Deltora: Hora děsu – Emily Roddaová [RECENZE]

10 Dub

RECENZE JE PSANÁ PRO BOOKFAN

Autor: Emily Rodda
Název: Hora děsu
Série: Bájná země Deltora
Díl: #5
Originální název: Dread Mountain (Deltora Quest I.)
Překlad: Olga Staníčková
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2004, 2012
Vazba: vázaná
Počet stran: 128
Mé hodnocení: 4/5

Anotace

Pátý kámen Kouzelného pásu Deltory nebude vůbec snadné získat. V temných hlubinách Hory děsu, která se tyčí na samotných hranicích se Zemí stínů, jej hlídá strašlivý vládce. Mezi obyvateli Hory jsou spojenci, ale i zákeřní nepřátelé. Podaří se našim hrdinům překonat všechny nástrahy? Pátý díl napínavé edice Bájná země DELTORA.

* * *

Hora děsu je již pátým pokračováním série Bájná země Deltora (někdy známé pod názvem Sága Deltora).
Šestnáctiletý Lief spolu s bývalým palácovým strážcem Bardem, nebojácnou dívkou Jasmínou a jejími společníky – chlupatým zvířátkem Fillim a ptákem Krejem je neustále na cestě za sedmi ztracenými drahokamy kouzelného pásu Deltory, aby splnil dávný slib svého otce.
Tyto kameny leží ukryté v temných a děsivých koutech země.
Lief s Bardou a Jasmínou mají už za sebou Lesy hrůzovlády, kde získali zlatý topas – symbol věrnosti (dokáže spojit živé se světem duchů a posiluje a vyjasňuje mysl), Jezero prokletí, kde získali rubín – symbol štěstí (zbledne, když jeho nositeli hrozí nějaké nebezpečí, zahání zlé duchy a působí jako lék proti hadímu jedu), Město krys, kde našli opál – kámen naděje (dává nahlédnout do budoucnosti) Teď putují z Pouště zkázy a na páse jim přibyl azurit – nebeský kámen (působí jako mocný talisman) a čeká je Hora děsu.

Už jsou na cestě dlouho a láhve s vodou už mají skoro prázdné, ale zatím nenarazili na žádný potůček či říčku.
Nakonec přece jen dorazí k malému jezírku, ale je tu připevněná mosazná tabulka, do které jsou vyryta tato slova: PRAMEN SNŮ – Napij se, vlídný cizinče, a buď vítán. Jsi-li zlých úmyslů, Pozor.
Trošku je to zneklidní, ale průzračný pramen je velmi lákavý a oni mají ohromnou žízeň, tak se postupně všichni napijí. A protože už se blíží večer, tak se uloží ke spánku i když stromy kolem se jim zdají strašně divné – všechny vypadají stejně, což je naprosto nepřirozené.

Lief má noční můry a když se probudí, už začíná pomalu svítat. Jde se napít k jezírku a narazí na bájné mluvící a létající zvířátko – mládě milů jménem Prin. Ostatní milové stále spí. Prin si chce s Liefem hrát na schovávanou, Lief jí vyhoví a schová se, ale v tom Prin chytí šedí strážci, kteří ji považují za prase a chystají se ji sníst. Lief chce jít Prin na pomoc, když ho Barda s Jasmínou zastaví. Vyčkávají. Strážci se jdou napít k jezírku a Lief už to nevydrží a jde Prin osvobodit. Strážci si ho ale všimnou a chtějí na něj zaútočit, když v tom začne voda z jezírka působit a ze strážců se stanou stromy.

Milové poděkují za záchranu Prin a vyprávějí o tom, jak dříve žili na Hoře děsu a proč se ji rozhodli opustit. Barda se je snaží přesvědčit, jestli by je nemohli odnést ve svých vacích k Hoře děsu. Tři samice nakonec souhlasí.

Dostanou se v pořádku k Hoře nebo zde na ně budou čekat Gnómové? A podaří se jim nakonec získat další z kamenů do kouzelného pásu Deltory? To už vám neprozradím, to si musíte zjistit sami.

I tento díl je napínavý jako ty předešlé. Celou dobu putujete s Liefem, Bardou a Jasmínou a máte o ně strach, když se dostanou do nebezpečných situací. Celá série je psané tak poutavě, že neustále musíte číst dál a dál, aby jste zjistili, jak nakonec jejich putování dopadne. Velice dobře se kniha čte, děj má spád a nenarazíte zde na nudné pasáže.

Série Deltora si získala oblibu mezi dětmi po celém světě a patří mezi nejznámější díla Emily Rodda. Poutavá dobrodružství zaujmou nejen děti, ale i dospělé, takže vřele doporučuji všem!

Děkuji opět Bookfanu za poskytnutí recenzního výtisku!

* * *

Ukázka

“Musíš zůstávat schoulená, dokud se neprobudíme, Maličká!” hubovala ji matka. “Kolikrát ti to mám říkat? Teď vidíš, co se stalo. Ti zloduši tě mohli zabít!”
“Napili se té vody, mami,” namítla nevrle Prin z hlubin jejího vaku. “Věděla jsem, že to udělají.”
“Nemohla jsi vědět, že se napijí dřív, než ti stačí ublížit!” zlobila se matka. “A nehýbej se! Máš pěkně pohmožděný bok.”
“My jsme tu vodu také pili!” zvolal Barda, který užasle přelétával pohledem z milů k nehybným stromům.
Prin vykoukla z vaku a zacukala vousky. “Kdo nemá zlé úmysly, může pít a nic zlého se mu nestane,” odrecitovala.

komentáře 3 na “Deltora: Hora děsu – Emily Roddaová [RECENZE]”

 1. Hanča 2.8.2012 v 14:12 #

  Moc pěkná recenze, líbí se mi. Mám skoro celou sérii doma a rozhodla jsem se také psát recenze, tak doufám, že mi to nějak půjde.
  Také už jsem myslela, že to snad nikdo kromě mě nečte :-)

  • Wolf Draven 7.8.2012 v 12:53 #

   Děkuju :) Tak to přeju hodně štěstí s psaním recenzí a hoď potom odkaz :)
   No já už to četla dřív, když to vycházelo poprvé u nás a moc se mi to líbilo, teď jsem si to jen oživila :)

 2. rftddrt 24.4.2014 v 14:05 #

  rdtddd

Zanechat komentář