Nejtemnější část lesa – Holly Black [RECENZE]

22 Pro

nejtemnejsi cast lesa PREBAL.inddAutor: Holly Black
Název: Nejtemnější část lesa
Originální název: The Darkest Part of the Forest
Nakladatelství: Omega
Překlad: Adam Steinz
Rok vydání: 2015
Vazba: vázaná
Počet stran: 336
Žánr: fantasy, Young Adult
Mé hodnocení: 4/5

Anotace

V lese leží na zemi skleněná rakev a v ní spí chlapec, který má na hlavě rohy a jehož uši jsou špičaté jako nůž…

Hazel žije se svým bratrem Benem ve městě Fairford, kde vedle sebe žijí lidé a kouzelná stvoření přezdívaná Lesní lid. Sjíždějí se sem turisté, aby na vlastní oči spatřili divy pohádkové říše, zejména pak rohatého chlapce. Jenže návštěvníci nevidí nebezpečí, které se zde skrývá.
Hazel a Ben si od pradávna vyprávějí smyšlené příběhy o chlapci ve skleněné rakvi. V jejich vyprávěních je on princem a oni chrabrými rytíři. Namlouvají si, že princ je jiný než ostatní Lesní lidé, kteří uzavírají s lidmi kruté dohody a číhají na turisty ve stínech stromů. Hazel ví, že není možné, že by se rohatý chlapec probudil.
Jenže přesně to se jednoho dne stane….
Celý svět se obrací vzhůru nohama a Hazel musí přijmout roli rytíře, na kterého si kdysi hrála. Je vtažena do víru nové lásky, musí se vyrovnat se zradou a rozhodnout se, na čí straně stojí. Dokáže v této roli obstát?

V podobě románu Nejtemnější část lesa se Holly Black, autorka mnoha bestsellerů, vrací k okouzlujícím pohádkovým příběhům, díky kterým se na počátku své kariéry proslavila.

* * *

Už je to pár let, kdy se mi dostala do rukou kniha Daň peklu od Holly Black. Tehdy jsem autorku ještě neznala, takže jsem nevěděla, co přesně čekat.
Tentokrát už jsem jakous takous představu měla, ale stejně se autorce podařilo mě zaskočit a překvapit.

Jakmile jsem se do knihy začetla, ocitla jsem se v podivném světě plném kouzel téměř připomínajícím pohádku. Ale nenechte se ukolébat a buďte ve střehu! Fairfold, ve kterém se děj knihy odehrává, není žádné obyčejné americké městečko, jak by se mohlo na první pohled zdát. V místním temném lese zde žijí víly a další nadpřirozené bytosti. Jestli si ovšem představujete polonahé dívčiny oplývající nesmírnou krásou a dobrotou tančící na paloučku při měsíčku, tak na to urychleně zapomeňte. Tyhle víly nejsou ani omylem hodné. Přezdívá se jim Lesní lid a lákají nevinné turisty do svých spárů a pak je někdy krutě zabíjejí.

V jednom temném koutě lesa se nachází skleněná rakev a v ní již mnoho let spí nádherný rohatý chlapec – zakletý vílí princ. Přitahuje do Fairfoldu lidi již po několik generací, vypráví se o něm nemálo legend a je obestřen závojem tajemství. Doposud se nikomu nepodařilo sklo rakve rozbít či záhadného chlapce probudit. Teenageři poblíž něj pořádají pařby a pijatyky.
Účastní se jich i jedni z hlavních hrdinů knihy, sourozenci Hazel a Ben. Stejně jako mnoho dalších místních lidí jsou již odmalička vílím princem fascinováni. Po celý svůj život navštěvovali princovo místo odpočinku, svěřovali se mu se svými starostmi i touhami, hráli si na chrabré rytíře a snili o tom, že jednoho dne se jim podaří prince probudit a on se do nich zamiluje.

Jenže když jednoho dne rohatý chlapec zmizí a zůstane po něm v lese jen rozbitá rakev, všem se náhle obrátí život vzhůru nohama. Hazel s Benem se rozhodnou vílího prince vypátrat, tak jak si to v dětství tolikrát představovali. Jaký asi bude? A kam zmizel?

Začátek knihy se nese v duchu seznamování se s tímto podivným magickým světem Fairfoldského lesa a taktéž všemi postavami, takže se může zdát takový trošku zpomalený. Ale v momentě, kdy se ponoříte hlouběji do děje, začíná napínavá, tajemná jízda plná neočekávaných událostí a zvratů.

Jako malí měli Ben a Hazel velmi divokou představivost a vymýšleli si různé příběhy, hráli si na rytíře a trubadůra a ve všech svých vymyšlených hrách figuroval i tajemný spící vílí princ. Jejich rodiče, volnomyšlenkářští umělci, se v té době zajímali více o noční pitky s dalšími stejně smýšlejícími milovníky umění než o výchovu svých malých dětí. Možná i proto se Ben s Hazel upínali ke svým příběhům více než bylo zdrávo.

Nyní jsou ale už teenageři a pomalu se sami sobě odcizují. Hazel je drsňačka, která líbá kluky jen tak pro zábavu a láme jejich srdce na potkání. Její bratr Ben je citlivý homosexuál, který dostal do vínku od jedné z lesních víl umění hry na hudební nástroj. Není to ale jen tak, díky své hudbě má nad lidmi moc a proto raději odmítá hrát.

Další významnou postavou je např. Jack – nejlepší kamarád Bena. Pochází z lesního lidu, ale vychovávala ho lidská matka spolu s jeho „bratrem“.
Je zamilovaný do Hazel a i ona do něj, ale vzájemnou cestu k sobě budou nacházet jen s překážkami.

Pak je tu samozřejmě Severin – náš tajemný spící vílí princ nebo třeba Olšekrál – král vílího lidu, který má nějaké záhadné spojení s Hazel.

Nejtemnější část lesa má nádherný, tajemně až strašidelně působící obal, který se naprosto dokonale hodí k tomuto zvláštnímu fantasy příběhu, který místy tíhne až k hororu a místy je zase okořeněn špetkou romantiky tak typické pro tzv. YA contemporary literaturu.

Příběh je napsán er-formou a převážně pohledem Hazel. Nahlédneme ale do myslí i některých dalších postav.
Už se nemůžu dočkat, až se mi opět dostane do ruky nějaká další knižní lahůdka autorky.

Knihu bych doporučila všem, kteří už něco od Holly Black četli a líbilo se jim to, dále také fanouškům YA fantasy, ale i těm, jež nepohrdnou neobvyklým příběhem s romantickými prvky.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji knihkupectví Knihy Dobrovský.

Zatím bez komentářů

Zanechat komentář