Nezbytná smrt Lewise Wintera – Malcolm Mackay [RECENZE]

10 Kvě

Nezbytná smrt-

Autor: Malcolm Mackay
Název: Nezbytná smrt Lewise Wintera
Série: Glasgow Underworld Trilogy
Díl: #1
Originální název: The Necessary Death of Lewis Winter
Nakladatelství: Panteon
Překlad: Ivan Němeček
Rok vydání: 2015
Vazba: vázaná
Počet stran: 240
Žánr: thriller
Mé hodnocení: 4,5/5

Anotace

Devětadvacetiletý muž žije sám ve svém glasgowském bytě. Zazvoní telefon. Neformální konverzace, z které ale vyplyne pracovní nabídka. Stopy najdeš, když víš, kde je hledat.
Je to expert. Samotář. Na volné noze. Další kšeft je jen další kšeft, ale co když chce tahle organizace víc?
Setkání v klubu. Nabídka. Stručná. Cíl: Lewis Winter.
Je těžké dobře zabít člověka. Lidi, kteří to dělají dobře, tohle vědí. Lidi, kteří to dělají špatně, nesou tvrdé následky. Tvrdé následky mají své důsledky.

Strhující a poutavý román o temných vztazích a ještě temnější morálce. Nezbytná smrt Lewise Wintera představuje pozoruhodný a výrazný nový hlas v detektivním žánru.

* * *

Tento pozoruhodný a napínavý thriller z pera skotského autora Malcolma Mackaye nás provede praktikami glasgowského podsvětí.

Na začátku knihy se seznamujeme s devětadvacetiletým Calumem MacLeanem. Calum je nájemným vrahem na volné noze. Pracuje převážně sám a i přes svůj vcelku mladý věk patří mezi špičku ve svém oboru. Osloví jej Peter Jamieson, „velké zvíře“, kterému se poslední dobou někdo snaží lézt do zelí. Jde o Lewise Wintera, který po pětadvaceti letech menších zločineckých aktivit začíná plánovat něco většího. Nejspíš za tím stojí i někdo další a tomu je potřeba vyslat zprávu s varováním. Proto je nezbytně nutné Lewise Wintera zabít. Jamieson na tuto špinavou práci najme právě Caluma MacLeana.

Calum svoji budoucí oběť několik dní sleduje a důkladně si všímá všech jejích zvyklostí, rituálů a časového harmonogramu. Nic nechce uspěchat, ví, že se toho může spoustu pokazit.
Winter žije s mladší ženou – Zarou Copeovou, která jej neustále tahá po různých večírcích a akcích v nočních podnicích, protože se chce stále bavit. On je z toho unavený, ale nikdy jí neřekne ne. Často si dotáhnou domů z večírků náhodné známosti. Kvůli tomu si Calum pro jistotu přizve na pomoc George Dalyho, aby kdyžtak držel v šachu nechtěné svědky.
Podaří se jim splnit „zakázku“ bez problémů nebo nastanou neočekávané potíže? To už si musíte přečíst sami.

Kniha Nezbytná smrt Lewise Wintera, jež je autorovým debutem, je ve skutečnosti prvním dílem trilogie o Glasgowském podsvětí a má velmi kladné ohlasy, jak u kritiků, tak u čtenářů po celém světě.
Musím se přiznat, že zpočátku jsem se nemohla do knihy pořádně začíst. Jakmile jsem si ale na autorův specifický styl psaní zvykla, nedokázala jsem se od příběhu odtrhnout. Autor totiž stupňuje napětí a vám nezbývá než hltat stránku za stránkou.

Kniha nabízí několik úhlů pohledu, takže čtenář má možnost nahlédnout postavám do myšlenek a blíže se s nimi seznámit. Nejen s nájemným vrahem Calumem (který je mimochodem velmi sympatický) a s nepohodlným Lewisem Winterem (ke kterému chtě nechtě budete cítit soucit a možná i pochopení), ale i s Winterovou partnerkou – Zarou, dále také se zadavatelem nájemné vraždy, se svědky i s vyšetřovateli a dalšími postavami. Věřím, že k mnohým, jež byli v knize zmíněni jen okrajově, se autor ještě vrátí v dalších dílech a možná budou mít i mnohem zásadnější roli ve spletitém pokračování příběhů z glasgowského podsvětí.

Kniha působí velmi realisticky a to i díky těmto rozličným úhlům pohledu. Čtenář si uvědomuje, že ne vždy je všechno jen černé nebo bílé a člověk není jen hodný nebo zlý, protože spousta věcí záleží na okolnostech a jednání lidí je mnohdy ovlivněno dalšími faktory. A je pak na každém, jaký názor si na jakou postavu udělá. V mém případě to bylo velmi složité. Oblíbila jsem si jak Caluma, tak svým způsobem jsem fandila i Winterovi a zvláštní sympatie jsem cítila i k Zaře, ačkoliv se spoustou jejího jednání jsem nesouhlasila.

Co musím na knize hodně pochválit (a velmi jsem několikrát ocenila) je přehled postav, jenž se nachází ještě před první kapitolou. Kdykoliv jsem si nebyla jistá, o kom se to v knize vlastně zrovna mluví, mohla jsem do seznamu nahlédnout a hned mi to bylo jasné. Nemusela jsem se složitě vracet a hledat, kde se o té postavě mluvilo poprvé.

Tuto dosti netypickou detektivku bych doporučila všem milovníkům krimi příběhů, kteří si chtějí alespoň na chvíli oddechnout od klasických či severských detektivek. Taky by mohla zaujmout čtenáře, jež se rádi noří do originálních příběhů, či ty, které zajímá pohled do „zákulisí“ zločinného podsvětí, aby se dozvěděli „jak to chodí“ v Glasgow.

Za poskytnutí knihy na recenzi velice děkuji nakladatelství Panteon.

* * *

Ukázka

Je to osamělá práce. Když ji chcete dělat dobře, musíte se naučit pracovat sám. Musíte se naučit žít sám. Musíte být samotář. A to jsou všichni nejlepší nájemní vrahové. Čím jste starší, tím je to těžší. Potřeba mít kolem sebe další lidi. Potřeba být součástí něčeho většího, než jste vy sám. Tohle zatím není Calumův problém. Je na samotu zvyklý, je zvyklý žít sám, pracovat sám. Tahle práce vyžadovala pomocnou ruku, a tak využil George. Obvykle pracuje sám a vyhovuje mu to. Sám bydlí od devatenácti let. Měl nějaké přítelkyně, které občas přespaly, ale nikdy nepřipustil vztah, v němž by očekávaly, že zůstanou nastálo. Ne že by v tom cítil nebezpečí; jen potřebuje prostor. Pořebuje ho do takové míry, až se teď bojí, že nedokáže žít jinak. 

komentářů 6 na “Nezbytná smrt Lewise Wintera – Malcolm Mackay [RECENZE]”

 1. Týnušxxx 10.5.2015 v 15:12 #

  Kniha vypadá rozhodně moc zajímavě :-)

 2. Spooky 14.5.2015 v 11:16 #

  Mrknu se po ní :-)

  • Wolf Draven 17.5.2015 v 18:42 #

   To určitě udělej :)

 3. Lyra 16.5.2015 v 14:30 #

  Nejspíš si tuto knihu vyhledám, jakkoliv kriminální příběhy nejsou zrovna můj šálek čaje, prostředí Skotska mě zajímá a byla by škoda knihu nezkusit. :)

  • Wolf Draven 17.5.2015 v 18:43 #

   Já krimi miluju, ale pečlivě si vybírám. Tohle vypadalo zajímavě a nezklamalo.

Zanechat komentář