Parazit – Ruth Newman [RECENZE]

20 Led

Parazit - Ruth NewmanAutor: Ruth Newman
Název: Parazit
Originální název: Twisted Wing
Nakladatelství: Domino
Překlad: Zuzana Pernicová
Rok vydání: 2010
Vazba: vázaná
Počet stran: 298
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

Slavnou univerzitu v Cambridgi zachvátil strach. Nález zmasakrovaného a bezhlavého těla studentky byl děsivou předzvěstí vražedné série, která paralyzuje veškeré dění. Studenti se neobávají zkoušek, ale toho, že se nedožijí promoce. Policie je v koncích – stopy neexistují, obvyklé vyšetřovací metody nikam nevedou. Je zřejmé, že klíč k odhalení pachatele nemohou nalézt detektivové, ale psychiatr.

Doktor Denison má v péči studentku Olivii, která byla nalezena na místě poslední vraždy zkrvavená a v takovém šoku, že na celý měsíc ztratila řeč. Denison věří, že hluboko v Oliviině podvědomí se skrývá identita vraha. A co víc – že pachatel patří ke skupince nejbližších dívčiných přátel. Kdo ze studentů má ale mysl natolik zvrácenou, aby se domníval, že uříznout kamarádovi hlavu není zase nic tak hrozného?

Denison postupně proniká do temných zákoutí Oliviina podvědomí a zjišťuje, že nic není takové, jak se na první pohled jeví. Aktéři si závratnou rychlostí prohazují masky vraha a oběti. S každou obrácenou stránkou čtenář dochází k přesvědčení, že největším hororem není useknutá hlava či rozbodané tělo, ale poznání, co se může skrytě odehrávat v navenek normální mysli…

* * *

Parazit je jednou z těch knih, jejíž konec vás doslova „posadí na zadek“ a ještě dlouho po dočtení o něm budete neustále přemýšlet. Nebo alespoň v mém případě to tak bylo.

Děj vás zavede na cambridgeskou univerzitu Ariel College, kde se konal ples absolventů. Bohužel si tuto příležitost nenechal ujít tzv. „Cambridgeský řezník“, který už má na svědomí dvě předcházející brutální vraždy a teď zaútočil znovu. Tentokrát se jeho obětí stala studentka jménem June Okewanová. Její rozpárané tělo našli její přátelé Olivia Corscaddenová se svým přítelem Nickem Hardcastlem, kterého najdou, jak se snaží vrátit Juniny vyhřezávající vnitřnosti zpátky do jejího pomalu chladnoucího těla. Olivia je celá od krve a v šoku. Projevuje se u ní vážná psychomotorická retardace nebo jakýsi druh katatonie.

Skončí v psychiatrické léčebně Coldhill. Po elektrošokové terapii se její stav začíná pomalu zlepšovat. Jejího případu se ujme soudní psychiatr Matthew Denison, který se snaží z Oliviina podvědomí zjistit nějaké informace o sériovém vrahovi, aby tak pomohl ve vyšetřování, které vede inspektor Stephen Weathers. Ten je prozatím bezradný a bestiální vrah stále uniká. Někteří studenti studium z obavy o svoje životy přeruší, některé to naopak do Ariel College přiláká.
Policie je v koncích a jedinou jejich nadějí je Olivia, která by mohla do vyšetřování vnést nějaké nové světlo. Její rekonvalescence je ale zdlouhavá.

Podezřelým se postupně stává každý, dokonce i Olivia a Nick. Mohl by být vrahem někdo z nich? Nebo někdo z jejich spolužáků? Kdo by mohl být tak zvrácený?

V knize jsou některé části napsané jiným písmem. Jde o Oliviiny vzpomínky, které vypráví doktoru Denisonovi a nebo o novinové články, které dokreslují děj.

Příběh vás doslova pohltí, i když z počátku můžete být lehce zmatení ze střídání přítomnosti a vzpomínek. Nenechte se ale odradit a čtěte dál. Na konci určitě nebudete litovat ani minuty!
Pokud se jednou začtete, tak vás kniha nepustí. Já neustále hádala, kdo je vrahem a s každou další stránkou jsem neustále svá přesvědčení musela měnit, aby mi nakonec autorka připravila naprostý šok. Když jsem se ale podívala na vše zpětně, tak ono to vlastně dávalo naprostý smysl, dokonce i motivy vražd. Jen tomu člověk pořád nějak odmítal uvěřit. Brilantní zápletka. Takové knihy mám velice ráda.

Knihu Parazit doporučuji všem, kteří milují psychologické thrillery a napínavé detektivky plné zvratů. Upozorňuji ale, že některé popisy místa činu nejsou úplně pro slabé povahy.

komentáře 4 na “Parazit – Ruth Newman [RECENZE]”

 1. Zdenina 20.1.2013 v 23:11 #

  Knihu jsem četla asi před rokem a byla úžasná, proprcovaná do detailu a po psychologické stránce velmi silná.

  • Wolf Draven 20.1.2013 v 23:15 #

   Přesně tak! A ten konec… děsivé!

 2. Anette 21.1.2013 v 11:49 #

  Trillery tedy moc nemusím, ale tahle knížka vypadá zajímavě. Zkusím se po ní podívat :)

  • Wolf Draven 28.1.2013 v 21:09 #

   Určitě nebudeš litovat ;)

Zanechat komentář