Popco – Scarlett Thomasová [RECENZE]

25 Led

popcoAutor: Scarlett Thomas(ová)
Název: PopCo
Originální název: PopCo
Nakladatelství: Host
Překlad: Tomáš Kačer
Rok vydání: 2010
Vazba: vázaná
Počet stran: 560
Žánr: současná světová literatura
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

Britská korporace PopCo je třetí největší firma vyrábějící hračky na světě. Devětadvacetiletá Alice Butlerová je zaměstnaná v této společnosti v oddělení designu a inovací a jejím úkolem je vytvářet sady detektivních pomůcek pro děti. Alice je specialistkou na křížovky, kryptografii a kryptoanalýzu; tento talent zdědila po svých matematicky založených prarodičích. Dostane za úkol vymyslet produkt, po kterém by šílely pubertální dívky. Při řešení tohoto úkolu se navrací do vlastní minulosti a uvažuje o své identitě. Brzy vstupují do hry tajemné zašifrované zprávy od anonymního odesílatele a také tajemství přívěsku, který jí kdysi pověsil na krk její dědeček. Alice se snaží přijít záhadám na kloub a přitom si čím dál více uvědomuje své rozčarování nad světem, v němž vládne všudypřítomná reklama jejího zaměstnavatele a zneužívání dětských zákazníků.

* * *

Další knížka, která mě totálně dostala! Neuvěřitelně úžasný a nečekaný zážitek!

Hlavní hrdinka – Alice Butlerová pracuje v oddělení Ideace a Designu ve společnosti jménem PopCo, která je třetím největším výrobcem hraček na světě. Alici je devětadvacet let a je tak trošku trhlá. Dělá ráda věci po svém a nejde zaslepeně s davem. Spolu se svými spolupracovníky se má zúčastnit OSP (Otevřený světový podnik) ve firemním „Myšlenkovém táboře“ v Devonu. Než by ale jela spolu s „cool“ kolegy, vydává se o několik hodin dříve nočním vlakem sama.

V Devonu se setkává se svým pracovním kamarádem Danem a oba jsou posléze vybráni se skupinkou dalších lidí z jiných poboček PopCo na speciální práci. Jejich úkolem je vymyslet produkt pro dospívající dívky, z kterého by se stal hit a který momentálně na trhu chybí. Tato skupinka vybraných lidí proto zůstává i nadále v Devonu a v jejich úsilí jim má napomoci různé specializované semináře a týmové hry. Alice se seznamuje se zajímavými lidmi, kteří jí jsou velmi blízcí. S jedním z nich – s Benem – dokonce započne jakýsi zvláštní romantický vztah.

Alice má ale ještě i další starosti. Musí přijít na to, kdo a proč jí posílá tajné šifrované zprávy. Ona je na šifry odborník, stejně jako její dědeček.
A zde se v knize dostáváme k momentu, kdy se Alice vrací ve vzpomínkách do svého dětství a doby dospívání. Poté, co jí umřela maminka a tatínek ji opustil, protože jel hledat poklad, vyrůstá u svých prarodičů – babičky, uznávané matematičky a dědečka, experta na kryptografii a kryptoanalýzu. Odtud také plyne její zájem a dovednosti.

Od dědečka má také ten záhadný přívěšek s tajným číslem, který nesmí nikdy sundat a na jehož význam se snaží celý život přijít. Třeba se jí to tentokrát povede, kdo ví?

Alici jsem si oblíbila hned po pár prvních stránkách. Přišla mi velmi milá a trošku praštěná, ale takovým tím správným způsobem. A trošku mi připomínala mě samotnou. Pro mě bylo velmi jednoduché se s ní ztotožnit a užívat si příběh o to více. Po dočtení mi bylo líto, že se s Alicí již dále nesetkám.

Kromě toho, že se v knize střídají časové linie Aliciny přítomnosti a minulosti, občas do děje vstoupí i příběhy jiných lidí důležitých pro pochopení všech souvislostí. Jedním z nich je například životní příběh piráta Francise Stevensona, který také rád používal šifry a někde zakopal svůj poklad.

Kniha je rozdělena na tři části a někomu se může zdát, že převážně ta první se trošku táhne, ale je potřeba zasvětit čtenáře do všech okolností, aby snáze pochopil celek. A jakmile vás kniha jednou vtáhne do děje, tak se nedokážete odtrhnout, aniž byste se dopátrali řešení hádanky.

Na konci ještě jako bonus naleznete křížovku, tabulku frekvence výskytu písmen v češtině i angličtině, recept na jistě velmi chutný koláč (nejspíš ho někdy vyzkouším) a prvních tisíc prvočísel. Následuje ještě poznámka překladatele s originálními anglickými šiframi z knihy. Musím se překladu poklonit, protože pan Kačer odvedl mistrovskou práci, když všechny šifry převedl do češtiny.

Po přečtení této zvláštní a velmi poutavé a zajímavé knihy mám chuť se vrhnout do hlubší studie kryptologie, šifer a kódů a dokonce jsem získala i dosti odlišný pohled na matematiku, která nikdy nepatřila mezi mé nejoblíbenější předměty (i když jsem s ní nikdy neměla žádný problém). Také mám nutkání stát se součástí nějakého toho spiknutí, stát se veganem a začít více využívat homeopatika. (Kdo četl, či číst bude – pochopí.)

Tento příběh ale nebyl jen zajímavým pohledem do světa čísel a šifrovaných zpráv, byl také vážným námětem k zamyšlení nad dnešním světem i sebou samým a co a jak jedinec může (když chce) změnit. Mně osobně také připomněl dobu mého dětství, kdy jsme si s bratranci na půdě u babičky vytvořili tajnou místnost – „klubovnu“ a nechávali jsme si tam vzájemně zašifrované tajné vzkazy.

PopCo bych doporučila všem vyspělejším čtenářům, kteří mají rádi záhady a výzvy, trošku té romantiky i vtipu, ale také spiknutí a hlavně, těm, kteří nad knihami rádi a dlouze přemýšlejí.

Určitě se k této spisovatelce ještě někdy vrátím, jsem zvědavá, jestli i další její knihy jsou tak netradiční a zajímavé.

Jsem velmi vděčná nakladatelství Host za to, že mi poskytlo tuto skvělou knihu na recenzi.

komentářů 9 na “Popco – Scarlett Thomasová [RECENZE]”

 1. Bastera 25.1.2014 v 22:15 #

  Tak ta zní fakt úžasně a kryptologie a kryptografie mě vždycky hrozně zajímali :)

  • Wolf Draven 25.1.2014 v 22:18 #

   Tak to si ji nenech ujít :) Já na ni narazila úplně náhodou a vůbec jsem netušila, že bude až tak zajímavá :)

 2. Owlie 25.1.2014 v 22:32 #

  Pááni, tak to vypadá opravdu zajímavě! :) supr :)

  • Wolf Draven 25.1.2014 v 23:15 #

   Možná to nesedne všem, ale mně se to fakt moc líbilo :)

 3. Tvíďátko 26.1.2014 v 00:18 #

  Zní to dobře! A stát se veganem je skvělá volba! :)

 4. Melindaaaa 13.3.2014 v 22:05 #

  Po přečtení recenze mám z pořízení si této knížky ještě větší radost :) Snad se na ni vrhnu brzy :) Šifrování a tak mě vždycky moc bavilo, takže to myslím bude pro mě to pravé. Pak dám vědět, jak se mi líbila :) Díky za upozornění na recenzi :)

  • Wolf Draven 13.3.2014 v 22:08 #

   Jo, určitě pak dej vědět :) Já si kvůli PopCo koupila i ostatní knížky autorky a brzo se na ně vrhnu, prý mají být ještě lepší, tak jsem zvědavá :)

Zanechat komentář