Lessons from a Dead Girl – Jo Knowles [mini-recenze]

29 Srp

dead girlAutor: Jo Knowles
Název: Lessons from a Dead Girl
Nakladatelství: Candlewick Press
Rok vydání: 2009
Vazba: paperback
Počet stran: 224
Žánr: YA, drama, současná literatura
Mé hodnocení: 4/5

Anotace

Leah Greene is dead. For Laine, knowing what really happened and the awful feeling that she is, in some way, responsible set her on a journey of painful self-discovery. Yes, she wished for this. She hated Leah that much. Hated her for all the times in the closet, when Leah made her do those things. They were just practicing, Leah said. But why did Leah choose her? Was she special, or just easy to control? And why didn’t Laine make it stop sooner? In the aftermath of the tragedy, Laine is left to explore the devastating lessons Leah taught her, find some meaning in them, and decide whether she can forgive Leah and, ultimately, herself.

* * *

Tuto knížku jsem obdržela jako dárek už na Vánoce, ale dostala jsem se k ní až teprve nedávno. Začíná smrtí dívky jménem Leah Greene. Její kamarádka Laine, hlavní postava knihy, cítí ale spíše (více) úlevu než smutek. V průběhu knihy nám postupně vysvětluje, proč tomu tak je.

Laine byla vždy spíše stydlivější a dala by se označit za takovou šedou myšku. Ve škole si jí nikdo moc nevšímal, a proto byla nejen překvapená, ale i nadšená, když si ji Leah Greene, překrásná, bohatá a velmi oblíbená dívka, vybrala za kamarádku.

Časem ale zjišťuje, že to není jen tak a že za tohle velmi zvláštní přátelství musí zaplatit dost vysokou daň. Leah, která sama má svá temná tajemství, začne Laine zneužívat pro své zvrácené hry. Využívá nejen Lainina pocitu viny, ale i strachu. Laine je zmatená chováním Leah, tuší, že její hry nejsou tak úplně normální. Manipulativní Leah přitvrzuje, ví, že má Laine omotanou kolem prstu. Ale jak daleko až může zajít než se Laine začne bránit?

Po smrti Leah se snaží Laine nejen sama v sobě se vším vyrovnat, ale také svou kamarádku pochopit a snad jí i odpustit. Některé věci si dává za vinu, a ospravedlňuje tím chování Leah. Bývá nepsaným pravidlem, že z týraného a zneužívaného se časem stává také tyran a násilník. Jaký byl vlastně život Leah?

Huh, tento příběh byl opravdu velmi silný a těžce stravitelný. Zabývá se neveselým tématem manipulace, sexuálního zneužívání a psychického týrání. Působí tak realisticky, že je to nejen smutné a velmi znepokojivé, ale zároveň ve vás vyvolává obrovský vztek. Věřím, že stejně jako na mě, zapůsobí i na ostatní čtenáře na hodně dlouhou dobu.

Hlavní postavy mi bylo velmi líto a dokázala jsem se vcítit do jejích pocitů. Na jednu stranu chtěla, aby Leah přestala se svým chováním, ale na druhou stranu měla strach, že když se ozve, ztratí tím její přátelství a vyjde také najevo jejich temné tajemství. Co by si o ní pomysleli ostatní? Ocitá se ve složité situaci. Je jí ale jasné, že už nemůže takhle dál.

Autorka se na téma zneužívání dívá z několika stran. Skloubila také fyzické zneužívání s tím psychickém, jedno s druhým jde často ruku v ruce. Co vede „zneužívatele“ ke zneužívání? Byl také zneužíván? A proč se oběť nechá zneužívat? Proč jí strach z toho, co tomu řeknou ostatní, nechává v této nelehké situaci? Proč se nebrání? Tato kniha vyvolává spoustu závažných otázek.

Co se týče angličtiny, tak ta mi nepřišla nijak složitá, takže ani ti, kteří se čtením v angličtině teprve začínají, by neměli narazit na nějaký větší problém.

Obálka je velmi jednoduchá, ale přitom se k příběhu dokonale hodí. Vše se většinou přece děje za zavřenými dveřmi.

Doporučuji si knihu přečíst spíše vyspělejším čtenářům YA literatury a všem, kteří nezavírají oči před špatnými věcmi, které se dějí nejen ve světě, ale třeba hned vedle v sousedství.

komentáře 4 na “Lessons from a Dead Girl – Jo Knowles [mini-recenze]”

 1. Jana 31.8.2014 v 20:26 #

  Vypadá to dobře, kdybych to sehnala v AJ, pustila bych se do toho…

  • Wolf Draven 31.8.2014 v 20:28 #

   Mrkni do mého bazaru ;)

 2. Spooky 17.9.2014 v 09:30 #

  To vypadá zajímavě

  • Wolf Draven 19.9.2014 v 20:25 #

   Je to zajímavé :)

Zanechat komentář