Monument 14 – Emmy Laybourne [mini-recenze]

29 Led

Monument14Autor: Emmy Laybourne
Název: Monument 14
Série: Monument 14
Díl: #1
Originální název: Monument 14
Nakladatelství: Baronet
Překlad: Zuzana Ľalíková
Rok vydání: 2013
Forma: e-kniha
Počet stran: 296
Žánr: apokalyptické YA
Mé hodnocení: 4/5

Anotace

Tvá matka na tebe křičí, že nestihneš autobus. Vidí, jak se blíží ulicí. Nezastavíš se a neobejmeš ji, neřekneš jí, že ji máš rád. Nepoděkuješ jí, že je hodná, laskavá a trpělivá máma. Jistě že ne – jen seběhneš schody a utíkáš na roh ulice.
Kdybys ale věděl, že je to naposled, co mámu vidíš, nejspíš by sis přál, aby ses zastavil a všechny ty věci udělal. Možná i za cenu, že by ti autobus ujel.

Ale autobus se už blížil, tak jsem se rozběhl.

Čtrnáct dětí. Jeden supermarket. A milion věcí, které nabraly špatný směr.

V akcí nabitém debutovém románu Emmy Laybourneové se stal supermarket útočištěm pro čtrnáct dětí – šest středoškoláků (oblíbených i neoblíbených), dva osmáky (z nichž jeden je technický génius) a šest malých dětí. Venku zuří jedna katastrofa za druhou, počínaje monstrózním krupobitím a konče použitím chemických zbraní, které svět – jak ho znají – vedou do záhuby.

* * *

Tuto knížku mám doma hned v několika verzích. V angličtině jako paperback a v češtině jako e-knihu, protože jsem ji dostala spolu s druhým dílem jako takový „balíček“ k Vánocům. (Teď mě tak napadá, že jsem úplně zapomněla v prosincových přírůstcích zmínit elektronické knihy! Těch bylo taky požehnaně hlavně díky skvělým slevám!)

Původně jsem ji přečetla v angličtině a musím uznat, že se mi v originále líbila o něco víc. Teď jsem si ale dala takový rychlý re-reading v češtině, abych si připomněla děj před čtením druhého dílu. Ani v češtině to nebylo špatné čtení, ale prostě angličtina je angličtina, nemůžu si pomoct. ;)

Děj ve zkratce: Nacházíme se pár let v budoucnosti v americkém městečku Monument v Coloradu, sourozenci Dean a Alex jedou ráno každý svým autobusem do školy, když tu náhle přijde strašlivé krupobití a Deanův autobus má nehodu přímo u supermarketu. Hrůza a děs, několik spolužáků umírá před Deanovýma očima.

Deana a zbytek dětí zachrání před jistou smrtí duchapřítomná řidička druhého školního autobusu, když je dostane do bezpečí obchodu. Posléze odchází pro pomoc a nařídí dětem zabarikádovat vchod. Po krupobití následuje zemětřesení a do ovzduší se dostává nebezpečná chemikálie, která má na každého jiný účinek dle krevní skupiny. Některé jsou děsivé více, některé méně, ale nechtějte zažít žádný z příznaků.

V supermarketu je nyní čtrnáct různě starých předškoláků, školáků a studentů, venku zuří peklo a záchrana stále nepřichází. Naštěstí mají k dispozici cokoliv si jen vzpomenou od jídla a pití přes oblečení až po zbraně a veškeré vybavení, které jde běžně v obchodě sehnat. Musí se o sebe postarat a naučit se spolu vyjít a to kolikrát není zrovna lehké.

Hlavní postavou a vypravěčem celého příběhu je teenager Dean, který zde má mladšího bratra Alexe, tak trochu geeka a technického génia. Mezi dětské postavy patří pětiletá dvojčata Henry a Caroline, školáci Max, Batiste, Oddyseus a Chloe. K těm starším se dá počítat třináctiletá Sahalia a středoškoláci Josie, Astrid, Niko, Jake a Brayden. Každá z postav je osobnost a je vcelku realisticky popsána.

Kniha je velmi čtivá a i když nepřináší v oblasti tohoto žánru v podstatě nic moc nového a převratného, tak jsem si čtení užívala. Příběh mi probíhal před očima jako film a s napětím jsem očekávala věci příští. Začátek je velmi svižný a hodí nás do všeho trošku nepřipravené, pak následuje trošku klidnější (nudnější?) část, aby mohl v plné síle nastoupit závěr lákající na následující díl.

Monument 14 se dozajista bude líbit všem mladým čtenářům, kteří si oblíbili napínavou Young Adult literaturu s apokalyptickými prvky.

komentáře 2 na “Monument 14 – Emmy Laybourne [mini-recenze]”

  1. Tvíďátko 29.1.2014 v 12:03 #

    Zní mi to jako variace na Pána much, musím si ho konečně přečíst a pak se asi vrhnu i na monument :)

    • Wolf Draven 29.1.2014 v 17:14 #

      Taky mě ta knížka napadla, ale myslím, že tohle je o hodně slabší odvárek ;)

Zanechat komentář