Mrazivé léto – Manuela Martini [RECENZE]

31 Říj

Manuela Martini - Mrazivé létoAutor: Manuela Martini
Název: Mrazivé léto
Originální název: Sommerfrost
Nakladatelství: Fragment
Překlad: Michaela Škultéty
Rok vydání: 2012
Vazba: paperback
Počet stran: 176
Mé hodnocení: 3/5

 Anotace

V jihošpanělském městečku Marbella si patnáctiletá Lyra připadá jako v ráji. Až do chvíle, kdy zmizí její spolužačka Pia. Lyra se rozhodne přijít tomuto záhadnému zmizení na kloub. Nedlouho poté je Pia nalezena mrtvá a z letní idylky se stává zlý sen. Lyře se zdá, že se její matka chová divně. Navíc je přesvědčená, že zahlédla svou sestru, která zahynula již před deseti lety. Co jí matka tají? Jaká děsivá tajemství měla zůstat navždy skryta?

* * *

POZOR TATO RECENZE MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY!!!!!

No tak teda musím se přiznat, že tahle knížka mi dala zabrat. Hlavní postava mě neskutečně vytáčela svým chováním a někdy i svou hloupostí a naivitou. Došlo to až tak daleko, že jsem si říkala, že jestli ji okamžitě někdo nezabije, tak to alespoň v duchu provedu já osobně a to dosti brutálním způsobem! Asi jsem na tohle už moc stará. Je to snad úplně poprvé, kdy mě nějaká kladná knižní postava dokázala vytáčet až k nepříčetnosti. Ale nebyla sama, i některé další postavy byly někdy na proplesknutí. Moje nervy!

Příběh sám mě docela zaujal, nápad to byl zajímavý, děj byl dost napínavý a místy obestřený záhadou a tajemstvím z minulosti, ale zpracování mi přišlo trošičku nešťastné. Postavy se občas chovaly podivně a jednaly proti veškeré logice a pudu sebezáchovy.

Lyra má 15 let a neskutečně s ní mlátí puberta. Své matce neustále odmlouvá, dělá naschvály, je rozmazlená a pořád si jen stěžuje, že jí nikdo nerozumí, aniž by se teda pokusila na tom něco změnit. Na svou nejlepší kamarádku Beu žárlí, protože si umí omotat každého kluka kolem prstu a Lyra je vždycky pouhý divák. Dokonce i kamarád Oliver se víc zajímá o Beu než o ni. To, že druhý kamarád Patrick je z Lyry „hotový“a doslova by se pro ni rozkrájel, už bere jen jako samozřejmost a vždycky se jí to nesmírně hodí, když potřebuje s něčím pomoct. Ale beru no, je jí patnáct.

Ona ani maminka není úplně bez vinny. Má nového přítele, za kterým dojíždí do vedlejšího městečka a občas u něj přespí, (takže nechá Lyru samotnou doma), protože Lyra ho nemá moc ráda a nechce ho v domě, i když, jak si sama sobě přiznává, není zas tak špatný. Ale proč prostě vyjít někomu vstříc, když může dělat problémy a pak si stěžovat jaká je osamělá chudinka.
Navíc se zdá, že maminka Lyře něco tají ohledně tragické nehody její sestry Violy, která se stala před 10 lety ještě v Německu, ze kterého se poté rozhodly přestěhovat do Španělska. Pokaždé totiž změní téma hovoru, když začne Lyra mluvit o minulosti. To, že je to pro ni stále bolestivé téma, protože přišla nejen o starší dceru, ale potom díky rozvodu i o manžela, Lyru nezajímá.

Jednoho dne zmizí jedna z Lyřiných spolužaček ze školy – Pia Hellmannová. Protože jsou letní prázdniny, tak Lyra nemá na starosti nic jiného než se povalovat na pláži a vymýšlet s přáteli teorie kam a s kým Pia zmizela. Teda jen do doby než je Pia nalezena mrtvá.
Potom začnou okamžitě podezřívat brusiče nožů, který každý týden projíždí i Lyřinou ulicí a někdo ho údajně viděl, jak mluví s Piou. Sledují ho a opakovaně se vloupou do ruiny jakéhosi domu, kde podezřelý brusič přespává. A policie neustále ignoruje jejich „důkazy“, které zde nacházejí.

Na scéně se také objeví tajemný pětadvacetiletý Leander, který se neustále záhadně zjevuje na místech, kde se zrovna vyskytuje Lyra. Ona má neustále pocit, že ji někdo sleduje, ale i přesto Leandrovi klidně vyzvoní věci, které by neřekla ani svým přátelům. On občas trošku blábolí nesmysly, občas je jakoby mimo, když se ho Lyra zeptá na něco, co jí sám před chvílí řekl, jakoby na to okamžitě zapomněl a hned začne mlžit. Taky nasadí Lyře brouka do hlavy ohledně Violiny údajné „nehody“. Prý její sestra vůbec nezahynula při autonehodě, prý utekla, protože to už doma nemohla vydržet a je stále naživu.

Aby to ale náhodou nebylo málo zamotané, tak navíc má Lyra pocit, že někdy nejen ve snu mluví se svou „mrtvou“ sestrou. Ta se jí snaží varovat a chce po ní, aby sledovala znamení.

Jak to teda nakonec s tou její sestrou vlastně je? Žije někde nedaleko? Nebo opravdu tehdy zahynula? A kdo vlastně má na svědomí Piinu smrt? To vše se dozvíte v této napínavé knize z edice Thriller, kterou vydalo nakladatelství Fragment, kterému tímto děkuji za poskytnutí recenzního výtisku.

Obal knihy mi přijde extrémně povedený. Zmrzlá červená růže, která je lesklá na matném ledově mrazivém podkladu. Vypadá to opravdu pěkně.

Knihu bych doporučila asi převážně mladším čtenářům v pubertě (protože se asi lépe ztotožní s hlavní postavou), kteří mají rádi záhady, tajemno a lehký náznak nadpřirozena.

komentářů 9 na “Mrazivé léto – Manuela Martini [RECENZE]”

 1. E_V_E 31.10.2012 v 22:39 #

  Neviem, či by som sa pustila do tejto knihy, aj keď som pôvodne chcela, pretože obálka je fascinujúca! ale 15 ročná pubertálna slečna mi moc nesedí, stačí, že ma doma vytáča 8 ročná segra 8D

  • Wolf Draven 1.11.2012 v 18:39 #

   :D Ale jako i tak to bylo docela napínavý ;)

 2. Catty 1.11.2012 v 07:47 #

  Hej, hej bol to Leander aj v našej slovenskej verzii, neviem, prečo som to pomýlila s Oliverom :) A úplne súhlasím, mňa Lyra tiež iritovala od začiatku až do konca.

  • Wolf Draven 1.11.2012 v 18:41 #

   Já jsem si říkala, jestli vám do slovenské verze třeba nějak nezamíchali se jménama :D

 3. Suši 9.11.2012 v 14:44 #

  No, na knížku už mám delší dobu zálusk, protože anotace mi přijde docela zajímavá, takže jsem zvědavá, co z toho bude. =D Podle toho, cos napsala… hmm… uvidíme =DD Ono většinou pokud nesedí hlavní hrdina, pak je to čtení o ničem. =)

  • Wolf Draven 9.11.2012 v 15:01 #

   Třeba ti nepřijde tak otravná, ale já jsem z ní lezla po zdi :D Jinak je ten děj fakt napínavej a zajímavej :)

 4. Maťa 9.11.2012 v 17:28 #

  ta kniha vyzera zaujimavo, urcite si ju v dohladnom case precitam :)

 5. Patty nightdream 10.11.2012 v 20:13 #

  Ahoj, mrazivé leto mám v poradí. Som zvedavá aká bude. Inak skvelá recenzia. :)

 6. GiraffeAndy 16.11.2012 v 21:18 #

  Tuto knížku bych si chtěla přečíst stejně jako Motýlí křídla, mám ráda podobné příběhy. Ale spíš si počkám, až je budou mít v knihovně… Jinak obálky obou knih jsou povedené! (:

Zanechat komentář