Povídky z jedné a druhé kapsy a další povídky – Karel Čapek [RECENZE]

28 Led

38591638Autor: Karel Čapek
Název: Povídky z jedné a druhé kapsy a další povídky
Nakladatelství: Omega
Rok vydání: 2013
Vazba: vázaná
Počet stran: 512
Žánr: česká klasika, povídky
Mé hodnocení: 4,5/5

Anotace

Kdo zabil slavného herce? Proč zloděj píše básně? Vede mírumilovné sbírání kaktusů ke zločinu? Co s člověkem udělá dvanáct let žaláře? Může Bůh vůbec soudit hříšníky? Odpověď na tyto a mnoho dalších záhadných otázek můžeme najít v Čapkových povídkách, které jsou někdy označovány za nejzdařilejší část jeho rozsáhlého a žánrově pestrého díla. Autor na každé stránce dokazuje, že je výborným vypravěčem, který umí mistrně smíchat detektivní zápletku, humor a jistou dávku mystiky. Navíc s čtenářem řeší mnoho zajímavých a stále důležitých etických problémů. Některé povídky se dočkaly i filmového zpracování.

* * *

Opět přiznávám bez mučení, že tato kniha mě bavila více, než jsem si dokázala vůbec představit.

Není to ovšem pouze kniha „2 v 1“, jak jsem předpokládala, ale rovnou „5 v 1“! Kromě Povídek z jedné kapsy a Povídek z druhé kapsy se v této knize nachází ještě povídky s názvem Boží muka, Trapné povídky a Kniha Apokryfů.

Povídky z jedné a druhé kapsy jsou příběhy s detektivním nádechem, které jsou nejen vtipné, ale občas vás donutí se nad zápletkou zamyslet. Inspirovány jsou prý skutečnými událostmi a zločiny. Většinou ale nejde ani o nijak veliké a závažné zločiny, spíše o takové drobné záležitosti jako jsou podvody a krádeže jako například ukradený kaktus (což je i název první povídky z druhé kapsy).

Nejčastějšími hrdiny povídek jsou policisté a detektivové či právníci a soudci, popřípadě doktoři a samozřejmě také různé kriminální živly. Jak už to u Čapka bývá zvykem, i zde dokáže brilantně vystihnout různé typy charakterů osob a mistrně si pohrát s českým jazykem.
Všimla jsem si, že v některých povídkách vystupují stejné postavy z jiných povídek a některé povídky jsou si námětem a myšlenkami velmi podobné. To ale vůbec nebrání v tom, čtení si skvěle užít.

Povídky nesoucí název Boží muka se opět týkají věcí záhadných i neznámých a mnohdy vymykajících se lidskému rozumu. Krásným příkladem je povídka Šlépej, která se točí kolem jedné jediné lidské stopy zanechané ve sněhu. Kolem nejsou žádné jiné stopy. Jakoby někdo jednou nohou spadl snad z nebe a pak se zase ztratil. Samotnou by mě velmi zajímalo, jak je to možné a neustále nad tím musím přemýšlet. Což byl také zřejmě Čapkův záměr.

I Trapné povídky nutí čtenáře k zamyšlení, tentokrát se ale jedná spíše o smutnější témata a převážně v nich jde o lidské vztahy. Povídka Otcové například mě osobně velmi rozesmutnila. Vypráví tragický příběh jednoho otce, který velmi miloval svoji malou dcerku, která ale bohužel onemocněla a zemřela. Jeho manželka je mu ale dosti často nevěrná a ani dcerka vlastně není tak úplně jeho. Všichni o manželčiných záletech vědí a vysmívají se mu. Jeho lásku k dcerce ale nedokázalo zničit nic z toho.

Poslední soubor povídek nese název Kniha apokryfů. V moderní době slovo „apokryf“ značí literární žánr, který moderním, někdy spíše parodickým způsobem zpracovává obecně známé příběhy, například biblické či antické, založený na netradiční interpretaci těchto příběhů. (zdroj: Wikipedie).
Čapek nám tu předkládá známé klasické, biblické či mytologické příběhy, se kterými si trošku pohrál k obrazu svému, aby nám pak naservíroval poutavou formou někdy velice zvláštní příběhy s hlubokými myšlenkami, z kterých plyne nejedno ponaučení.

Seznam všech povídek:

Povídky z jedné kapsy
Případ Dr. Mejzlíka
Modrá chryzantéma
Věštkyně
Jasnovidec
Tajemství písma
Naprostý důkaz
Experiment profesora Rousse
Ztracený dopis
Ukradený spis 139/VII, odd. C
Muž, který se nelíbil
Básník
Případ pana Janíka
Pád rodu Votických
Rekord
Případ Selvinův
Šlépěje
Kupón
Oplatkův konec
Poslední soud
Zločin v chalupě
Zmizení herce Bendy
Vražedný útok
Propuštěný
Zločin na poště

Povídky z druhé kapsy
Ukradený kaktus
Povídka starého kriminálníka
Zmizení pana Hirsche
Čintamani a ptáci
Příběh o kasaři a žháři
Ukradená vražda
Případ s dítětem
Grófinka
Historie dirigenta Kaliny
Smrt barona Gandary
Příběh sňatkového podvodníka
Balada o Juraji Čupovi
Povídka o ztracené noze
Závrať
Ušní zpověď
O lyrickém zloději
Soud pana Havleny
Jehla
Telegram
Muž, který nemohl spát
Sbírka známek
Obyčejná vražda
Porotce
Poslední věci člověka

Boží muka
Šlépěj
Lída
Hora
Milostná píseň (Lída II.)
Elegie (Šlépěj II.)
Utkvění času
Historie beze slov
Ztracená cesta
Nápis
Pokušení
Odrazy
Čekárna
Pomoc!

Trapné povídky
Otcové
Tři
Helena
Na zámku
Peníze
Surovec
Košile
Uražený
Tribunál

Kniha Apokryfů
Prométheův tres
O úpadku doby
Jako za starých časů
Thersites
Agathon čili o moudrosti
Alexandr Veliký
Smrt Archimédova
Římské legie
O deseti spravedlivých
Pseudo-lot čili o vlastenectví
Svatá noc
Marta a Maria
Lazar
O pěti chlebích
Benchanan
Ukřižování
Pilátův večer
Pilátovo krédo
Císař Dioklecián
Attila
Obrazoborectví
Bratr František
Ofir
Goneril, dcera Learova
Hamlet, princ dánský
Zpověď Dona Juana
Romeo a Julie
Pan Hynek Ráb z Kufštejna
Napoleon

Musím uznat, že to bylo opravdu poutavé a příjemné čtení.  Všechny povídky byly napsány značně čtivě a barvitě a i přesto, že jsou většinou jen velmi krátké (některé jsou pouze na třech stranách) obsahují mnoho detailů, z kterých si dokážeme domyslet celkový obraz každého příběhu.

Dost se mi líbí nové provedení nakladatelství Omegy, kdy z jedné strany knihy se nacházejí Povídky z jedné kapsy (+ Boží muka, Trapné povídky a Kniha Apokryfů), a když dočtete poslední povídku asi ve dvou třetinách knihu, musíte ji obrátit z druhé strany a zase začít číst Povídky z druhé kapsy. Máte tak vlastně jakoby dvě obálky, i když jsou téměř identické.

Za poskytnutí této zajímavé sbírky Čapkových povídek děkuji nakladatelství Omega.

Jedna odpověď na “Povídky z jedné a druhé kapsy a další povídky – Karel Čapek [RECENZE]”

  1. Bastera 31.1.2014 v 10:04 #

    Už se na ní těším má mi také přijít :) Je opravdu super jak je to z obou stran! A moc pěkná recenze! :)

Zanechat komentář