Mirror, Mirror – Les Edgerton [RECENZE]

28 Led

Les Edgerton - Mirror MirrorAutor: Les Edgerton
Název: Mirror, Mirror
Nakladatelství: StoneGate Ink
Rok vydání: 2012
Forma: e-book
Počet stran: 93
Mé hodnocení: 4/5

Anotace

You will never again pass a mirror without a slight chill… once you have read Mirror, Mirror. Elizabeth Mary Downing is a typical American teenager…almost. When she peers into a mirror, she sees someone else staring back–an image identical to herself in every detail save one–the mirror image has blue eyes. Elizabeth’s eyes are brown! She is told by her mirror counterpart, „Liz“, that she can enter any mirror she wants through „trans-starence” and when curiosity prevails over fear and she enters the mirror, trading places with Liz, the horror begins as Liz wreaks havoc with what was a normal life. Elizabeth’s attempts to trick Liz into going back into the mirror reflect both suspense and humor and just when all hope seems lost, she succeeds… only to discover she has to return to the mirror to reverse events and get her life back to where it was. She succeeds… only she leaves part of herself forever in the mirror.

* * *

Tento vcelku krátký příběh autor původně napsal pouze pro potěšení své nejstarší dcery Britney. Později si ho přečetla i mladší dcera Sienna a byla z něj stejně nadšená jako její sestra. I když příběh nikdy nechtěl vydat, nakonec ho jeho dcery přesvědčily.
Já jsem si jej pořídila v elektronické verzi během předvánočních slev na Amazonu a hned jsem se do něj pustila. Má jen 93 stránek, takže za nějakou tu hodinku už jsem byla na konci.

Hlavní postavou knížky je obyčejná šestnáctiletá dívka jménem Elizabeth Mary Downing. Momentálně se nachází uvnitř svého  zrcadla v koupelně a nemůže ven. Její zrcadlový odraz/protějšek, který si nechá říkat Liz, využil její povahy i zvědavosti a vyměnil si s ní místo. A jak se to stalo?

Vše to začalo už před 10 lety, když bylo malé Elizabeth 6 let. Pokaždé když se podívala do zrcadla, měla divný pocit, že něco je špatně. Něco je jinak než by mělo být. Jednoho dne byla v ložnici rodičů, a když se podívala do jejich zrcadla, všimla si, že její odraz má jinou barvu očí. Její oči byly hnědé, ale protějšek v zrcadle měl oči, jaké si vždy přála – modré. S křikem tehdy utekla a přivedla rodiče, ale samozřejmě jí nevěřili, protože před nimi byl odraz v pořádku. Elizabeth se od té doby snažila zrcadlům spíše vyhýbat.

Po 10 letech se Elizabeth rozhodla svému odrazu postavit čelem a promluvila na něj. Dívka v zrcadle jí řekla, že ji vytvořila sama Elizabeth svou představivostí. Pak jí nabídla, aby si spolu vyměnily místo. Elizabeth není hloupá a žádnou výměnu nechtěla, něco jí říkalo, že by to nemuselo dopadnout dobře. Ale Liz ji neustále přemlouvala, protože chtěla alespoň jednou cítit slzy na tváři a vědět, jaký je to pocit, když se řekne „au“ a vidět více z parku, kopců, zahrad a dalších venkovních krás, kterých si v zrcadle moc neužije.

Elizabeth začalo být Liz líto a navíc ji zaujal fakt, že by mohla procházet do jakéhokoliv zrcadla by chtěla a mohla by pozorovat, koho by chtěla. Znělo to lákavě a tak souhlasila, že na pár minut by se teda mohly prohodit. Avšak v momentě, kdy proběhla výměna, bylo Elizabeth jasné, že udělala obrovskou chybu. Jakmile se Liz dostala ven, už se nechtěla vracet, a navíc začala dělat všem Elizabethiným blízkým ze života peklo a Elizabeth teď může jen bezmocně přihlížet. Musí přijít na způsob jak se dostat zpět. Co myslíte, zvládne to nebo bude muset smutně přihlížet, jak jí Liz ničí její život i budoucnost stejně jako životy jejích nejbližších?

Z příběhu mě příjemně mrazilo a vzpomněla jsem si na své dětství, kdy jsem nakukovala do zrcadla ve svém pokoji, které bylo v jedné skříňce namísto zadní stěny. Vždycky jsem si představovala, že v tom obráceném světě možná žije něco víc než jen můj odraz…

Angličtina se mi zdála docela lehká, takže je tato kniha vhodná i pro začátečníky a ty, kteří si pořád se čtením v cizím jazyce tolik nevěří.

Doporučila bych knížku všem, kteří se rádi trošičku bojí a které taky fascinovali zrcadla a obrácené obrazy lidí a věcí v nich.

komentáře 2 na “Mirror, Mirror – Les Edgerton [RECENZE]”

  1. Spooky 29.1.2013 v 11:54 #

    To by se mi mohlo líbit!!! Taky mě zrcadla trocha děsí.

    • Wolf Draven 2.4.2013 v 21:31 #

      Tak v tom případě je to opravdu přímo pro tebe :)

Zanechat komentář