem si knihu hodně užila a určitě se podívám na zoubek i některým dalším autorovým počinům, protože píše povedenou a napínavou formou.

Velice děkuji nakladatelství Jota, že mi poskytla tuto knihu jako recenzní výtisk.

Zatím bez komentářů

Zanechat komentář