Mezi nebem a zemí: Setkání s duchem – Stacey Kade [RECENZE]

10 Čvn

mezi_nebem_a_zemi_setkani_s_duchemAutor: Stacey Kade
Název: Setkání s duchem
Série: Mezi nebem a zemí
Díl: #1
Originální název: The Ghost and the Goth
Nakladatelství: Fragment
Překlad: Eva Brožová
Rok vydání: 2013
Vazba: brožovaná
Počet stran: 216
Mé hodnocení: 4,5/5

Anotace

Královna školy a hvězda místních roztleskávaček Alona Dareová je předurčena pro skvělou budoucnost. Její život však končí nečekaně pod koly autobusu. Všichni si myslí, že je navždy pryč, ale… Alona zůstala ve světě živých jako duch. Pouze jediný člověk ji může vnímat – spolužák a totální lúzr Will. Podaří se jim překonat vzájemnou nechuť a pomoct jeden druhému? Proč Alona neodešla skrze jasné světlo do onoho světa?

* * *

Knihu The Ghost and The Goth jsem poprvé zaregistrovala na nějakém zahraničním blogu. Recenze byla velmi pochvalná a děj mi přišel dostatečně zajímavý na to, abych knihu zařadila do svého „to-read“ listu na GoodReads. Plánovala jsem si knihu pořídit v angličtině, ale potom jsem se dozvěděla, že nakladatelství Fragment chystá její české vydání a tak jsem se rozhodla počkat. Potěšili mě i tím, že nechali originální obálku.

Děj knihy se točí kolem Alony Dareové, krásné a oblíbené roztleskávačky patřící mezi „smetánku“ školy, s ohromnou tlupou kamarádek a úžasným přítelem Chrisem. Tohle ovšem platí pouze do 1. květnového dne a její smrtelné nehody, kdy se střetne se školním autobusem.

Po smrti se probere jako duch na silnici, do které v nepozornosti vstoupila, když telefonovala se svojí matkou alkoholičkou. Nic totiž není tak růžové, jak se někdy zdá a i „královna školy“ má spoustu problémů, které se snažila tajit.

Alona už jako duch se účastní svého pohřbu, prochází se po škole a poslouchá, co o ní spolužáci vykládají. Zjistí, že se její nejlepší kamarádka Misty líbá s jejím klukem a není to zjevně poprvé. Navíc se po škole šušká, že to je právě důvod, proč se vrhla pod autobus. Ale tak to není, Alona o tom, na rozdíl od všech ostatních, doteď nevěděla.

Nikdo ji nevidí až na ostatní duchy a největšího „losera“ ze školy Willa Killiana, přezdívaného Will Kill. Je to podivín, nepřirozeně bledý, který má neustále v uších sluchátka od svého iPodu a s nikým se ani moc nebaví. Je to proto, že stále všude vidí a slyší duchy. A jakmile duchové zjistí, že je Will může slyšet, tak po něm chtějí, aby vyřídil něco jejich rodinám, přátelům a příbuzným. Will to párkrát zkoušel, ale nevyšlo to zrovna dobře, takže teď už se snaží duchy ignorovat a tvářit se, že je neslyší.
Díky Aloně se ale opět prozradí a duchové ho nenechají na pokoji. Budou se muset s Alonou naučit spolupracovat. Podaří se jim to? Oba dva by si mohli být velmi nápomocní. Alona tu má zřejmě nedořešenou nějakou záležitost a Willa zase straší nějaký přízrak z jeho minulosti.

Kniha je psána střídavě z pohledu Alony i z pohledu Willa. Je zábavná a čte se velmi lehce, stránky rychle ubíhají. Nechybí tu prvek nadpřirozena a tajemna, napětí se lehce stupňuje a najdete zde i spoustu humoru okořeněného i nějakou tou romantikou. Je to přesně ta pravá kniha, kterou si dáte jako zákusek při líném nedělním odpoledni. Dokonale roztomilá oddechovka. Nečekejte nic světoborného ani originálního, ale myslím si, že vás příběh nebude nudit a pobaví stejně jako mě. Mohlo by se to líbit převážně všem fanouškům duchařské série Mediátor od Meg Cabotové.

Ze začátku asi nebudete mít Alonu zrovna moc v lásce, ale postupem času začnete spolu s Willem zjišťovat, že to není tak, jak se zdálo, že by měla vše zadarmo a byla jen hloupá roztleskávačka. Všechno si musela vydobýt a její život nebyl tak úplně růžový a bezproblémový, jak se ona snažila tvářit.
A také Alona si začne uvědomovat, že Will má své vlastní důvody, proč se z něj stal „loser“ a podivín.
Bylo milé sledovat jejich vzájemný vztah, který se postupem knihy začíná výrazně měnit.

Už se moc těším na další díl této duchařské trilogie, který by měl vyjít česky ještě letos.

Touto cestou bych také ráda poděkovala nakladatelství Fragment za poskytnutí tohoto recenzního výtisku.

komentáře 2 na “Mezi nebem a zemí: Setkání s duchem – Stacey Kade [RECENZE]”

  1. HλNKA 11.6.2013 v 21:37 #

    Tahle kniha mě opravdu mile překvapila :-) Když jsem tak četla tu anotaci a viděla tu obálku.. Popravdě, dost jsem se děsila, jestli budu schopná těch pár stran přelouskat, ale ono se mi to vážně líbilo :-) Pravda, Alona byla na prvních stránkách nesnesitelná, ale opravdu jsem nečekala, že se mi to bude takhle líbit :-) Na to, že je to „takováhle“ kniha, byla jsem mile překvapená :-)

    • Wolf Draven 14.6.2013 v 21:49 #

      Jj, taky mně to mile překvapilo :) Ale já mám duchy hodně ráda, takže jsem v to doufala :))

Zanechat komentář