Pád – R. J. Pineiro [RECENZE]

8 Bře

padAutor: R. J. Pineiro
Název: Pád
Originální název: The Fall
Nakladatelství: Baronet
Překlad: Dana Chodilová
Rok vydání: 2016
Vazba: vázaná
Počet stran: 408
Žánr: scifi, thriller
Mé hodnocení: 4,5/5

Anotace

Jack Taylor odjakživa potřeboval k životu dobrodružství a adrenalin. Pro vládu testoval výzbroj a výstroj v nejrůznějších drsných prostředích, od vyprahlých pouští přes hlubiny oceánů po ledové vrcholky hor. Až mu byla i samotná Země malá…

Dalším krokem v Jackově slibné kariéře je zvlášť extrémní kousek – na vlastní kůži vyzkouší možnost strategických výsadků z kosmu. A nejde o „pouhý“ skok ze stratosféry, jaký absolvoval Felix Baumgartner nebo Joseph Kittinger. Jack se chystá vrhnout se do prázdna až z nesmlouvavé žhavé termosféry, překonat rychlost zvuku a čelit řadě předvídatelných nebezpečí: vzplanutí v atmosféře, selhání výstroje či vlastního organismu.

Jenže na to, co ho čeká dole na Zemi, ho žádný výcvik nepřipravil!

* * *

Ačkoliv mými nejoblíbenějšími žánry jsou především hororové příběhy a kriminální thrillery, čas od času nepohrdnu pro zpestření ani kvalitním scifi románem.
Občas ale mívám problém orientovat se ve složitých výrazivech, které jsou v takových knihách běžně používané. Ani Pád nebyl (alespoň ze začátku) výjimkou, takže jsem měla trošku strach, abych se v těch technických výrazech a odborných termínech neztratila a nezačala se u knihy nudit. To ale ani v nejmenším nehrozilo! (Částečně za to vděčím i Sheldonovi z Big Bang Theory, protože jsem se chvílemi dokonce orientovala v popisované problematice!)

Děj knihy nás zavádí na Floridu za Jackem Taylorem, bývalým členem jednotky SEAL, který se právě řítí v kosmické kabině s raketovým motorem směrem k zemské oběžné dráze. Blíží se ke konci naprogramovaného balistického letu ve výši dvaašedesáti mil (100 km), ke Kármánově hranici, oficiálnímu mezníku mezi zemskou atmosférou a kosmickým prostorem. Hodlá provést rekordní seskok ve speciálním orbitálním skafandru s vysoce intuitivním ovládáním, který přes šest let vyvíjela jeho manželka Angela Taylorová.

Vše bylo předem důkladně naplánováno pod vedením Jackova šéfa a dlouholetého kamaráda Peta Flahertyho a jeho týmu v Kennedyho vesmírném středisku na Mysu Canaveral, ale jen dvanáct hodin před seskokem se Pentagon rozhodl přesunout celou akci – „elitní projekt Phoenix“ pod přímé velení generála Hastingse, vysoce postaveného úředníka dozorčího výboru ministerstva obrany. Ten se dožaduje, aby Jack provedl seskok podle jiného profilu, než byl v původním plánu. To může pro Jacka znamenat větší nebezpečí, proto Angela (bývalá hackerka) nenápadně přeprogramuje profil sestupu zpět na ten původní.

Ze začátku jde vše celkem hladce. Jack kolem sebe sice vidí nějakou podivnou fialovou záři, kterou nikdo jiný nepozoruje, ale skutečné problémy nastanou až v momentě, kdy začne rotovat, kontrolky v helmě ukazují pořád stejný údaj a pohltí ho jakýsi bouřkový mrak. Jack slyší, jak se ho ze země snaží kontaktovat, ale oni jeho zřejmě slyšet nemohou.
Po chvíli se alespoň údaje uklidní a vrací se vše k normálu, Jackovi se otevře padák a jde pomalu na přistání.

Mezitím na zemi právě prožívají obrovský šok. Angela hledí na monitor, který už ovšem neukazuje jejího manžela při sestupu. Pete zjišťuje, zda náhodou neselhaly všechny kamery, generál Hastings se rozčiluje a chce vědět, kde je „jeho kombinéza“. Vypadá to jako by Jack prostě zmizel. Nebylo vidět žádné vznícení nebo selhání kombinézy, nic takového. Všichni jsou zmatení, generál Hastings obviňuje Angelu, protože se nabourala do systému, nazve ji kyberteroristkou, vlastizrádcem a vyhrožuje jí zabitím. Angele nezbývá než prchnout a od té chvíle děj nabírá na obrátkách, kdy napětím ani nedýcháte, protože jde opravdu o život.

Ale nemyslete si, že Jack na tom bude o něco líp. Ten je po přistání zmatený z toho, že jej nikdo nečeká, žádný uvítací výbor, ani ti otravní skauti nikde. Že by se vychýlil z dráhy a dopadl jinam, než měl?
Rozhodne se stopnout si auto domů. Po cestě si ovšem všimne několika detailů, které mu nějak nesedí. Největší šok ovšem zažije, když dorazí domů.

Jeho Angela je drsná motorkářka s krátkými tmavými vlasy, která ráda nosí metalová trička, koženou bundu a těžké okované boty.
Angela, která mu otevře a při pohledu na něj okamžitě omdlí, má však dlouhé světlé vlasy a svého manžela pochovala už před pěti lety.
Co se to děje? Kde se to Jack ocitl? Jak se má dostat domů? (Teda jestli vůbec přežije honičku, která je na něj uspořádána vládními agenty a armádou.) Podaří se mu to nakonec?

Od chvíle, kdy Jack započne sestup z rekordní výšky, na vás vyskakuje jeden nečekaný zvrat za druhým a vám nezbývá než jen obracet stránku za stránkou a tajit dech napětím. A to nepřeháním. O pořádnou akci tu opravdu není nouze! V podstatě sledujeme dvě hlavní akční linky – tu s krátkovlasou Angelou a její „dobrodružství“ a druhou s Jackem a blonďatou Angelou. Obě mají hodně co nabídnout a vzájemně se skvěle doplňují.

Jack Taylor je coby ústřední postava velký sympaťák a nemůžete jinak než mu hned od začátku fandit. Hodně jsem si ho oblíbila a bavily mě i vhledy do jeho minulosti.

Taktéž Jackova žena Angela byla velmi zajímavá postava. Zvlášť, když se v knize vyskytovala dvakrát a obě její verze měly něco do sebe.
„Naše“ tmavovlasá Angela si mě získala svým drsným stylem oblékání i skvělými dovednostmi (od jízdy na motorce, přes hackerství až po vývoj speciální vesmírné kombinézy), svými frajerskými přáteli a záviděníhodnou odvahou. Nevěřila, že Jack je mrtvý a rozhodla se zjistit pravdu za každou cenu. I vhledy do její minulosti mě velmi bavily a vysvětlovaly, proč se stala tím, kým se stala.

Blonďatá Angela je oproti tomu míň drsná, obléká se do lehce jemnějšího stylu, ale odvaha jí také nechybí a mít zase na chvíli šanci být se svým milovaným manželem si určitě zasloužila.

Zaujaly mě v knize také zmínky skutečných vesmírných skoků, které se už na vždy zapsaly do historie. Velmi dobře si pamatuji na ten z roku 2012, který podnikl Felix Baumgartner, protože jsme to tehdy s přítelem hodně sledovali (on je velký fanda vesmíru a všech možných – i scifi – záležitostí s ním spojených).

Dokázala bych toho o této knize asi napsat ještě spoustu, ale mám strach, že bych se už nezvládla vyhnout dalším spoilerům (a i tak mám pocit, že jsem vám toho prozradila víc než dost), takže už jen pár posledních slov:

Rozhodně knihu Pád doporučuji všem fanouškům scifi, milovníkům napínavých a akcí nabitých thrillerů, nevšedních a dechberoucích příběhů a také všem romantickým duším! Takže vlastně úplně všem! ;)

Už se moc těším na televizní seriál, který se podle oficiálních oznámení bude již brzy natáčet. Určitě si ho nenechám ujít. A vy si nenechte ujít tuto knihu, vychází již 9.3.2016 a opravdu stojí za to!!!

Velice děkuji nakladatelství BARONET za poskytnutí této úchvatné knihy na recenzi.

Trailer

komentáře 2 na “Pád – R. J. Pineiro [RECENZE]”

  1. Crowley 16.3.2016 v 08:35 #

    Tak tohle si koupím, to musí být super a těším se na seriál

    • Wolf Draven 20.3.2016 v 19:51 #

      Taky jsem na něj zvědavá, snad se povede :)

Zanechat komentář