Nechtěj nic vědět – Lisa Jackson [RECENZE]

17 Lis

nechtej-nic-vedetAutor: Lisa Jackson
Název: Nechtěj nic vědět
Originální název: You Don’t Want to Know
Nakladatelství: Domino
Překlad: Marie Čermáková-Frydrychová
Rok vydání: 2013
Vazba: vázaná
Počet stran: 520
Žánr: thriller
Mé hodnocení: 4,5/5

Anotace

Přišla matka zmizelého dítěte o rozum, anebo jí opravdu všichni lžou?

Život Avy Garrisonové skončil toho dne, kdy se ztratil její syn Noah. Jsou to už dva roky a Avinu mysl stále halí mlha žalu, kterou se marně snažil rozehnat ošetřující personál psychiatrické léčebny. Noahovo tělo nebylo nikdy nalezeno a všichni se domnívají, že utonul po pádu z mola. Vlastně si to donedávna myslela i Ava…

Po návratu domů začnou Avu trýznit znepokojivé vjemy: slyší křik z Noahova pokoje, pak ho zase zahlédne, jak bloumá na břehu jezera… Rodina, psycholožka i manžel se začnou obávat, jestli nadobro nepřišla o rozum. Anebo se bojí spíše toho, co by Ava mohla zjistit?

Ava už sama netuší, co je vlastně pravda. A čím hlouběji se do svých vzpomínek noří, tím mrazivější strach ji svírá. Teď už ví, že synovo zmizení nebyla nejhorší událost jejího života. Tahle noční můra skončí až tehdy, kdy Ava pozná celou děsivou pravdu…

* * *

Lisa Jackson patří mezi mé oblíbené autorky, takže když jsem si měla z Domina vybrat nějaké knihy na recenzi, kniha Nechtěj nic vědět byla jedna z mých jasných voleb. (I když musím se přiznat, že vybrat si z té skvělé nabídky Domina je vždycky velmi těžké.)

Děj se rozjíždí velmi pozvolna. Hned na začátku se seznámíme s hlavní postavou knihy – Avou Garrisonovou, kterou pronásledují zlé sny a také velmi živé halucinace, ve kterých vídá svého malého ztraceného synka Noaha.
Před dvěma lety zmizel ze své postýlky a už ho nikdy nikdo neviděl. Policie si myslí, že se vydal sám ven, spadl v docích do vody a zřejmě se utopil a odneslo ho moře. Jeho tělíčko se totiž nikdy nenašlo a ani nikdy nikdo nepožádal o výkupné. Ava se tehdy psychicky zhroutila a musela být dokonce na nějaký čas umístěna v psychiatrické léčebně. Má pocit, že její syn stále někde žije. Nyní je zpátky na ostrově, který patří její rodině, ve svém sídle i s několika zaměstnanci a rodinnými příslušníky, ale stále je na práškách a pod dohledem psychoterapeutky i svého manžela Wyatta.

Ava má ale pocit, že je po práškách otupělá a malátná a rozhodne se je vysadit. Není si jistá, jestli opravdu není blázen, když svého syna občas někde vídá, naráží na jeho věci a někdy slyší, jak ji jeho hlásek volá, ale chce mít jasnou mysl. Je rozhodnutá svého syna najít za každou cenu, nebo alespoň zjistit pravdu o tom, co se tehdy stalo.

Ale ztráta syna nebyla jediná tragédie, která se v její rodině přihodila. Těsně před narozením syna, přišla při nehodě na lodi v bouřce o svého bratra Kelvina, sama jen tak tak vyvázla živá se svým manželem a sestřenice Jewel-Anne si odnesla doživotní pochroumání páteře a je upoutaná na invalidní vozík. Po vysazení léků si Ava začíná vzpomínat na čím dál tím víc všemožných detailů ze svého života. A vše nejsou zrovna růžové vzpomínky. Postupem času začíná mít Ava podezření, že se proti ní celá rodina spikla a snaží se přijít všemu na kloub. Ke všem podivnostem se přidává i několik vražd lidí, se kterými byla Ava nějak spojena a oživuje se i legenda o Lesteru Reeceovi, uprchlém nebezpečném šílenci z bývalé psychiatrické kliniky na ostrově.
Podaří se Avě nalézt pravdu dříve než se z toho všeho opět zhroutí?

I když se děj může zdát lehce utahaný, napětí vás stále udržuje ve střehu a vy musíte prostě číst dál a dál, aby jste si společně s Avou poskládaly všechny střípky jejích vzpomínek, byli v šoku ze všech děsivých zvratů a dozvěděli se, jak kniha vlastně skončí.

Postava Avy mi přišla vcelku příjemná, i když kdysi se mohla zdát jako nelítostná potvora, která si jde bezohledně za svým. Ovšem díky noční můře všech matek – tím, že přišla o své dítě – vyvolává nejen sympatie, ale i lítost. Chtěla za každou cenu přijít na to, co se kolem ní děje a kde se skrývá pravda. Někdy se díky tomu pouštěla opravdu do velmi odvážných a nebezpečných akcí.

Další sympatickou postavou byl Austin Dern, který působil velmi tajemně a občas nebylo jasné, na čí straně vlastně stojí. Ostatní postavy mi přišli velmi iritující a protivné, hlavně třeba sestřenice Jewel-Anne byla někdy na zabití, když neustále všude šmejdila a poslouchala za dveřmi.

Celkovou atmosférou mi tento mysteriózní příběh připomínal gothické romány z Anglie, v nichž se ozývají duchové minulosti a na povrch vyplouvají strašná dávná rodinná tajemství. A opět zde platí to, že ne všechno je takové, jaké se na první pohled může zdát.

Kromě obsahu knihy se mi moc líbí i česká obálka, která na mě působí mysteriozním a téměř až hororovým dojmem.

Doporučuji tento thriller v prvé řadě všem fanouškům Lisy Jackson, milovníkům napětí a záhad či mysteriózních až lehce hororových příběhů.

Velice děkuji nakladatelství Domino za poskytnutí této napínavé knihy k recenzi.

komentáře 4 na “Nechtěj nic vědět – Lisa Jackson [RECENZE]”

 1. Bastera 18.11.2013 v 09:40 #

  Mám dost podobný názor nejdřív se mi to zdálo takové nijaké a postupně to skvěle gradovalo :)

  • Wolf Draven 22.11.2013 v 20:24 #

   Přesně :) Ale to je celá Lisa ;)

 2. Viscovim 25.11.2013 v 18:36 #

  Už jsem o knížce slyšel, ale nikdy mě moc netáhla… Po tvé recenzi si ji asi přečtu!

  • Wolf Draven 3.1.2014 v 01:53 #

   Tak snad se ti pak bude líbit a nezklame :)

Zanechat komentář