Příšerné příběhy z Černé lodi – Chris Priestley [mini-recenze]

29 Dub

příšerné příběhy z černé lodiAutor: Chris Priestley
Název: Příšerné příběhy z Černé lodi
Originální název: Tales of Terror from the Black Ship
Nakladatelství: Argo
Překlad: Vít Penkala
Rok vydání: 2011
Vazba: vázaná
Počet stran: 220
Mé hodnocení: 4/5

Anotace

Po Příšerných příbězích strýce Montaguea se ke čtenářům dostává další náklad děsivého čtiva. Tentokrát je vypravěčem strašidelných historek mladý námořník, který se uprostřed bouřlivé noci objeví v málo navštěvované krčmě. Jeho vyprávění jsou povětšinou zasazena do uzavřeného prostoru lodi, kde se hrůza šíří rychleji a nelze před ní uniknout. Setkáváme se s přízraky, piráty i mořskými netvory; dojde však i na zjevení mnohem strašlivější, než o jakých se zdává v nejhorších snech. Kdo je vlastně onen námořník, který umíněně trvá na tom, že všechny jeho historky se skutečně odehrály? V závěru je tato záhada rozluštěna, a nejen tato: ale čtenář by byl možná raději, kdyby se některé věci dozvědět nemusel…

* * *

Toto je již druhá kniha v povídkové sérii Příšerných příběhů. Hlavními hrdiny v tomto díle jsou sourozenci Káťa a Ethan Matthewsovy. Žijí spolu se svým otcem v krčmě na vrcholu útesu u pobřeží Cornwallu. Když jim umřela maminka, z jejich tatínka se stal alkoholik a je to s ním čím dál tím horší, o děti se už moc nestará. Když ale jednoho dne obě děti onemocní, vydá se do vesnice pro lékaře.

Děti na něj netrpělivě čekají, zatímco venku zuří strašlivá bouře. Otec se stále nevrací, ale na dveře jim klepe mladý námořník Jonáš Thackeray a žádá je o přístřeší.
Ethan jej zprvu nechce pustit dovnitř, ale nakonec se mu promočeného námořníka zželí. Zatímco společně v suchu a teple čekají na pana Matthewse, námořník jim vypráví strašidelné příběhy, které zaslechl při cestování na lodi a oni už se vůbec ale vůbec necítí nemocně.

Každý hrůzostrašný příběh je vlastně samostatnou povídkou této knihy.
Zde je jejich seznam, jak jdou za sebou:

 • Bouře
 • Piroska
 • Čert
 • Irezumi
 • Chlapec ve člunu
 • Příroda
 • Bahno
 • Opičák
 • Vyřezávaný zub
 • Černá loď
 • Šalamounek

Stejně jako v prvním díle, i zde jsou hlavními postavami příběhů převážně děti nebo mladí lidé a zas a znova vám u nich bude naskakovat husí kůže a nejednou vám přeběhne mráz po zádech. Děj je zasazen do doby 19.století.
Mezi jednotlivými příběhy se vracíme k dětem Matthewsovým a Jonášovi. A nebude chybět ani šokující pointa na závěr, jak už tomu bylo i u knihy Příšerné příběhy strýce Montaguea.

Obálka krásně ladí s obalem k prvnímu dílu a opět vám navodí tu správně strašidelnou atmosféru ke čtení. Knihou nás i zde doprovázejí černobílé ilustrace od britského ilustrátora Davida Robertse.

Při čtení jsem se opět vracela v čase do svého dětství a užívala si hororové a napínavé historky. Z některých mě mrazilo i v mém věku, takže bych tuto sbírku doporučila všem věkovým kategoriím (ačkoli je v prvé řadě určena dětem a mládeži) milujícím strašidelné, ne úplně šťastné a mrazivé příběhy ala Edgar Alan Poe. A vůbec nevadí, že jste nečetli předchozí knihu v této řadě.

Zatím bez komentářů

Zanechat komentář