Omalovánky #1

5 Pro

Ti z vás, kteří mě trošku znají, nebo alespoň občas nahlédnou do článků s přírůstkami do mé knihovničky, vědí, že omalovánky jsou (a vždycky byly, už od raného dětství) tak trochu mojí vášní. (Ale až po knížkách samozřejmě.) Nezapomínám to totiž neustále při každé příležitosti opakovat. A taky si neustále pořizuji nové a nové.

Ještě donedávna to byly pouze omalovánky dětské. Občas bylo docela těžké vybrat si nějaké zajímavé, které by nebyly úplně infantilní a zároveň by se mi líbily. Problém také nastal při vybarvování. Většinou jsem musela vychytat dobu, kdy nikdo nebyl doma, aby mě nad omalovánkami nenačapali. Vysvětlovat totiž, proč si ve svém věku vybarvuji pastelkami dětské postavičky z pohádek, bylo někdy nad moje síly. Ještě teď živě vidím ten překvapený výraz ve tváři přítele, když dorazil z odehraného koncertu v noci domů a našel mě sedět u stolu s hlavou položenou na z poloviny vybarvené a z poloviny poslintané omalovánce s pejskama. Začal se strašně smát a honem si to fotit, protože jinak by mu to prý nikdo nevěřil. (Dneska už se naštěstí ničemu nediví a jen se zeptá: Tak které ti mám koupit příště? <3 )

Vždycky jsem si u omalovánek dokonale odpočinula a pročistila hlavu. Člověk na chvíli přestal řešit své problémy a přišel na úplně jiné myšlenky, protože přemýšlel, která barva by se tak zrovna mohla hodit na tu či onu vybarvovanou část. (Jako správný rebel jsem zásadně odmítala řídit se danou barevnou předlohou.)

Omalovánky momentálně zažívají velký boom, protože konečně někdo přišel na to, že to opravdu není záležitost pouze pro děti. Že dokonce mají velmi blahodárné účinky na lidskou mysl. A tak obchody zaplavují stále nové, další a čím dál rozmanitější druhy relaxačních a antistresových omalovánek pro dospělé. Najdete mezi nimi nepřeberné počty všelijakých mandal, zvířecích a květinových motivů, města, dokonce oblíbené seriály, filmy a knihy. (Ano, čtete správně! Moje poslední zakoupené omalovánky jsou Hra o trůny, Harry Potter a Malý princ.)  Vydavatelé se předhánějí, kdo vydá nejoblíbenější variaci.

Ale jak se v tom všem množství má obyčejný člověk vyznat? Kterou omalovánku zvolit? (Ať už pro sebe nebo pro své blízké a kamarády?) Kde spíš převládá kvantita nad kvalitou? Jaké kde očekávat motivy?

A právě proto vlastně vznikla tato rubrika. Momentálně jsem totiž už přes čtrnáct dní nemocná a abych si nějak to marodění zpříjemnila, tak kromě čtení se hodně věnuji právě omalovánkám. A jelikož jich k dnešnímu dni už vlastním nějakých dvacet kousků a velkou část už mám alespoň z části vymalovanou, tak o každé z nich dokážu říct pár plusů i mínusů, nastínit hlavní použité motivy atd.

Napadlo mě vám zde vždy jednu z vybraných omalovánek pro dospělé ve zkratce představit, vyzvednout její klady a upozornit na zápory a pochlubit se (ehm) několika svými výtvory.

A jelikož se blíží moje nejoblíbenější období roku (kdyby někdo tápal, tak jsou to Vánoce), tak jsem si pro dnešek zvolila jeden z nejnovějších a momentálně mých nejzamilovanějších kousků.

natisk_Zimni pohoda.indd

Arteterapie
ZIMNÍ POHODA
Relaxační omalovánky pro dospělé

Autor: Kateřina Krystynová
Vydalo: Nakladatelství Jota
Rok vydání: 2015
Počet stran: 80
Mé hodnocení: 4,5/5

Anotace

Je vám zima, za oknem šedo a sychravo a jaro ještě daleko? Svařte víno se skořicí, oloupejte pomeranč, zabalte se do svetru po babičce, půjčte si od dětí pastelky… a nechte se unášet Zimní pohodou. Přenese vás do země věčného ledu, kde se na sněhových vločkách třpytí slunce, jas modré oblohy vás nutí přivřít oči a vzduch ostře štípe do tváří. A v duši klid a mír…

* * *

Hlavním motivem této omalovánky je, jak již název napovídá, zima a především tedy Vánoce. Najdeme zde například všelijaké andělíčky, hvězdičky, jesličky s Ježíškem, zasněžené městečko, adventní kalendář, svíčky, vločky, sněhuláky, vánočního kapříka, dárečky a samozřejmě vánoční stromečky. Prostě vše, co si spojíte s pojmem Vánoce.

Omalovánky jsou vcelku vydařené a ohromně mě baví je vymalovávat. Úplně mi navozují tu správnou vánoční náladu a už se nemůžu dočkat až nastane Štědrý den a sejdeme se s rodinou u jistě nádherně nazdobeného stromečku, pod kterým bude spousta krásných dárků (hlavně knížek! a třeba i nějaká ta nová omalovánka!) :) Letos asi taky každého obdaruji jedním kouskem Zimní pohody, jen doufám, že budou všichni obdarovaní stejně tak nadšení jako já.

KLADY

+ Každý obrázek je na samostatném papíře, takže i když na vybarvení použijete fixy a náhodou se vám propijí na druhou stranu, tak to nebude vadit.

+ Navíc jsou papíry poměrně tlusté a pevné, takže ke zničení téměř nemůže dojít. Ani při velmi intenzivním přitlačení na pastelku si papír nejspíš neroztrhnete ;)

+ Dopis Ježíškovi. Můžete použít svoji fantazii a napsat, co si přejete.

ZÁPORY

(berte s rezervou)

Mohlo být více stran :)

Uvítala bych klidně i více menších detailů na vybarvování.

 NÁZORNÁ UKÁZKA

A teď vám představím čím jsem se v posledních dnech bavila ;)

omal1-01

omal1-02

omal1-03

 

omal1-04

omal1-05

 

omal1-06

omal1-07

 

Jak vidíte, tak já už mám stromeček nazdobený ;)

Tak jak se vám tyto omalovánky pozdávají? Já myslím, že by mohly být nádherným dárkem.

komentářů 8 na “Omalovánky #1”

 1. Lucy Lillianne 5.12.2015 v 08:10 #

  Taky jsem propadla omalovánkám. Mám troje a všechny od Johanny Basford. Její obrázky jsou opravdu propracované a tak není možné snad udělat celý obrázek za den. Jen málokdy. Mimo ně jsem si zatím jiné nepořizovala. V obchodě jsem se koukala, ale po jejích knihách už mě žádné tolik nenadchly. A na svém blogu se jim taky trochu věnuji. Ne tak jako ty. Jen dělám přehledové články, jaké omalovánky už vyšly :-D

  • Wolf Draven 20.3.2016 v 02:15 #

   Omalovánky od Johanny Basford mám také a jsou opravdu překrásné, mým favoritem je Secret Garden (mám anglickou verzi).
   Taky na ně dojde řada ;)

 2. Martina 5.12.2015 v 09:10 #

  Už se těším na další obrázky, doufám, že je nepropásnu.

  • Wolf Draven 20.3.2016 v 02:16 #

   Něco málo už přibylo ;)

 3. Katka Milovník knih 5.12.2015 v 17:50 #

  Já mám takovéto aktivity velmi ráda. Miluji zavzpomínat si na to, jaké to bylo, když jsem si doma bezstarostně sedla na podlahu, popadla patelky a začala jsem si malovat ve své velké knize omalovánek.
  Mimochodem si myslím, že omalovánky mohou pomoct dospělím se odreagovat a nachvíli vypnout …

  • Wolf Draven 20.3.2016 v 02:17 #

   No to určitě ano, u mě to funguje dokonale. Škoda, že toho času tolik není, jinak bych furt jen kreslila…a nebo četla :D

 4. Spooky 8.3.2016 v 12:51 #

  Peckózní ;-)

Zanechat komentář