Prokletí – Lisa Jackson [RECENZE]

19 Srp

prokletiAutor: Lisa Jackson
Název: Prokletí
Originální název: Close to Home
Nakladatelství: Domino
Překlad: Marie Čermáková-Frydrychová
Rok vydání: 2015
Forma: e-kniha
Počet stran: 568
Žánr: thriller
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

Sarah McAdamsová se rozhodla začít nový život: přestěhuje se do Oregonu a zrekonstruuje chátrající rodný dům. Její dcery Jade a Gracie nejsou viktoriánskou barabiznou na břehu řeky nijak zvlášť nadšeny a na příjezdové cestě začne o správnosti svého nápadu pochybovat také Sarah. Vybaví se jí vzpomínky na chladnou odtažitou matku, na nevlastní sestru, která beze stopy zmizela… a také na noc před dávnými lety, kdy se samotná Sarah záhadně ocitla na střeše domu, celá bez sebe, v horečnatém blouznění.

O domě se v kraji povídá, že je prokletý od okamžiku, kdy se ze střechy zřítila jeho první obyvatelka. Sarah jako malá cítila, že by na těch řečech mohlo něco být, a teď se jí se stejným dojmem svěřuje i dcera. Jenže Sarah nemá na takové historky čas, protože se musí zaobírat spoustou jiných, pro ni mnohem důležitějších věcí.

Začne se bát, teprve když se z nedalekého městečka začnou šířit hrozivé zprávy o zmizelých dospívajících dívkách. Teprve tehdy ji staré stěny sténajícího domu dostanou do děsivého sevření. Kdesi hluboko v paměti má ukrytý klíč k rozluštění nanejvýš reálného nebezpečí. Záleží jen na ní, jestli se dokáže postavit tváří v tvář svým nejhorším obavám, aby zastavila pradávnou noční můru, která jí chce znovu vtrhnout do života…

* * * 

Americká spisovatelka Lisa Jackson patří již řadu let mezi mé oblíbené autory. Vždy s velkým nadšením očekám její další počin. Ne jinak tomu bylo i u knihy Prokletí.
Když jsem si mohla z nabídky e-shopu Palmknihy.cz vybrat další elektronickou knihu na recenzi, novinka Prokletí byla jasnou volbou. Lisa Jackson je vždy zárukou kvalitní napínavé literatury s nádechem tajemna a duchovna.

Prolog nás nejdříve zavede lehce do minulosti, do roku 1924. Je zrovna den svátku Všech svatých – Halloween. Ocitáme se v sídle Modrý páv a paní domu – Angelique Le Duc právě prožívá svou oživlou noční můru. Honí ji ten „netvor“, co ji znásilnil. Aby jej odlákala od dětí, běží na půdu a na úzkou střešní terasu. Společně pak padají do hlubin divokého proudu řeky…

První kapitola už se odehrává v přítomnosti, pro upřesnění v říjnu roku 2014.
Po nevydařeném vztahu se Sarah Jane McAdamsová, rozená Stewartová, se svými dcerami vrací do rodného městečka Stewart’s Crossing a do domu, ve kterém prožila dětství a velkou část dospívání. Po dohodě se svými sourozenci hodlá dům zrekonstruovat.
Ani Jade (17), ani Gracie (12) nejsou z matčina rozhodnutí přestěhovat se nadšené. Musí nastoupit do nových škol, mezi nové spolužáky a to nikdy není nic lehkého. Zvlášť Jade vše prožívá velmi emocionálně, protože musela navíc opustit přítele Codyho.

Když nakonec dorazí k jejich novému domovu – typickému viktoriánskému domu z přelomu 19. a 20. století se špičatými věžičkami a komíny vypínajícími se k pochmurné šedé obloze, se skleněnou kupolí, z níž se vycházelo na úzkou střešní terasu; posazenému na vysokém srázu nad širokým korytem řeky Columbia – začnou obě pochybovat o příčetnosti a zdravém rozumu své matky. Nejen že masivní ruina působí značně neobyvatelně a je jako vystřižená z Addamsovy rodiny, ale navíc tu ani není téměř žádný signál. Dokonce ani televize!

Nemluvě o tom, že Gracie hned první den zahlédne přízrak nějaké ženy v bílých šatech. Sestra jí sice nevěří a prohlašuje o ní, že je blázen, ale Sarah ví své, ačkoliv o svých vlastních zážitcích s duchy před dcerami pomlčí. Gracie se začne hluboce zajímat o historii rodiny Stewartových a jejich sídla Modrý páv, jenž je opředeno několika strašidelnými duchařskými a tragickými historkami. Má také pocit, že k ní promlouvá duch Angeliky Le Duc a dopomohl jí i k nálezu tajného deníku, který by mohl skrývat odpovědi na některé otázky. Kdyby ovšem nebyl ve francouzštině. Gracie musí najít někoho, kdo by jí byl schopen pomoct s překladem.

Ani pro Sarah ovšem návrat „domů“ není jednoduchý. Dlouho potlačované a již zapomenuté vzpomínky na zvláštní zážitky z dětství začínají vyplouvat na povrch. Proč se její matka k ní někdy chovala tak podivně? Kam se poděla její starší nevlastní sestra? Co se stalo tehdy večer, když ji našel bratr v dešti na střeše? A proč má neustále pocit, že ji někdo sleduje?
Také setkání se svojí starou láskou ze střední – sousedem Clintem Walshem otevírá staré rány, tajemství a city, o kterých si oba mysleli, že již neexistují a Sarah má navíc hodně co vysvětlovat.

Aby toho nebylo málo, v městečku se začínají ztrácet mladé dívky. Kdo a za jakým účelem je unáší? Jsou snad Jade a Gracie nebo dokonce i Sarah také v ohrožení?
Podaří se jim přijít na kloub všem záhadám obestírajícím onen prokletý dům? To je jenom hrstka otázek, které vyvstanou při čtení této napínavé knihy plné tajemství a nečekaných odhalení. Na ta si ovšem musíte počkat až na úplný konec, kdy už budete tak napnutí, že zapomenete pravidelně dýchat.

Dle osobních preferencí byla tato kniha asi tím nejlepším, co jsem zatím od autorky četla. Opět jsem se skvěle bavila a bylo téměř nemožné knihu odložit.
V Prokletí se sešlo vše, co (nejen) na knihách Lisy Jackson miluju úplně nejvíce. Obrovský starý dům skrývající mnohá tajemství z minulosti, podivná úmrtí za celé generace v jedné rodině, záhadné chování některých členů oné rodiny, únosy mladých dívek, na nadpřirozeno citliví jedinci a taky nějaký ten duch. A hlavně nesmím zapomenout na tu velkou dávku napětí!

Jelikož má kniha téměř šest set stránek, někomu by děj mohl připadat zdlouhavý a místy lehce utahaný, ale jde jen o typický autorčin styl. Vše vždy vyvažuje správnou mírou napětí, která čtenáře neustále nutí číst dále a udržuje ho v touze přijít co nejdříve na kloub všem záhadám a temným tajemstvím v příběhu se vyskytujícím. Krom toho se mi zdálo, že tentokrát plynul příběh mnohem svižněji než obvykle.
A nezapomeňte, že v knihách Lisy Jackson vždy platí, že ne všechno je takové, jaké se ze začátku může jevit, takže i když v průběhu čtení tipujete pachatele, stejně vám na konci možná spadne brada nečekaným překvapením a šokujícím odhalením.

Co se hlavních postav týče, tak Sarah mi byla vcelku sympatická, i když jsem ne vždy souhlasila s jejím jednáním. Taktéž mi přišlo, že přehlíží a zlehčuje zjevné nebezpečí. Ale tento jev se vyskytoval u vícero postav v knize, takže těžko jí něco vyčítat.
Z jejích dcer mi byla více sympatická Gracie, která se snažila vyšťárat co nejvíce informací ohledně domu a záhadných událostí, které se v něm děly. Také komunikovala s duchy a měla dar jakéhosi tušení. Na druhé straně Jade byla typický teenager, jenž je občas na facku. Ale to k tomu věku neodmyslitelně patří.

Soused a dávná láska Sarah – Clint Walsh byl taktéž zajímavou postavou. Ještě se tak docela nevyrovnal s tragickou událostí ve svém životě, když tu náhle musí řešit návrat své osudové ženy zpět do sousedství jeho domu. A aby toho nebylo málo, tak mu Sarah přichystá další šok, který jeho život obrátí vzhůru nohama.
Nesmím zapomenout zmínit Rosalii Jamisonovou, první unesenou dívku, jejíž neveselý osud máme tu čest sledovat. Fandila jsem jí už v době, kdy ještě ani k únosu nedošlo a mé sympatie neopadávaly ani v průběhu, ba právě naopak narůstaly. A jak to s ní a ostatními vlastně nakonec dopadlo? To už si budete muset přečíst sami!

Tento děsivý thriller bych v prvé řadě doporučila všem fanouškům Lisy Jackson, dále milovníkům napětí a záhad, krimi thrillerů či mysteriózních a duchařských příběhů. Nebo prostě úplně všem!

Děkuji e-shopu Palmknihy.cz za poskytnutí této elektronické knihy na recenzi.

komentáře 2 na “Prokletí – Lisa Jackson [RECENZE]”

  1. Blog Scribbler 20.8.2015 v 19:33 #

    Skvělá recenze. :) Prokletí jsem zatím nečetla, ale Lisu Jackson mám moc ráda. Bohužel už je to nějakou dobu, co jsem od ní četla poslední knížku, takže by mohlo být Prokletí na řadě. :)

    • Wolf Draven 23.8.2015 v 16:12 #

      Díky :) Jestli se k Prokletí dostaneš, tak pak dej vědět, jak se ti líbilo ;) Mně nadchlo hodně, mám ty její příběhy okořeněné nadpřirozenem ráda.

Zanechat komentář