Pravá krev: Dotek mrtvých – Charlaine Harris [mini-recenze]

9 Dub

Dotek-mrtvýchAutor: Charlaine Harris
Název: Dotek mrtvých
Série: Pravá krev
Originální název: Touch of Dead
Nakladatelství: Baronet
Překlad: Tomáš Havlík
Rok vydání: 2012
Forma: e-kniha
Počet stran: 160
Mé hodnocení: 3/5

Anotace

Sookie Stackhouseová, servírka nadaná schopností číst myšlenky ostatních smrtelníků, proniká do světa upírů, vlkodlaků, měňavců, víl a dalších nadpřirozených bytostí. Nachází mezi nimi přátele, ale zároveň zabředává do smrtelně nebezpečných situací. Její dobrodružství jsou tématem celé série románů Charlaine Harrisové. Kniha povídek Dotek mrtvých obohacuje Sookiina dobrodružství o několik dalších pozoruhodných událostí, které se v předcházejících knihách neobjevily vůbec, nebo jen náznakem: například o tajupnou smrt Sookiiny příbuzné – víly Claudette, o večírek na počest knížete Draculy v upířím baru Transfusia nebo o den, kdy se mladá telepatka dozvěděla o smrti své sestřenice Hadley, která úplně zpřetrhala styky se svou rodinou, stala se milenkou upíří královny Sophie-Ane a zařadila se mezi nemrtvé.

* * *

Tahle sbírka povídek je jakýmsi doplňkem knih ze série Pravá krev, kterou jistě většina z vás dobře zná a podle které vznikl i stejnojmenný a velmi oblíbený seriál.

Každá z povídek je vsazena do odlišné doby mezi určitými díly série. Opět se vše točí kolem hlavní postavy Sookie Stackhousové, nechybí zde ani upíři, vlkodlaci, víly a další zvláštní obyvatelé prapodivného městečka.

Povídek je zde pět a máte je přečtené „natotata“.

 • Vílí prach – Sookie pomáhá svým vílím příbuzným vyřešit vraždu jednoho z členů rodiny – jednoho z vílích trojčat.
 • Draculova noc – Sookie dostane pozvánku do Erikova baru na upíří noc. Možná přijde i Dracula. V této povídce mi přišlo trošku divné, že je Eric – viking tak unešený Draculou. Nějak mi to na něj nesedělo.
 • Jednoslovná odpověď – Sookie obdrží zprávu o smrti své sestřenice Hadley. V této povídce se objevuje náš známý – Bill.
 • Klika – ani troška té magie nesmí chybět. Sookie musí přijít na to, jak to, že jedna z pojišťovacích agentur je úspěšnější než jiné.
 • Vánoční dárek – Sookie dostane velmi neobvyklý a zvláštní dárek. No…nic pro mě. (Je vám asi jasné, že knížka tím dárkem rozhodně nebyla.)

Já jsem knihu „dostala“ v elektronické podobě k narozeninám spolu se čtečkou Kindle Touch a ještě dalšími dvěma knihami. (Aby bylo co číst do začátku prý… No to ještě nikdo netušil, že si během několika prvních dní natahám do čtečky přes tisícovku anglických knih za výhodné či nulové ceny z Amazonu! Budu asi potřebovat nejméně tři životy na přečtení všech svých knih a e-knih :D A to ze mě byl zpočátku naprostý odpůrce elektronických knih! Pravda, stále mám radši ty tištěné, jejichž vůni vám žádný přístroj nenahradí.)

Mně osobně se asi nejvíce líbila povídka Vílí prach, ale všechny byly svým způsobem zajímavé a měly něco do sebe. Nutnost pro všechny, kteří  čtou a sledují Sookiin osud ať už v knihách a nebo na obrazovce.

Určitě bych knihu nedoporučovala někomu, kdo nezná prostředí série a svět kolem hlavní postavy Sookie, její rodiny a přátel, protože by mu tahle kniha nic nepřinesla, ztratil by se v ní a možná by ho to zbytečně odradilo od jiných knih této série. Jak už jsem zmínila na začátku, je tohle spíš takový doplňkový materiál, který sérii zase o něco obohatí. Fanoušci ji určitě ocení.

komentáře 2 na “Pravá krev: Dotek mrtvých – Charlaine Harris [mini-recenze]”

 1. Spooky 9.4.2013 v 13:45 #

  Do knížek série se mi moc nechce, ale na tuhle se možná podívám.

  • Wolf Draven 25.4.2013 v 18:05 #

   No pokud znáš alespoň seriál, tak snad v poho ;)

Zanechat komentář