Léky smutných – Pavel Gotthard [RECENZE]

8 Zář

leky-smutnychAutor: Pavel Gotthard
Název: Léky smutných
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2013
Forma: e-kniha
Počet stran: 199
Žánr: drama, fantasy
Mé hodnocení: 4/5

Anotace

„Celý život je jen sada obrázků v mozku. Není žádný rozdíl mezi těmi, které se zrodily ze skutečných věcí, a těmi, které se zrodily z vnitřních snění, a není důvod si jedněch vážit víc než druhých.“ Howard Phillips Lovecraft

Nejspíš na sobě budou mít černé šaty a těžké punkové boty s kovovou špičkou. Potkáte je ve skupinách historického šermu, na metalových koncertech, ale i v knihkupectvích s fantasy literaturou, nebo je zahlédnete v potemnělých bytech, jak hrají Dračí doupě. Jsou to mladí lidé žijící ve vlastních světech, které jsou pro ně zajímavější než reálný život.

Hrdinou prózy Léky smutných je student žurnalistiky David, který zažívá první vážnou milostnou krizi. Jeho přítelkyně si jeden takový svět našla a stále častěji se do něj vytrácí. Jak David brzy zjistí, ze všech možností, jak svůj vztah zachránit, mu zbývá jediná: vydat se tam za ní. Tak začíná cesta, která Davida přivede až k polykání prášků na spaní a nocím stráveným na podlaze opuštěných zbořenišť.

Léky smutných jsou příběhem o rozpadu milostných vztahů, izolaci a hledání sounáležitosti. Především ale o problémech, které občas dotírají na každého, kdo rád tráví čas v realitách knih, filmů nebo her. Vydejte se na hranici mezi fantazií a realitou a hledejte tam odpověď na otázku: Čím se dají vyléčit lidské smutky?

* * *

Léky smutných mi v poslední době doporučilo několik známých, tak jsem se rozhodla se na ten zázrak české tvorby podívat a požádala jsem nakladatelství Host o recenzní e-knihu. Příběh mě zaujal hned po prvních několika větách a nepustil až do poslední stránky. A ještě zajímavější pro mě byl i tím, že se jeho děj odehrává částečně v mém rodném městě.

Ústřední postavou děje je student žurnalistiky jménem David, který býval kdysi tak trošku punker a stále ještě rád nosí vysoké těžké boty s kovovou špičkou – glády a jeho obličej zdobí piercing. Žije v Brně v podnájmu se svou přítelkyní Pavlou, která také studuje, proto si David přivydělává v místním novinovém plátku, aby měl z čeho ten podnájem platit. Byl by celkem spokojený mladík, ale v poslední době ho trápí Pavlino divné chování a její záhadné noční výlety do neznáma, o kterých mu nechce nic prozradit.

Když jednou nenápadně nahlédne do jejího mobilu, objeví několik inkriminovaných smsek od záhadného „Z“. David má podezření, že ho Pavla podvádí. Probírá to v práci s Romanem – kolegou a kamarádem v jedné osobě, který mu radí, ať to nechá být.

David si ale nemůže pomoct a rozhodne se Pavlu tajně sledovat, aby tomu všemu přišel na kloub. Její kroky vedou do polorozpadlého opuštěného hotelu poblíž Přístaviště, kde se setkává s dalšími třemi lidmi. K Davidovu velkému překvapení je jedním z nich i jeho kamarád Roman. Dojde ke konfrontaci a David dostane nakládačku, ale ani to ho nezastaví, nechce se své Pavly jen tak vzdát. Bude do všeho zasvěcen, pokud do večera sežene jisté zboží.

David vsadí všechno na lásku, přijde o spoustu peněz, v ohrožení je i jeho práce, ale on na to nedbá.
Coby jakási chabá odměna se mu otevírá naprosto nový svět plný fantasie, kde Pavla alias Elaine žije svůj vysněný paralelní život, který ji zřejmě dává více než ten skutečný. Teď Království vítá nového Pána.

Jak to s Davidem a Pavlou nakonec dopadne? Podaří se mu ji získat zpět a vrátit ji do reality? Bude Království zachráněno nebo zničeno? Odpovědi na tyto i další otázky najdete v knize, která rozhodně stojí za přečtení.

Hlavní příběh je ještě doplněn retrospektivami, kde se postupně dozvídáme více o vztahu Davida s Pavlou i to, jak se vlastně seznámili. Další dějovou linií tvoří náhledy do snového fantasy světa, v kterém se odehrávají nelítostné bitvy Pánů v čele s princem Garethem proti Paktu o nadvládu nad celým Královstvím, které mají příchuť dávného středověku.

V příběhu, který působí místy velmi reálně, se dají nalézt i určité nadpřirozené prvky, převážně díky postavě jménem Geoffrey, která je zpočátku zahalena tajemstvím a vyvolává nejednu zvídavou otázku.

David mi byl velmi sympatický, dokázal odlišovat realitu od snu a dělal to nejlepší, aby zachránil svůj vztah a vše podřídil své lásce k Pavle, která si ho dle mého názoru vůbec nezasloužila. S jeho postavou jsem se dokázala lehce ztotožnit a po celou knihu jsem mu fandila.

Autorovi se podařilo vytvořit velmi poutavé a dojemné dílo, které jistě potěší srdíčko nejednoho milovníka fantasy, ale mohlo by zaujmout i ostatní čtenáře, kteří fantasy literatuře až tolik neholdují, protože částečně je to i lehce smutný psychologický román ze života, který toho má hodně co říct a nese nejedno poselství.

V dnešní době mnoho mladých „uniká“ nějakým způsobem z reálného světa do svého vysněného „lepšího“ světa. Ať už pomocí drog, alkoholu, knížek, filmů, počítačových či jiných her. Hrdinové této knihy si taky našli svůj „lék na smutek“ a pořídili si na něj až nebezpečnou závislost.

V knize je zmínka o mém oblíbeném autorovi Neilu Gaimanovi, což mě velice potěšilo.

Mnohokrát děkuji nakladatelství Host za poskytnutí této zajímavé knihy na recenzní účely.

komentáře 4 na “Léky smutných – Pavel Gotthard [RECENZE]”

 1. Spooky 9.9.2013 v 13:58 #

  To je o Brně?

 2. Marie 11.9.2013 v 13:35 #

  České knihy moc nečtu, ale u téhle možná udělám výjimku, vypadá to na zajímavou četbu.

  • Wolf Draven 13.9.2013 v 17:14 #

   To opravdu je :)

Zanechat komentář