Krysař – Viktor Dyk [RECENZE]

25 Led

krysarAutor: Viktor Dyk
Název: Krysař
Nakladatelství: Omega
Rok vydání: 2013
Vazba: vázaná
Počet stran: 104
Žánr: česká klasika
Mé hodnocení: 4,5/5

Anotace

Poklidný život ctihodných občanů hanzovního městečka Hammeln narušují krysy. Jsou úplně všude a v takové situaci může pomoci už jen krysař. Jenže jeho práce není zadarmo… Novela Viktora Dyka je příběhem o lásce, zradě, lidské hamižnosti, ale také o naději, která se může objevit i v nejzoufalejší situaci. Kniha, která nejprve vyšla na pokračování pod názvem Pravdivý příběh, je unikátním zpracováním staré německé legendy. Autor nabízí neotřelý pohled na klasický příběh, kde se mistrně snoubí iluze s realitou a čtenář se nemůže od knihy odtrhnout, dokud nedočte poslední stránku.

* * *

Tato poměrně krátká knížka s názvem Krysař je nejznámější dílo spisovatele Viktora Dyka a je inspirována staroněmeckou pověstí.

Hlavní postavou příběhu je bezejmenný krysař, který přichází z daleka do hansovního města Hammeln. („Nejmenuji se, jsem nikdo. Jsem hůř než nikdo, jsem krysař.“) Je vysoký a štíhlý, oblečen v přiléhavém sametovém kabátci a úzkých nohavicích. Jeho ruce jsou drobné a jemné. Nemá při sobě žádné zbraně, pouze dlouhou a ozdobnou píšťalu cizokrajné práce.

Přichází akorát včas, ve městě Hammeln je plno krys. Krysař má zvláštní nadání vyhánět krysy a jeho píšťala je velmi zvláštní nástroj, má dobrý zvuk a krysy mají dobrý sluch. Krysař píská na píšťalu velmi smutné písně, písně všech krajů, kterými prošel. A on prošel mnoha zeměmi. Jeho píšťala zní tiše, ale krysy ji slyší a jdou za ním slepě do záhuby.

Nikdy však ještě nepískal plným dechem, byl to vždy zvuk tlumený. Kdyby pískal plně, ne pouze krysy šly by za ním.

V Hammeln se seznamuje s mladou dívkou jménem Agnes, která se mu velmi líbí a později se do ní ke svému vlastnímu překvapení zamiluje. I ona cítí ke krysaři velkou náklonnost, i když už má milence „dlouhého Kristiána“.
A Agnes je také jediný důvod, proč se krysař nepomstí představitelům města, když mu odmítnou za jeho provedenou práci vyplatit slíbenou odměnu sto rýnských.

Jenže jak už to tak bývá, nakonec se všechno zvrtne a tragédie na sebe nenechá dlouho čekat…

Od malička jsem měla ráda všelijaké pověsti a mýty. A tato kniha má dozajista právě takovou tajemnou a smutnou atmosféru mytických příběhů. Už od začátku je jasné, že tento příběh nedopadne dobře, ale člověk tak nějak pořád doufá. Je to velmi strhující příběh, který v sobě skrývá mnohé a jakmile se jednou začtete, nemůžete přestat dokud knihu nedočtete a i poté bude nadlouho doznívat ve vašich myslích.

Co se týče postav, tak tajemstvími obestřeného osamělého krysaře jsem si okamžitě velice oblíbila. Přála jsem mu poněkud lepší osud, ale zřejmě to nebylo psáno v jeho kartách.
Líto mi bylo i lehce zaostalého Seppa Jörgena, který má v příběhu své místo a celkem podstatnou roli, i když se to tak zkraje nemusí jevit.
Agnes mi připadala taková nerozhodná, konšelé (jak už to bývá) pěkně vyčůraní a Kristián…no doteď moc nevím, co si o něm myslet.

Líbí se mi také zajímavé provedení krysaře na obálce. Působí takovým tajemným až strašidelným dojmem. Ke čtení jsem si našla téměř zapomenuté cédéčko s muzikálem Krysař, které celkovou atmosféru příběhu ještě umocnilo.

Kniha opět spadá do kategorie Povinná četba, ale patří mezi ty, které jsou čtivé a vcelku krátké, takže by mohla bavit i zatvrzelé nečtenáře. Nakladatelství Omega opět dřívější texty této knihy sjednotilo a pravopisně přizpůsobilo současnému spisovnému úzu, takže se čte opravdu téměř sama. Krysaře tímto doporučuji opravdu naprosto všem, stojí za přečtení.

Velice děkuji nakladatelství Omega za poskytnutí této knihy na recenzi. Bude se krásně vyjímat na mé poličce v knihovně.

komentářů 10 na “Krysař – Viktor Dyk [RECENZE]”

 1. 花HλNKA 25.1.2014 v 21:58 #

  O Krysařovi jsme se jednou učili v němčině, ale nikdy jsem ještě neměla tu čest si ho přečíst. A když vidím, že se tobě líbil, bude i mně :-)
  Navíc.. Když teď Omega vydává klasiky s tak krásnými obálkami, nejít do nich by byl hřích! :-)
  PS: Bravurní recenze, jako vždy ostatně ;-) (Ať nechválím jen ty knížky ;-))

  • Wolf Draven 25.1.2014 v 22:05 #

   Ooooo, děkuji ti vřele ;)
   My se o něm taky učili ve škole, a tehdy mě to docela zaujalo, ale jelikož to byla povinná četba, tak jsem to odmítala číst :D Člověk si někdy říká, jak byl hloupej :D Aspoň teda já si to říkat musím :D
   Docela mě překvapilo, jak je to krátký. Ale o to líp se to coby povinná četba čte ;)
   A ten příběh je fakt pěknej a vydání od Omegy..hmmmm :) Prostě krása :)

   • 花HλNKA 25.1.2014 v 22:11 #

    Právě. Taky mě už tehdy zaujal, ale nějak jsme si k sobě s Krysařem nenašli cestičku. Tak snad už se to tentokrát konečně podaří :-)
    Já bych si nejraději nafackovala, když si vzpomenu, že jsem před iks lety četla jen v sebeobraně. A teď? Nechám za knížky desetitisíce ročně :-D
    Ale jsem ráda, že mě alespoň povinná četba donutila. A nejen díky ní jsem objevila jedny z těch nejlepších kousků. Klasika je prostě klasika. A to bez debat ;-)

    • Wolf Draven 25.1.2014 v 22:57 #

     Tak to já četla hodně, ale povinnou četbu jsem schválně bojkotovala :D
     Z knihovny jsem si běžně nosila 10-15 knížek :) Dneska si víc kupuju, a ano jsou to desetitisíce ročně :D To je strašná suma! :D

     • 花HλNKA 25.1.2014 v 23:06 #

      Když si představím, co jsem za ty peníze mohla mít, chce se mi brečet! :-D
      Ale co, každej má nějakou tu svojí ouchylku :-)
      PS: Za chvilku budu moct kandidovat na spamera roku na tvým blogu! :-D

 2. Wolf Draven 25.1.2014 v 23:12 #

  Já zas všechno převádím na knížky :D Třeba přemýšlím, jestli si koupit nový rifle nebo si za tu cenu pořídit x knížek :D
  A hodně ušetřím na dovolených, což někteří vůbec nechápou… Když já radši pořídím kupu knížek než drahou dovču u moře. Asi je to vážný se mnou, ale mně to nevadí :D
  P.S.: To neva, aspoň nějaký komentáře se tu objeví :D

  • 花HλNKA 25.1.2014 v 23:20 #

   Já to mám podstatně jednodušší. Nejdříve nakoupím knížky, a pak bych se teoreticky mohla zaobírat otázkami typu nové oblečení/dovča/všechno ostatní méně či více podstatné, ale jelikož jsem v onu dobu už prakticky na nule, otázky tohoto typu už jaksi nejsou namístě :-D

   • Wolf Draven 25.1.2014 v 23:36 #

    No já to vlastně dělám hodně podobně :D Ale někdy už není zbytí a to nový oblečení/cokoliv jinýho je nutný pořídit :D Ale pak to kupuju s nechutí a vědomím kolik za to mohlo být knížek… :D

   • King 1.5.2017 v 22:10 #

    Good to find an expert who knows what he’s talnikg about!

   • Ollille ja anonyymille: Hienoja uutisia ja hienoja ihmisiä näiden takana, hatunnosto! Ja sanaa kiertoon. Kumpa kauppiaat laajemminkin lähtisivät vastaavanlaiseen ajatukseen mukaan ja ymmärtäisivät, mitä kaikkea voisivat saada aikaan, sillä siellä kaupassahan ne ostopäätökset tehdään. Pikkuhiljaa, uskon minä :)

Zanechat komentář