Příšerné příběhy strýce Montaguea – Chris Priestley [mini-recenze]

8 Bře

priserne_pribehy_stryce_montagueaAutor: Chris Priestley
Název: Příšerné příběhy strýce Montaguea
Originální název: Uncle Montague’s Tales of Terror
Nakladatelství: Argo
Překlad: Vít Penkala
Rok vydání: 2011
Vazba: pevná
Počet stran: 215
hodnocení: 4/5

Anotace

Strýc Montague žije osaměle, jen se svým tajuplným sluhou. Třebaže cesta k jeho ponurému starému domu vede hlubokým strašidelným lesem, malý Edgar svého příbuzného rád navštěvuje. Strýc má totiž nepřebernou zásobu hrůzostrašných historek. Jenže čím víc jich chlapec vyslechne, tím víc se cítí nesvůj. Ve vzduchu visí cosi zlověstného. Mlha venku houstne, v domě panuje čím dál větší zima a ozývají se v něm podivné zvuky. Odkud strýc všechny ty historky zná a proč ve svém sídle uchovává předměty, které v nich sehrály neblahou roli? Edgar nakonec zjistí, že strýcův život má svou velmi temnou stránku, která je strašlivější, než si vůbec dokázal představit.

***

Kniha obsahuje tyto povídky:

 • Cesta lesem
 • Nelez tam
 • Nedveře
 • Démon z kostelní lavice
 • Obětiny
 • Zimní řez
 • Zlacený rám
 • Džin
 • Příběh s duchem
 • Stezka
 • Strýc Montague

Tato knížka byla příjemnou vzpomínkou na dávné časy, kdy mi jako dítěti o několik let starší sestřenice po tmě před spaním vyprávěla hororové příběhy. Vždycky jsem se na její návštěvy těšila a tetelila se blahem nad příslibem dalšího děsuplného vyprávění, při kterém mi běhal mráz po zádech.

Stejně tak jako já, i malý Edgar – hlavní hrdina této knihy – miluje tajemné a strašidelné příběhy. Často navštěvuje svého strýčka Montaguea žijícího příhodně na kraji lesa, který právě vyniká znalostí spousty takovýchto historek. Navíc jeho vypravěčský um vás přímo vrhne do středu dění. Dokáže svá vyprávění ozvláštnit záhadnými předměty, ke kterým se daný příběh váže, a jsou součástí jeho podivné sbírky.

Ústředním tématem knihy je sice vyprávění o Edgarovi a jeho strýci, ale i každý příběh, který strýc Montague svému synovci vypráví, má zde své místo. Dalo by se dokonce říct, že tato kniha je takovou sbírkou hororových povídek, která je spojená jedním hlavním příběhem.
Povídky mají společné především to, že v něm jako hlavní postavy vystupují děti a navíc Edgar nebude jediný, komu nejednou přeběhne mráz po zádech.

Už jen při pohledu na obálku naskakuje husí kůže a navodí vám tu správnou atmosféru ke čtení.

Doporučila bych ji všem věkovým kategoriím (i když je v prvé řadě určena dětem a mládeži) milujícím strašidelné, ne úplně šťastné a mrazivé příběhy ala Edgar Alan Poe. O tom, že autor je velkým fanouškem tohoto klasika hororové literatury, se snad ani nemusím zmiňovat.

komentáře 3 na “Příšerné příběhy strýce Montaguea – Chris Priestley [mini-recenze]”

 1. Spooky 12.3.2013 v 14:10 #

  Tuhle knížku mám doma a je fak t super!!!

 2. Elis 17.2.2014 v 10:29 #

  Teda…tahke kniha je super.Také se mi líbí Příšerné příběhy z Černé lodi a Příšerné příběhy z Temného Tunelu.Nejvíc mě asi vyděsil Zimní Řez,Zlacený Rám a Démon z Kostelní Lavice.
  Doporučuju!

  • Wolf Draven 23.2.2014 v 18:09 #

   Jj, také se mi líbí komplet Příšerné příběhy a doufám, že vyjdou ještě nějaké další :)

Zanechat komentář