Nightmare Stairs – Robert Swindells [RECENZE]

9 Úno

nightmare-stairsAutor: Robert Swindells
Název: Nightmare Stairs
Nakladatelství: Transworld Publishers
Rok vydání: 2008
Vazba: paperback
Počet stran: 176
Žánr: horor, nadpřirozeno, YA
Mé hodnocení: 4/5

Anotace

Every night Kirsty wakes up screaming. Every night she has the same terrible nightmare—of falling downstairs. But does she fall? Or is she pushed? Then Kirsty discovers that her grandma died falling down stairs and she begins to wonder. Is the dream hinting at a dark secret in her family? She has to know the truth. But tracking a murderer is a dangerous game, and as she delves into the past, Kirsty uncovers a secret more terrible than anything she can imagine.

* * *

Hlavní hrdinkou této krátké anglické knihy je třináctiletá Kristy Miller. Od narození ji trápí stále stejná noční můra o tom, jak padá ze schodů. Už jako miminko se v noci budila křikem a hrůzou. Posledních pár let se sice naučila ze spaní nekřičet, ale i tak se sen neustále vrací a je až podivně živý.

Další zvláštní věcí, která ji trápí, jsou jakoby fragmenty vzpomínek někoho jiného. Občas si „vzpomene“ na něco, co se stalo dávno před jejím narozením. Čím je starší, tím lépe se jí daří poskládat si střípky skládačky dohromady. Vypadá to, že má vzpomínky své babičky (maminčiny maminky), která zemřela několik měsíců před Kristyným narozením. A její smrt způsobil právě nešťastný pád ze schodů v jejím domě. Jen Kristy a vrah ale vědí, že to nebyla nešťastná nehoda, že šlo o úkladnou vraždu.

Kristy začne pátrat ve starých novinách v místní knihovně po zprávě o té „nehodě“ a zanedlouho má i hlavního podezřelého – svou tetu Anne, maminčinu sestru. Kristy nikdy neměla svou tetu v lásce, protože vždycky měla pocit, že je teta zlomyslná a zlá. A když při pátrání narazí i na pravděpodobný motiv, rozhodne se svou tetu usvědčit z vraždy ať to stojí co to stojí a přichystá na ni past. Jak tohle dopadne?

Knížka Nightmare Stairs byla taková jednohubka. Díky větším písmenům a velmi jednoduché angličtině mi četba zabrala ani ne dvě hoďky a to jsem od knížky ještě odbíhala. Příběh byl velmi čtivý a obestřený tajemstvím a nadpřirozenem. Když se schylovalo ke konfrontaci tety s usvědčujícími důkazy, tak přišlo na řadu rychle se stupňující napětí.
Nechyběl ani šokující a velmi nečekaný zvrat, který překvapil nejen hlavní hrdinku, ale i čtenáře.

Kristy coby hlavní postava mi přišla vcelku sympatická a realisticky vyobrazená, chovala se adekvátně ke svému věku, tudíž některé věci nedomýšlela úplně do detailů a důsledků a občas se chovala dosti naivně.

Tento příběh by doporučila všem mladším čtenářům, kteří mají rádi napětí, tajemství a nástin nadpřirozena a chtějí začít číst v angličtině nebo si ji procvičit.

Zatím bez komentářů

Zanechat komentář