Světlo, které zabíjí: Lovec duchů – Derek Meister [RECENZE]

1 Lis

Derek Meister - Lovec duchů: Světlo, které zabíjíAutor: Derek Meister
Název: Lovec duchů
Série: Světlo, které zabíjí
Díl: #1
Originální název: Ghost Hunter
Nakladatelství: Fragment
Překlad: Olga Hereinová
Rok vydání: 2012
Vazba: vázaná
Počet stran: 344
Žánr: fantasy, horor, dobrodružný,YA
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

Existují.
Ian Boroughs to ví.
Vidí je.
Slyší je.
Cítí je.

Objeví se z ničeho nic.
Čeho se dotknou, shoří.
DUCHOVÉ.

Můžou tyto bytosti za smrt jeho otce? Jsou příčinou, proč je Ianův děda více než třicet let nezvěstný? Společně se svým nejlepším kamarádem se 17letý Ian rozhodne, že je vypátrá, aniž by měl nejmenší tušení, jak nebezpeční duchové jsou…

* * *

V této knize, která vás na první pohled upoutá zajímavou fantaskní obálkou se světelnými chapadly,  se vám představí duchové v naprosto odlišném světle než jste byli dosud zvyklí.

Sedmnáctiletý Ian se spolu se svým nejlepším kamarádem Benjaminem, přezdívaným Bpm, a s ještě třemi dalšími, v noci tajně vloupe do staré vojenské základny Royal Air Force na kraji města. Ian sice má zlou předtuchu a nejraději by odtam zmizel, ale nechce se shodit před Cathy. To, co ho zde čeká je ovšem vzdáleno všemu, co by si jen dokázal představit a zdaleka se to vymyká jeho rozumu.
Nejprve zaslechne nějaké divné zvuky, které jsou čím dál tím hlasitější a pak začnou přecházet do intenzivního kvílení. Zdá se však, že je Ian jediný, kdo je slyší. V momentě, kdy se zvuky kvílení stávají téměř neúnosné a Iana doslova přitlačí k zemi, začínají se dít mnohem podivnější věci. V hangáru, ve kterém se zrovna nacházejí, vzplanou všechny stany a ve vteřině vše zachvátí obrovský požár. Ten už ovšem vnímají všichni. Ian ale navíc zahlédne i podivné světlo – jakoby svítící zjevení, které se ho snaží dostat svými chapadly. Podaří se mu utéct dírou v plotě, ale tam už na něj čeká policie.

Doma má průšvih, jeho nevlastní otec Peter na něj křičí a podezřívá ho, že ten hangár zapálil on sám. Prý i v noci ze spaní něco křičí o nějakých přibližujících se světlech a duších.
Jeho opravdový tatínek zahynul před patnácti lety při autonehodě. To si aspoň Ian celý život myslí, protože mu to ještě jako malému řekla maminka. Ale jednou v noci ho probudí hlasy rodičů, kteří se dohadují. Peter chce, aby maminka poslala Iana zase k psychiatrovi, protože opět vidí duchy, tak aby neskončil jako jeho otec. Ian je zmatený a v knihovně si vyhledá ve starých novinách pravdu o tom, jak to vlastně bylo se smrtí jeho tatínka. Když udeří na matku, vše mu přizná. Ian ale její verzi úplně nevěří. Když se navíc přihodí jedna tragická událost, je Ian rozhodnut vydat se po stopách svého otce i dědečka, který se kdysi ztratil při bouři na moři, dozvědět se celou pravdu a zjistit vše o tom podivném světle a duších, vypátrat je, ulovit a zničit. Společnost mu v tom bude dělat jeho kamarád Bpm a dostanou se spolu do nejednoho nebezpečí.

Tohle je ovšem pouze jedna dějová linie, kterou v této knize sledujeme, protože se zde vyskytuje spousta odlišných postav v různých částech světa.

Setkáváme se i se „zlými hochy“ Zacharym a Tanem, kteří pronásledují nějakého postaršího profesora s tajemnou bednou a později zkříží cestu i Ianovi s Bpm.
Nahlédneme také do Japonska, kde se nachází mladá zlodějka Čijo, mezi jejíž koníčky patří sestavování robotů. A podíváme se i na Antarktidu do výzkumné stanice za Dr. Danielem Rheinbergem a dalšími vědci z rozličných zemí, kteří zde v ledu zkoumají jednu z nejtěkavějších částeček ve vesmíru – neutrina.

Kniha byla plná akce a nutila mě číst pořád dál a dál. Neustále se měnily postavy i místo děje a u všech byla přítomna strhující zápletka, takže zde nebyl žádný prostor pro nudu. Některé dějové linie se postupem času začaly více či méně prolínat a postavy potkávat, ale některé i nadále zůstávají zatím mimo Ianovu hlavní linii. Autor nás hodně napíná a odhaluje vzájemné spojitosti jen velmi pozvolna a spoustu si toho zřejmě nechal i pro další části této dobrodružné a mysteriozní trilogie. Tento díl bych asi nazvala takovým seznámením s postavami a úvodem do napínavého a spletitého děje. Doufejme, že v tomto podobném akčním duchu se budou odvíjet  i pokračování. Už se na ně nesmírně těším!

Knihu bych doporučila všem, kteří mají rádi seriál Supernatural (Lovci duchů) a The X Files (Akta X), dobrodružné, akční až mírně hororové a sci-fi knihy s tajemnými jevy, které se vymykají lidskému chápání.
Po přečtení se možná i na fyziku budete dívat úplně jinak a třeba vás začne i bavit. Já osobně mám čím dál větší chuť se o ni začít více zajímat a to mě na základce šíleně nudila a nenáviděla jsem ji.

Ještě bych chtěla zmínit slovníček na konci knihy, který jistě spousta čtenářů ocení stejně jako já. Jsou zde vysvětleny některé japonské výrazy, technické názvy a fyzikální jevy, které se v textu objevily.

Za poskytnutí recenzního výtisku velice děkuji nakladatelství Fragment. Vy si můžete knihu koupit v jejich e-shopu nebo v kterémkoliv jiném knihkupectví. Určitě nebudete litovat.

komentářů 7 na “Světlo, které zabíjí: Lovec duchů – Derek Meister [RECENZE]”

 1. E_V_E 1.11.2012 v 20:10 #

  To nevyzerá vôbec zle :O

  • Wolf Draven 1.11.2012 v 20:14 #

   Samotnou mě to překvapilo. Sice jsem čekala trošičku něco odlišného, ale takhle to je víc originální. Hned bych se nejradši vrhla na pokračování!

   • Nel-ly 12.11.2012 v 22:20 #

    fakt, že to má pokračování, mi trochu kazí náladu… zatím to vypadá moc slibně, a tak budu naštvaná, že pokračování ještě není, plus už mě ty série vážně nebaví :-X

 2. Nel-ly 28.11.2012 v 20:38 #

  Zrovna jsem dopsala recenzi a teď koukám na tvoji… a nemůžu než se vším souhlasit. Opravdu velké překvapení, nemůžu se dočkat, až bude další díl.

  • Wolf Draven 2.2.2013 v 22:01 #

   Taky už se těším :)

 3. Lucka 25.12.2012 v 17:17 #

  Je to skvělá knížka!
  Nevíte někdo, kdy vyjde pokračování? Už se na něj nemůžu dočkat!

  • Wolf Draven 2.2.2013 v 22:01 #

   Myslím, že už brzy..březen nebo duben :)

Zanechat komentář